Warszawa

Dlaczego warto wychowywać dziecko z kotem?

Dlaczego warto wychowywać dziecko z kotem?

Wiele osób obawia się posiadania kota, gdy w domu jest małe dziecko. W sieci krąży wiele mitów na ten temat. Dotyczą one bałaganu, chorób, zarazków, zazdrości i agresji pupila wobec najmłodszego członka rodziny. Okazuje się jednak, że jest kilka powodów, dla których warto wychowywać dziecko z kotem.

 

Kot nauczy dziecko odpowiedzialności

 

Opieka nad kotem to bardzo odpowiedzialne zadanie. Pupila trzeba nakarmić, zapewnić mu rozrywkę, zadbać o jego czystość, zdrowie i bezpieczeństwo, a także regularnie sprzątać po nim kuwetę. Dobrym pomysłem jest powierzenie dziecku jednego obowiązku (dopasowanego do jego wieku) oraz wyjaśnienie pozostałych i zachęcenie do udziału w nich. Dzięki temu pociecha nauczy się odpowiedzialności za zwierzę, co z pewnością zaowocuje w późniejszych latach życia i relacjach z ludźmi.

 

Młodsze dzieci mogą być odpowiedzialne za czesanie futerka kota i zabawę z nim. Starsze są gotowe na to, by zająć się karmieniem zwierzaka. Powinny pilnować godzin posiłków, a także tego, ile karmy zostało w pudełku. Warto zapoznać je także ze sklepem zoologicznym (np. takim, który działa online: https://fera.pl/karmadlakota/). Na podstawie dostępnego tam asortymentu można objaśnić im inne potrzeby kota. 

 

Obcowanie z kotem uczy empatii

 

Dzieci dopiero uczą się rozpoznawania emocji, potrzeb i uczuć innych osób, a także prawidłowych relacji. Posiadanie kota może znacznie ułatwić ten proces. Maluch codziennie obserwuje zwierzątko. Zapoznaje się z jego mową ciała i nastrojem. Poznaje też sytuacje, w których powinno być delikatne i ostrożne. Koty cechują się dużym indywidualizmem. Potrafią pokazać, że nie mają ochoty na kontakt. Konieczność poszanowania tej decyzji to także cenna lekcja dla dziecka.

 

Z kotem można się wspaniale bawić

 

Zabawa z kotem jest wspaniałą rozrywką dla dziecka. Można bawić się w polowanie, ganiać za przedmiotami, a także budować domki i labirynty z kartonów. Dobrym pomysłem jest samodzielne wykonywanie zabawek dla zwierzaka. Dzięki temu nie tylko rozwija się wyobraźnia malucha, ale zapewniona jest także dzienna dawka aktywności fizycznej. Warto dodać, że puszysty kotek może być pretekstem do nawiązania nowych znajomości.

 

Kot jest towarzyszem i pocieszycielem

 

Panuje powszechne przekonanie, że koty nie przywiązują się do człowieka. Prawdą jest jednak, że zwierzęta te lubią okazywać miłość swojemu właścicielowi. Przejawia się to w chęci przytulania, siadania na kolana i wspólnej zabawy. Kocią sympatię po prostu się czuje. Wiele dzieci uważa swojego pupila za najlepszego przyjaciela.

 

Istnieją także badania, które wskazują, że mruczenie kota obniża poziom stresu. Dzieje się tak za sprawą emitowanych wówczas wibracji. W czasie kontaktu z pupilem wydzielają się hormony szczęścia, co wpływa na poprawę nastroju. Dziecko w trudnych chwilach (kłótnia z rodzeństwem lub przyjacielem, choroba, złe stopnie w szkole) może po prostu przytulić się do kota i poczuć lepiej. Zwierzę nie ocenia, nie krytykuje i nie zdradza powierzonych mu tajemnic. To bardzo ważne, aby maluch miał kogoś (poza rodzicami), komu może zaufać.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć