Warszawa

Tradycje mikołajkowe w Polsce

Tradycje mikołajkowe w Polsce

6 grudnia to jeden z tych dni w roku, na które z niecierpliwością czekają przede wszystkim dzieci. Zgodnie z tradycją właśnie wtedy najmłodsi otrzymują pierwsze świąteczne prezenty, ale to nie jedyna, a jedna z wielu tradycji mikołajkowych w Polsce.

 

Sprawdź, czy znasz wszystkie!

 

Skąd się wzięły Mikołajki?

 

Choć Mikołajki dziś kojarzą się nam przede wszystkim z prezentami pozostawionymi w czerwonej skarpecie, w bucie, pod poduszką lub pod łóżkiem, jest to święto o bardzo długiej tradycji. Szósty dzień grudnia miał czcić świętego Mikołaja, biskupa Miry, a do XIX wieku na ziemiach polskich był dniem wolnym od pracy!

 

Wiele od tego czasu uległo zmianie, jednak tradycje mikołajkowe w Polsce wciąż są kultywowane.  Najważniejsza z nich – zwyczaj wręczania prezentów 6 grudnia – wywodzi się jeszcze z czasów średniowiecza i jest związana z legendami opowiadanymi o życiu świętego Mikołaja.

 

Zgodnie z przekazywanymi z ust do ust opowieściami młody Mikołaj (jeszcze na długo przed wyborem na biskupa) był bardzo pobożny, co spotkało się z szyderstwem jego sąsiada. Bóg ukarał szydercę, odbierając mu majątek. Mimo przykrych doświadczeń z sąsiadem Mikołaj pod osłoną nocy wrzucał mu przez okno pieniądze przeznaczone na posag dla jego trzech córek. Miało to uchronić dziewczęta przed sprzedażą i sprawić, że będą mogły zostać wydane za mąż. Sąsiad zaskoczony odkryciem tożsamości darczyńcy podziękował mu i postanowił zmienić swoje życie.

 

Dopiero na przełomie XIX i XX wieku święty Mikołaj, którego imię dziś przyświeca tradycjom mikołajkowym, w opowieściach przybrał postać niemal baśniowej postaci, rozdającej prezenty. Dziś jest to już przede wszystkim nieodłączny bohater kultury masowej, a warto też pamiętać o dawnej legendzie i o pobożnym biskupie kościoła katolickiego...

 

 

Prezenty mikołajkowe

 

Najbardziej znaną tradycją mikołajkową w Polsce jest z pewnością obdarowywanie najmłodszych prezentami. Podarunek może przynieść osoba przebrana za Świętego Mikołaja, jak robi się na przykład, pielęgnując tradycję mikołajkową w przedszkolach czy szkołach, choć – w nawiązaniu do legendy – powinniśmy pozostawić go w nocy, tak jak robił to Mikołaj. W tym celu, zależnie od regionu i tego, jak tradycję mikołajkową świętuje się w danej rodzinie, wykorzystuje się różne akcesoria i sposoby.

 

W niektórych domach – wzorem tradycji świątecznych z zagranicy – prezentami wypełnia się dużą skarpetę lub buty stojące przy łóżku, tak, by dziecko odnalazło je po przebudzeniu. Jeśli podarunek jest większy, w wielu polskich domach zostawia się go pod łóżkiem. Niezależnie od tego, w jaki sposób Mikołaj dostarczy prezent – radość z odnalezionego rano podarunku z pewnością będzie ogromna!

 

A co kupić maluchowi? W myśl tradycji mikołajkowej w Polsce w wielu domach obdarowuje się dzieci słodkościami. Jeśli jednak szukamy pomysłu na prezent wśród zabawek, z pewnością warto postawić na coś, co wywoła uśmiech na twarzy dziecka, a jednocześnie będzie praktyczne. Dobrym pomysłem będą kolorowe ubrania z kreatywnymi nadrukami lub zabawnymi napisami np. polskiej marki Endo.

 

Tradycje mikołajkowe w Polsce i na świecie

 

Podobne do polskich tradycje mikołajkowe są kultywowane także w Niemczech, Austrii, Belgii czy Holandii. Już kilkaset lat temu dzieci wystawiały tam buty przy kominku lub na parapecie. W Czechach natomiast wieszały skarpety na ramach okiennych.

 

W Polsce Mikołajki są często obchodzone także w szkołach. Na parę tygodni przed świętem dzieci zapisują swoje imiona i nazwiska na karteczkach, które są następnie losowane. Wylosowanej osobie kupuje się prezent. Ale uwaga – utrudnieniem jest ustalona wcześniej maksymalna kwota, jaką można wydać lub zasada, że podarunek musi być w pełni wykonany własnoręcznie lub jego nazwa musi zaczynać się na określoną literę. Ważna zasadą zabawy jest to, aby nikt nie dowiedział się, od kogo otrzymał upominek. Co ciekawe, takie mikołajkowe losowanie praktykują często także dorośli na świątecznych imprezach firmowych lub w gronie znajomych. Jak widać, tradycje mikołajkowe w Polsce lubią nie tylko dzieci!

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć