Warszawa

Co nowego w świecie dinozaurów? - czyli co kryje w sobie książka "Dinozaury od A do Z"

Co nowego w świecie dinozaurów? - czyli co kryje w sobie książka "Dinozaury od A do Z"

Dinozaury – pasja młodych odkrywców od zawsze. Niezależnie od tego w jakich czasach się urodziliśmy niemal każdy z nas przechodził przez fazę fascynacji tymi prehistorycznymi zwierzętami.

 

Czasem dla dziecka jest to chwilowa ciekawostka, a czasem potrafi zamienić się w prawdziwą miłość. Wtedy chęć pogłębiania informacji staje się z dnia na dzień coraz większa. Wiele tak naprawdę zależy od tego jakie kompendium wiedzy zdecydujemy się mu wskazać. Na rynku obecnych jest wiele książek, które w różny sposób opisują dinozaury, ich życie, zwyczaje żywieniowe i usposobienie. Wydawać by się mogło, że nic nowego nie może się pojawić i każda kolejna książka jest już tylko odtwórcza. Nic bardziej mylnego! Przedstawiamy wam dziś taki egzemplarz, w którym znajdziecie komplet informacji o tych wymarłych zwierzętach w ujęciu innym niż dotychczas i z niesamowitymi ilustracjami.

 

Dinozaury od A do Z

 

Co mamy na myśli mówiąc, że jest to książka o tych wielkich gadach inna niż dotychczas? Zacznijmy od samej jej konstrukcji. Świetne wrażenie robi już wstęp. Zebrano w nim wszystkie najważniejsze informacje ogólne o tych legendarnych zwierzętach. Odnajdziemy tu odpowiedzi na pytania: co to są dinozaury, kiedy przypada czas ich życia i jak wyginęły, ale także kilka ciekawostek ze współczesności.

 

 

Czas istnienia dinozaurów przypada na trzy okresy w erze mezozoicznej, co doskonale zostało przedstawione na kartach kompendium w sposób zarówno tekstowy jak i graficzny. Na koniec tej części młodzi fascynaci archeologii mogą dowiedzieć się jak korzystać z książki – czyli mamy do czynienia z pewnego rodzaju legendą, która znakomicie wyjaśni  jak czytać i interpretować znalezione w książce informacje.

 

W tym miejscu natrafiamy właśnie na kolejną nowość w świecie dinozaurowych encyklopedii. Wystarczy spojrzeć na jedną ze stron zawierającą szczegółowy opis dinozaura, aby zrozumieć co mamy na myśli.

 

 

Przede wszytkim to co przyciąga uwagę to dwie nazwy zwierzęcia – ta oficjalna, którą posługują się specjaliści w świecie naukowym oraz ta, z którą spotkamy się na co dzień, np. w filmach. Nie zetknęłam się także wcześniej w książkach dla najmłodszych z informacjami gdzie znalezione zostały szczątki danego reprezentanta. Jest to czymś niebagatelnym – ponieważ mały fan tych tajemniczych kreatur może sobie wyobrazić na jakim kontynencie, jaka konkretna gadzina mogła spacerować.  Najlepszą jednak perełką jest porównanie rozmiaru tych monumentalnych zwierząt do wielkości przeciętnego człowieka. Tego rodzaju wizualizacja świetnie wpływa na wyobraźnie i pomaga zrozumieć z jak ogromnym lub maleńkim osobnikiem moglibyśmy mieć do czynienia gdyby nadal, niczym w Jurrasic World można było je spotkać.

 

Małe arcydzieła

 

Tym o czym przy okazji przeglądania i zapoznawania się z książką nie można zapomnieć to same ilustracje. Dieter Brown w rewelacyjny sposób przekazał najmłodszym swoją wizje tychże zwierząt. Rysunek jest doskonałą formą przedstawiania tych wiekowych gadów.

 

 

Dzięki temu, że dziecko nie widzi komputerowej wizualizacji tylko dzieło artysty – przyswajanie samego wyglądu staje się mniej toporne i łatwiejsze do zapamiętania. W dodatku w przypadku odkrycia nowych faktów o danym gatunku nie ma strachu, że książka się przeterminuje – ponieważ dinozaury nie są w niej przedstawione w sposób naukowy tylko artystyczny – dzięki czemu nie ma możliwości, aby mówić o niedokładnym oddaniu jaszczurów.

 

Doskonałe są także ilustracje, które co jakiś czas występują na kartach książki w formie przerywników między kolejnymi osobnikami. Wyglądają niemal jak komiksowa scena i tylko naszej wyobraźni można pozostawić to co będzie działo się dalej w tej niemej historii.

 

 

Dinozaury od A do Z to znakomita książka dla wszystkich miłośników – nie tylko tych najmłodszych – prehistorycznych gadów! Jest doskonała do ćwiczenia wyobraźni oraz wyszukiwania i zdobywania informacji na ich temat. A informacje te – również są nie byle jakie, ponieważ pochodzą od specjalistów z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie!

 

Odkryjcie więc tajemnicę ponad 300 dinozaurów i nie zapomnijcie – wewnątrz egzemplarzy zakupionych bezpośrednio od Wydawnictwa Kropka znajdziecie unikatowe tatuaże – do wykonania na skórze w wolnej chwili każdego małego odkrywcy!

 

 

Ogromnie polecamy!

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć