Warszawa

7 książek, które pomogą oswoić dzieciom temat śmierci

7 książek, które pomogą oswoić dzieciom temat śmierci

Gdy myślimy o książkach dla dzieci poruszających tematykę śmierci od razu przychodzą nam na myśl dwa ważne tytuły: ”Oskar i pani Róża” (wydanie polskie wydawnictwo Znak) oraz „Gęś, śmierć i tulipan” (wydanie polskie wydawnictwo Hokus-Pokus).

 

Każdą z nich znamy już od kilkunastu lat („Oskar…” ukazał się w 2002 roku, w Polsce dwa lata później, a „Gęś…” do rąk czytelników trafiła w 2007 roku, a rok później opublikowana została w polskim tłumaczeniu) i obie w niezwykle poruszający, czasem poetycki sposób, przedstawiają tematykę śmieci, przemijania, odchodzenia.

 

Nie są jednak jedynymi publikacjami, dzięki którym dorośli pośrednicy lektury będą mogli przybliżyć najmłodszym tak trudną, ale ważną tematykę.

 

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie 7 książek, które pomogą dzieciom oswoić tematykę śmierci. 

 

 

 

Ross Montgomery 

Dom babci

wyd. CzyTam

 

 

Ukochana babcia była kiedyś wspaniałym architektem - projektowała wyjątkowe budynki. Niestety, mimo obietnicy, nie udało jej się zbudować domu dla wnuczka. Po jej odejściu (w książce nie pojawia się słowo „strata” czy „śmierć”) wnuczek marzy o tym, że zbuduje babcię z innych materiałów - plan się udaje i babcia znów jest z chłopcem. 

Ta opowieść pokazuje siłę miłości, która przekracza wszelkie ograniczenia.

 

Wiek odbiorców: 3+

 


 

Benji Davies

Cudowna wyspa dziadka

wyd. Znak Emotikon

 

 

Pełne kolorów ilustracje i opowieść o wyprawie na rajską wyspę. Bohater książki - Syd - nie chce, żeby dziadek wyjeżdzał, pragnie, aby ciągle był z nim. Chłopiec odkrywa jednak, że na pięknej wyspie jego ukochany dziadek nie musi korzystać z laski pomagającej mu w chodzeniu, nic go nie boli i nie martwi. Syd postanawia pożegnać się z dziadkiem i zachować jego wspomnienie w swojej pamięci.

 

„Cudowna wyspa…” to historia, w której nie pojawia się słowo „śmierć”, lecz dzięki kunsztowi autora doskonale mali i duzi odbiorcy wyczuwają jej tematykę.

 

Wiek odbiorców: 3-6 lat

 


 

Barbara Kosmowska

Niezłe ziółko

wyd. Literatura

 

 

Eryk jest chłopcem, który nie do końca wierzy w swoje umiejętności i możliwości. Na szczęście ma babcię - nazywaną Babcią Malutką. To ona „dmucha w jego skrzydła” i dodaje wiary. Niestety pewnego dnia babcia znika, na szczęćie z Erykiem pozostaje wsparcie babci jakiego mu udzieliła. 

„Niezłe ziółko” to wzruszająca opowieść, nie tylko dla dzieci.

 

Wiek odbiorców: 5+

 


 

Justyna Bednarek

Pan Stanisław odlatuje

wyd. Nasza Księgarnia

 

 

Pan Stanisław czuje, że nadchodzi kres jego ziemskich dni i szykuje się do śmierci, która w książce nazwana jest Wielką Wyprawą. Wszystko „idzie zgodnie z planem” i pewnego dnia przychodzi czas na rozstanie. Na ziemi zostają jego najbliżsi: wnuczek Franek i piesek Znajdek-Kręciołek. 

Książka o panu Stanisławie nie jest smutna. Duże kolorowe ilustracje nie przywodzą na myś nic dramatycznego. I właśnie to jest w niej piękne - bo opowieść Justyny Bednarek nie przeraża, lecz skłania do refleksji.

 

Wiek odbiorców: 6-8 lat

 


 

Paweł Beręsewicz

Ściśle tajne

wyd. Literatura

 

 

Ściśle tajna jest wiadomość jaką mają sobie przesłać dziadek i babcia po śmierci jednego z nich. Dziadek zastanawia się czy w niebie będą dostępne jego ulubione cukierki, czy też będzie musiał "najeść się na przyszłość". Również wnuczek z dziadkiem umawiają się na tajny znak, jakim będą się komunikować po odejściu dziadka. Ale o odchodzeniu, komunikacji poprzez znaki i wizytach na cmentarzu jest tylko połowa książki. Druga część opisuje czas oczekiwania na rodzeństwo i niezwykle wzruszające czytanie „do brzuszka”.

Opowieść Pawła Beręsewicza pokazuje niezwykły „krąg życia” i pięknie łączy tematykę narodzin i śmierci.

 

Wiek odbiorców: 7-12 lat

 


 

David  Walliams

Wielka ucieczka dziadka

Dom Wydawniczy Mała Kurka

 

 

Dziadek - kiedyś lotnik w bitwie o Anglię - teraz cierpi na demencję, zatem jego dzieci postanawiają oddać go domu opieki o (wdzięcznej/niewdzięcznej) nazwie „Zmierzch Życia”. Niestety dziadek nie czuje się tam dobrze zaopiekowany, ponieważ miejsce to kojarzy mu się z II wojną światową i obozem koncentracyjnym. Postanawia więc z niego uciec. Pomaga mu oczywiście wnuczek, dla którego dziadek jest prawie całym światem.

 

Co charakterystyczne dla tego autora opowieść o ucieczce dziadka jest pełna humoru. Umiejętnie łączy on jednak zabawę z poważnym przesłaniem, jakim jest apel, aby kochać tych, których być może za chwilę nie będzie już z nami.

 

Wiek odbiorców: 9-12 lat

 


 

Angela Nanetti

Mój dziadek był drzewem czereśniowym

wyd. Nasza Księgarnia

 

 

Dziadkowie i wnuki mają niezwykłą więź. Pokazuje ją kolejna książka opisująca dorastającego chłopca, który mierzy się ze śmiercią babci i chorobą dziadka. Wszystko to toczy się w cieniu czereśniowego drzewa, które ma wyjątkowe znaczenia dla bohaterów tej historii.

 

Wiek odbiorców: 9-12 lat

 

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć