Warszawa

Dlaczego warto posiadać osuszacz powietrza?

Dlaczego warto posiadać osuszacz powietrza?

Zarówno niedobór, jak i nadmiar wilgoci w pomieszczeniu może prowadzić do wielu problemów. Jednym ze sposobów na zapewnienie odpowiedniego stężenia pary wodnej są osuszacze powietrza – jak działają i czy warto w nie inwestować?

 

Czym skutkuje nadmiar wilgoci w naszym mieszkaniu?

 

Bardzo często możemy usłyszeć o szkodliwych skutkach, jakie niesie za sobą suche powietrze w pomieszczeniach. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że odwrotna sytuacja, czyli nadmiar wilgoci, jest równie szkodliwa zarówno dla naszego zdrowia, jak i stanu pomieszczeń oraz znajdujących się w nich przedmiotów.

 

Optymalne nawilżenie pomieszczeń powinno wynosić od 40 do 60% – w innym wypadku dłuższe przebywanie w danym miejscu może okazać się szkodliwe. Nadmiar wilgoci prowadzi do powstawania grzybów oraz pleśni, które najczęściej zaobserwować możemy w okolicach okien, w kątach ścian, przy podłodze oraz na meblach. Ich obecność skutkuje pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu, może wywoływać problemy zdrowotne związane z drogami oddechowymi, a także spowodować pojawianie się alergii wśród domowników. 

 

Z jakiego powodu w mieszkaniu może wystąpić nadmiar wilgoci?

 

Nadmierna wilgoć w mieszkaniach może pojawić się z wielu powodów. Źródła tego problemu możemy podzielić na dwie grupy – zewnętrzne oraz wewnętrzne. Do pierwszej z nich zaliczamy przyczyny związane z różnego rodzaju opadami atmosferycznymi, a także przenikanie wód gruntowych. Prowadzą one do zawilgocenia murów, które w przypadku wadliwej izolacji fundamentów nie odprowadzają zgromadzonej wody, przez co przedostaje się ona do naszych mieszkań.

 

Przyczyny wewnętrzne związane zazwyczaj są ze złą izolacją termiczną ścian oraz słabą jakością wentylacji. W takich przypadkach woda, która gromadzi się w pomieszczeniach w trakcie brania kąpieli, gotowania czy suszenia ubrań, nie zostaje prawidłowo odprowadzona i prowadzi do nadmiernego nawilżenia powietrza wewnątrz mieszkania.

 

 

W jaki sposób działa osuszacz powietrza?

 

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z nadmierną wilgocią w pomieszczeniach jest zakup specjalnego urządzenia – w tej roli doskonale sprawdzi się tak zwany osuszacz powietrza. Tego typu sprzęt nieustannie zyskuje na popularności, co świadczy o tym, że znakomicie spełnia swoją kluczową funkcję.

Jak korzystać z osuszaczy powietrza? Urządzenie należy umieścić w pomieszczeniu, w którym zaobserwowaliśmy pojawienie się nadmiernej wilgoci. Jego zadaniem będzie zmniejszenie stężenia pary wodnej w powietrzu, by znajdowała się w optymalnym przedziale – czyli w okolicach 50%. Osuszacz powietrza swoim sposobem działania może przypominać odkurzacz. Jego zadaniem jest wciąganie do środka powietrza. Najważniejszym aspektem pracy takiego sprzętu jest jednak skraplanie pochłoniętej pary wodnej, która już pod postacią cieczy zostaje zgromadzona w specjalnym zbiorniku. 

 

Jakie są zalety wynikające z posiadania osuszacza powietrza w mieszkaniu?

 

Osuszacz powietrza to urządzenie, które zdecydowanie warto mieć w swoim mieszkaniu, szczególnie jeżeli posiadamy problem z nadmierną wilgotnością. Ich zalety wynikają bezpośrednio z pełnienia funkcji normalizowania poziomu nawilżenia powietrza, w których znajduje się dany sprzęt. W efekcie ściany, okna, drzwi i meble są chronione przed pleśnią i grzybami.

 

Dzięki obecności osuszaczy powietrza możemy spokojnie spędzać  czas w mieszkaniu bez obaw o pogorszenie stanu zdrowia, pojawianie się niechcianych infekcji, a także rozwijanie alergii, których efekty mogą pociągnąć za sobą niemałe koszty. Zakup osuszacza powietrza jest jednorazowym wydatkiem – to zdecydowanie bardziej opłacalny wybór niż leczenie problemów wywołanych przez nadmierną wilgotność powietrza. Co więcej, urządzenia tego typu zazwyczaj są energooszczędne, dzięki czemu ich użytkowanie nie powoduje pojawienia się dodatkowych większych kosztów. Kolejnym potencjalnym źródłem oszczędności jest ochrona przed koniecznością wymiany mebli oraz przeprowadzenia renowacji ścian. Więcej przydatnych informacji związanych z codziennymi domowymi problemami możemy znaleźć, czytając poradnik Media Expert

 

Inne skuteczne sposoby na walkę z nadmierną wilgocią

 

Problemy związane z nadmierną wilgocią możemy zwalczać na kilka sposobów. Oprócz osuszacza powietrza warto zwrócić uwagę również na pochłaniacz wilgoci. To produkt znacznie mniejszych rozmiarów, który działa samodzielnie. Po zakupie wystarczy umieścić go w danym pomieszczeniu, aby mógł rozpocząć wykonywanie swojego zadania. Pochłaniacz wilgoci składa się z wkładu oraz specjalnego zbiornika. W przypadku nadmiernego nawilżenia pomieszczenia zaczyna on gromadzić wodę z powietrza oraz skraplać ją do zbiornika. Wraz z upływem czasu wkład zużywa się – należy pamiętać o regularnych wymianach.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć