Warszawa

10 000 książek od Empiku dla szkolnych bibliotek. Zagłosuj na szkołę swojego dziecka!

10 000 książek od Empiku dla szkolnych bibliotek. Zagłosuj na szkołę swojego dziecka!

Trwa akcja „1000 powodów, by czytać” w ramach której Empik rozda szkołom podstawowym w całej Polsce aż 10 000 książek. W konkursie rywalizuje ponad pół tysiąca placówek z całej Polski. Oddaj głos na wybraną szkołę i pomóż jej zdobyć nowe książki. Pamiętaj – każdy głos się liczy!

 

Promowanie czytelnictwa wśród uczniów

 

Już od 5 lat Empik organizuje akcję „1000 powodów, by czytać” – każda edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i pozwoliła wyposażyć szkolne w biblioteki w nowe, atrakcyjne dla dzieci tytuły. W tym roku zgłoszone szkoły podstawowe miały za zadanie w ramach konkursu zgłoszone szkoły podstawowe miały za zadanie przygotować prace plastyczne odnoszące się do motywów literackich.  Do rywalizacji przystąpiło aż 550 szkół z całej Polski.

 

Dobrze wyposażona szkolna biblioteka to prawdziwy skarb dla każdego ucznia. Szeroki dostęp do książek ułatwia promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych oraz zachęca do wypracowania u dzieci nawyku sięgania po lekturę. Dzięki temu mogą odkryć, że czytanie książek nie tylko rozwija wyobraźnię i wiedzę, ale jest też świetnym sposobem spędzania wolnego czasu.

 

– Należy pamiętać, że dzieci pod przymusem nie sięgną po książkę. Rolą dorosłych jest pokazać im, że czytanie to przyjemna i inspirująca forma spędzania wolnego czasu – tłumaczy psycholog dziecięca Monika Perkowska. – Proponowanie najmłodszym, aby spróbowali samodzielnie wybrać pozycje, które wydają im się interesujące, stanowi podstawę promocji czytelnictwa wśród dzieci. Dlatego tak ważne jest wyposażenie szkolnej biblioteki. Oprócz lektur szkolnych powinna ona oferować lektury dodatkowe, najnowsze pozycje, również popularnonaukowe, o których uczniowie rozmawiają na co dzień, a których z różnych przyczyn nie znajdą w domu.

 

Jak głosować na swoją szkołę?

 

Głosowanie potrwa do 2 grudnia. Już 7 grudnia Empik wyłoni dziesięciu laureatów: 5 małych (do 120 uczniów) i 5 dużych szkół. Każda ze zwycięskich placówek otrzyma 1000 książek. Jakie tytuły zagoszczą na półkach? To już zależy od uczniów i nauczycieli – sami wybiorą interesujące ich pozycje!

 

W głosowaniu na zwycięską szkołę mogą wziąć udział wszyscy: pracownicy szkoły, uczniowie, ale też przyjaciele i rodzina. Głosy oddajemy poprzez bezpłatną aplikację mobilną Empik -  należy zarejestrować konto i przystąpić do darmowego programu Empik Premium Free. Aplikacja jest dostępna na platformach Google Play, App Store i App Gallery.

 

Każdy ma do dyspozycji jeden głos dziennie. Warto więc regularnie głosować na wybraną szkołę podstawową, by zwiększyć jej szansę na zwycięstwo!

Ogromnie cieszy nas liczba zgłoszeń do konkursu, zwłaszcza teraz – w trudnej i pełnej wyzwań  sytuacji, w jakiej znalazły się szkoły. Finalnie zarejestrowało się ponad pół tysiąca podstawówek! Teraz wszystko w rękach uczniów, rodziców, znajomych, sąsiadów i miejscowych miłośników czytania. Każdy może oddać głos raz dziennie, dlatego zachęcamy, aby okazywać wsparcie swojej szkole każdego dnia aż do 2 grudnia. – mówi Justyna Chmielewska, managerka projektów rozwijających czytelnictwo wśród dzieci w Empiku

 

Nagrody dla szkół

 

W akcji „1000 powodów, by czytać” książki dla szkolnych bibliotek nie są jedyną nagrodą. Na zwycięzców konkursu czeka łącznie 45 czytników PocketBook z dostępem do aplikacji Empik Go, której uczniowie znajdą aż 30 tysięcy e-booków!

– Dla dzieci, które nie lubią czytać, atrakcyjne mogą okazać się konkursy i zabawy związane z książkami – dodaje Monika Perkowska. – Warto też organizować wspólne czytanie lub słuchanie audiobooków, zachęcać do tworzenia ilustracji do ulubionych pozycji, wymyślania i spisywania własnej opowieści, nadawania im tytułów i projektowania okładki. Każda forma „przebywania” z książkami pomaga najmłodszym poszerzać pogląd na temat czytelnictwa. Niektóre dzieci, które dotąd uważały czytanie za nudne, mogą odnaleźć nową pasję.

 

Oddaj głos na podstawówkę swojego dziecka i pomóż szkolnej bibliotece w wygranej. Więcej informacji na temat samego konkursu – oraz regulamin - znajdziesz na empik.com/biblioteki. Konkurs został objęty honorowym patronatem Polskiej Izby Książki, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć