Warszawa

Bożonarodzeniowe opowieści z ważnym przesłaniem

Bożonarodzeniowe opowieści z ważnym przesłaniem

O „Opowieści Wigilijnej” słyszał chyba każdy. Czy jest jakaś inna opowieść, która tak jak ta kojarzy się z Bożym Narodzeniem? Prawdopodobnie nie.

 

Historia o skąpym Ebenezerdzie Scrooge’u już prawie od 180 lat przedstawia motyw wielkiej przemiany. Zanim jednak nasi młodzi czytelnicy sięgną po dzieło Charlesa Dickensa, niech sprawdzą również inne świąteczne opowieści z przesłaniem.

 

 

Jak Winston uratował Święta

Alex T. Smith

Wydawnictwo Zielona Sowa

 

 

Czy prezenty są najważniejsze w świętach? Dla wielu dzieci (i dorosłych) są z pewnością ważne, ale… nie są przecież najważniejsze. Dużo większe znaczenie ma przygotowanie do świąt, jak i samo ich przeżycie. Jednak czy święty Mikołaj jest tylko od przynoszenia podarków - czy też może spełnia marzenia? Wierzymy, że jednak od tego drugiego. I żadne marzenie nie może się zgubić. Dlatego też bohater książki - myszka Winston - robi wszystko, by list pewnego chłopca dotarł do adresata.

 

Dzięki tej książce uczymy się, jak ważne jest wiara w marzenia i pomoc sobie nawzajem.

 

Wiek odbiorców: od 5 do 7 lat

 


 

Grudniowy gość

Siri Spont

Alexander Jansson (Ilustr.)

Wydawnictwo Zakamarki

 

 

Dwójka bohaterów tej opowieści to Marta - dziewczynka, która musi podzielić się swoim pokojem i czasem z nowo przybyłym, dalekim kuzynem, a także Yusuf  - kuzyn, który przyjeżdza do domu Marty, z kraju, gdzie obecnie prowadzone są działania wojenne.

 

Każde z tej dwójki dzieci czuje się poszkodowane. Dziewczynka, bo gość wszedł w jej przestrzeń (pokój) oraz czas (który musi spędzać z nim zamiast przyjaciółkami ze szkoły). Chłopczyk - ponieważ ze względów bezpieczeństwa został przeniesiony w zupełnie inne miejsce i wszystko jest dla niego nowe. Prawie wszystko w relacji tej dwójki zmienia się jednak po pewnym spacerze po lesie.

 

Dzięki opowieści „Grudniowy gość” możemy przekonać się, że czasem warto, a nawet trzeba otworzyć się na innych i na zmiany w naszym otoczeniu.

 

Wiek odniorców: od 6 do 9 lat.

 


 

Ekspres Polarny

Chris Van Allsburg

Wydawnictwo Tekturka

 

 

 

Wiele osób mówi, że wraz z końcem wiary w świętego Mikołaja kończy się dzieciństwo. Czy to prawda? Pewnie każdy dorosły musi sobie odpowiedzieć na to pytanie sam. Mimo podszeptów kolegów bohater książki nie przestaje wierzyć w Mikołaja. Odbywa nawet niezwykłą podróż, dzięki której może spotkać go osobiście. Miłym odwróceniem klasycznego wariantu spotkania ze Świętym jest podróż do niego - nie saniami, lecz pociągiem.

 

Dzięki „Ekspresowi polarnemu” uczymy się, że warto zostawić w sobie cząstkę dziecięcej wiary w magię.

 

Wiek odbiorców: od 3 do 5 lat

 


 

Wigilia Małgorzaty

India Desjardins

Pascal Blanchet (Ilustr.)

Wydawnictwo Dwie Siostry

 

 

Z całego naszego zestawienia ta opowieść jest dla najstarszych czytelników - nastolatków, a nawet dla dorosłych. Poznajemy historię Małgorzaty - starszej pani, która tak bardzo się bała, że może stać się jej jakaś krzywda, że nie wychodziła z domu i prawie nikogo do niego nie wpuszczała. Prawie, bo pewnego wieczora w jej domu zjawiają się niespodziewani goście. Niespodziewanie w jej uporządkowane życie wchodzi rodzina, która pokauja Małgorzacie, że chroniąc się, skazała się na inny rodzaj niebiezpieczeństwa. 

 

Dzięki opowieści o Małgorzacie możemy zrozumieć, że strach nie zawsze jest dobrym doradcą, ponieważ może ominąć nas coś wspaniałego.

 

Wiek odbiorców: od 10 lat

 


 

Opowiadania z Doliny Muminków

Tove Jansson

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

 

 

 

Jak wiadomo, Muminki przesypiają całą zimę i budzą się dopiero na wiosnę - nie wiedząc, co się w tym czasie dzieje. Nie mają więc pojęcia, czym jest Wigilia i jak się do niej przygotować. Kiedy pewnej zimy zostają obudzone przez siąsiada, nieświadome świątecznego/wigilijnego zamieszania, poganianie przez sąsiadów, wsłuchują się w ich „półsłówka” i przygotowują się na przyjście „Wigilii”: ubierają choinkę, szykują jedzenie, a nawet obdarowują się prezentami.  Kiedy kończy się to całe zamieszanie, Muminki idą spać, wciąż nie rozumiejąc o co chodzi z "tą Wigilią", ale ich wysiłki nie idą na marne. Dzięki podjętym staraniom inni mieszkańcy Doliny mają wspaniałe święta.

 

Spotkanie z rodziną Muminków uczy nas, że, choć czasem nieświadomie, nasz trud w przygotowanie świąt może przynieść nadzwyczaj dobre efekty.

 

Wiek odbiorców: od 6 do 10 lat

 


 

Mikołajek. Kochany Święty Mikołaju

René Goscinny

Jean-Jacques Sempé

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

 

 

Tego chłopca kochamy chyba za jego podejście do życia. U Mikołajka nic nie idzie tak jak powinno, choć raczej trzeba by napisać, że to nieszczęścia spotykają jego rodziców, nauczycieli czy też sąsiadów. On sam jest jedynie uczestnikiem zdarzeń, które z reguły zmierzają do katastrofy. Śmiesznej katastrofy.

Mikołajek ma też zawsze zupełnie inne podejście do tego, co go otacza. Prezenty? Zgodnie ze wskazówką mamy powinien prosić o coś dla innych. Nic prostszego. W liście do Mikołaja prosi więc o piękny samochód-zabawkę dla rodziców. Dlaczego? Bo kiedy on będzie się nim bawił, rodzice będą mieli święty spokój.

 

Czego może nauczyć nas postawa Mikołajka? Dystansu, uśmiechu i niezrażania się problemami.

 

Wiek odbiorców: od 9 do 12 lat

 


 

8 + 2 i pierwsze święta

Anne-Cath. Vestly

Wydawnictwo Dwie Siostry

 

 

Jedna z części opowieści porównywanej do przygód dzieci z Bullerbyn zabiera nas w zimowe i świąteczne klimaty. W tej książce nie znajdziemy przepisu na idealne święta, ale dowiemy się za to, jak opanować lęk przed ciemnością, i czy można zaprzyjaźnić się z ziemniakiem. Radosna, wieloosobowa rodzina (uzupełniona prze psa i kury) funkcjonuje tak, że każdy znajdzie w niej swoje miejsce.

 

I czego uczą nas przygody mamy, taty, Maren, Martina, Marty, Madsa, Mony, Milly, Miny i Mortena, babci, psa Rurka, kur i ciężarówki? Tego, że najczęściej lekiem na wszelkie zło może być drugi człwiek.

 

Wiek odbiorców: od 6 do 8 lat

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć