Warszawa

Jaki materac dla dziecka wybrać?

Jaki materac dla dziecka wybrać?

Każdy troskliwy rodzic dba o prawidłowy, zdrowy rozwój swojego dziecka i jego dobre samopoczucie. Od momentu pojawienia się dziecka w domu, aż po jego dorosłe życie staramy się zapewnić mu wszystko co najlepsze.

 

Materac dla niemowlaka

 

Jednym z pierwszych elementów wystroju dziecięcego pokoiku jest łóżeczko i materac. To etap, kiedy zwłaszcza gdy jest to pierwsze dziecko, rodzice z ogromną uwagą poszukują modelu, który będzie komfortowy i bezpieczny. Jaki powinien więc być materac dla niemowlaka? Sklep Sweetsen.pl poleca przede wszystkim materace piankowe. Są lekkie, antybakteryjne i antyalergiczne. Doskonale podpierają ciało dziecka i wspomagają prawidłowy rozwój małego kręgosłupa.

 

Noworodkom, które nie potrafią jeszcze samodzielnie zmienić pozycji, ze względów bezpieczeństwa polecane są raczej materace średnio twarde z lateksem. Gdy dziecko podrośnie możemy zmienić materac na miękki, z podwójną warstwą pianki Visco Memory. Materace piankowe są niewysokie, dwustronne. Polecamy je również dzieciom starszym – przedszkolakom i dzieciom w wieku szkolnym.

 

Materac dla przedszkolaka i dziecka szkolnego

 

Pierwsze, samodzielne łóżko to kolejny etap w życiu dzieci i ich rodziców. Warto zachęcić je do samodzielnego zasypiania poprzez zapewnienie odpowiednich warunków snu. Klimatyczne, delikatne światło, ulubiona przytulanka, wesoła pościel z ulubionym bohaterem, lecz przede wszystkim wygodny materac skłonią dziecko do samodzielności. Powinniśmy dostosować jego twardość do wagi dziecka. Polecamy tu głównie materace miękkie oraz średnio twarde, piankowe lub kieszeniowe.

 

O materacach piankowych pisaliśmy wyżej. Materace kieszeniowe powinny być brane pod uwagę ze względu na energię rozpierającą małe dziecko. Nie zawsze uda nam się dopilnować, by nie skakało po łóżku. Materac powinien więc być odporny na intensywne użytkowanie, trwały. To cecha materacy kieszeniowych.

 

Materace pocketowe posiadają wkład wewnętrzny wykonany z cylindrycznych sprężyn, umieszczonych każda w osobnej kieszonce. Doskonale podpierają ciało dzięki licznym punktom podparcia. Sprężyny pracują niezależnie od siebie. Występują w wersji standardowej, gdzie sprężyny mają 12 cm wysokości, w wersji max plus o wydłużonych o 5 cm sprężynach oraz w wersji mini (które warto wziąć pod uwagę w przypadku dzieci), gdzie sprężyny zostały skrócone o 6 cm.

 

Materace dla nastolatka

 

Dorastające dzieci w pewnym momencie często wzrostem i wagą przewyższają swoich rodziców. Na https://sweetsen.pl można znaleźć materace w czterech stopniach twardości: miękkie, średnio twarde, twarde oraz bardzo twarde.

 

Nastolatek często waży ponad 60 kg, a niejednokrotnie zbliża się do wagi 100 kg. Warto wówczas pomyśleć o materacu z wkładem pocketowym z liczbą sprężyn wynoszącą 262 szt/m2 lub mulipocketowym z ilością sprężyn 510 szt/m2 - średnio twardym H2 lub twardym H3. Materace twarde mają wzmocniona konstrukcję poprzez zastosowanie warstwy kokosowej lub trawy morskiej. Warto rozważyć ich zakup również wtedy kiedy z powodu zwyrodnień kręgosłupa zalecane są przez lekarza. Jeżeli z powodów finansowych zależy nam na zakupie budżetowym, możemy kupić materac z wkładem bonellowym (sprężyny w kształcie klepsydry, połączone sztywnym, mocnym drutem, pracujące zależnie od siebie. Ciężar jest rozkładany równomiernie pomiędzy sąsiadujące sprężyny).

 

Co jeszcze wziąć pod uwagę przy zakupie materaca dla dziecka?

 

Równie istotny jak sam materac jest również pokrowiec. Pozwala zachować czystość i higienę materaca. Sklep Sweetsen.pl oferuje zakup kilku rodzajów pokrowców o różnych właściwościach, między innymi: Bamboo, Tencel, Aloe Vera, Silver, pikowany lub niepikowany Jersey lub grafitowy Żakard. Wszystkie pokrowce można prać przestrzegając zaleceń producenta. Mają wszyty suwak w kształcie litery „L” ułatwiający jego zdejmowanie i ponowne zakładanie. To bardzo przydatna funkcja zwłaszcza w przypadku pokrowców nakładanych na materac dla niemowlaków oraz dzieci w wieku przedszkolnym. Naturalną rzeczą są bowiem „mokre wpadki”, które tak małym dzieciom mogą się jeszcze przytrafiać.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć