Warszawa

Jak prać ubranka dla dzieci?

Jak prać ubranka dla dzieci?

Ubranka dla dzieci wymagają specjalnego traktowania, zwłaszcza jeśli chodzi o rzeczy dla noworodka lub niemowlaka. Skóra maluszka jest bardzo delikatna, przez co jest on podatny na różnego rodzaju infekcje czy podrażnienia.

 

Przestrzeganie pewnych zasad sprawi, że ubranko będzie spełniać wszystkie wymogi higieniczne, gwarantując dziecku bezpieczeństwo i wygodę. Na co więc należy zwrócić uwagę?

 

Zwróć uwagę na jakość ubranka

 

Choć tematem artykułu jest pranie, ciężko nie zacząć od samych ubranek. Mogą być one wykonane z różnych materiałów, nie zawsze przyjaznych dziecku i niekoniecznie łatwych do czyszczenia. Dlatego na samym początku należy zwrócić uwagę na samą jakość odzieży. Nie jest tajemnicą, że jednym z najlepszych rozwiązań jest sięgnięcie po produkty bawełniane. Są one łatwe do prania i prasowania, a także nie kurczą się jak inne tkaniny. Co więcej, jest to materiał przewiewny i naturalny, dzięki czemu delikatna skóra dziecka może oddychać swobodnie. Bawełna jest także miękka i miła w dotyku. Pamiętajmy jednak, że nowe ubranka przed nałożeniem warto wyprać w temperaturze 90 stopni, by pozbyć się wszelkich bakterii i roztoczy, a tym samym zapewnić dziecku odpowiednią ich sterylność.

 

Zwróć uwagę na pralkę i proszek 

 

Oczywiście nie bez znaczenia jest także w jakiej pralce pierzemy rzeczy dziecka. Chodzi o to, by urządzenie zawierało odpowiednie programy, a także zapewniało doskonałe rezultaty prania. Pralki niskiej jakości, pochodzące od wadliwych producentów, nie dają pewności, że ubranka będą należycie wyczyszczone. Lepiej jest więc sięgnąć po sprzęt pochodzący od sprawdzonych producentów.

 

Rekomendowane pralki znaleźć można na przykład w asortymencie firmy Whirlpool.

 

Oprócz pralki ważny jest także proszek. Warto rozejrzeć się za środkami do prania, które są przeznaczone dla ubranek dla dzieci, zwłaszcza jeśli chodzi o noworodka. Taki proszek jest bowiem delikatny i hipoalergiczny. Alternatywą dla proszku mogą być płatki mydlane, które są jeszcze łagodniejsze w działaniu.

 

Sposób prania dziecięcych ubranek

 

Ubrania noworodków i niemowlaków powinny być prane oddzielnie od ubrań reszty rodziny. Zanim jednak pralka zostanie napełniona brudnymi rzeczami, można je wcześniej namoczyć w wodzie z proszkiem lub mydłem, dzięki czemu brud nie wniknie zbyt głęboko w tkaninę i łatwiej będzie można go usunąć. Same ubranka powinny być prane w temperaturze 60 stopni - niższa temperatura niestety nie gwarantuje, że zostaną zabite wszystkie bakterie, grzyby i roztocza. 

 

Z praktycznych wskazówek warto także pamiętać o zapięciu wszystkich zamków i nap. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że rozpięty zamek uszkodzi tkaninę. Po wypraniu i wysuszeniu rzeczy, dobrze jest je także wyprasować. Gorące żelazko (ok. 200 stopni) skutecznie pomoże pozbyć się alergenów i bakterii, z którymi nie poradziła sobie pralka. Ubranka są wówczas bardziej sterylne. Oczywiście, należy mieć też na uwadze zalecenia producenta ubranek. W tym celu należy każdorazowo zapoznać się z zaleceniami wskazanymi na metce.

 

Pranie ubranek dla dzieci - podsumowanie

 

Pranie rzeczy dla dzieci nie musi być skomplikowane. Najważniejsze, by czyścić je w wysokich temperaturach. Z pewnością sprawę ułatwi dobrej jakości pralka renomowanego producenta jak Whirlpool. Ubranka dla maluszków są na ogół wykonywane z delikatnych i przewiewnych materiałów, które jednak wymagają bezwzględności, jeśli chodzi o walkę z bakteriami i roztoczami. Na szczęście uzyskanie pełnej sterylności dziecięcych ubrań jest możliwe. 

 

Warto mieć na uwadze, że powyższe zasady dotyczą nie tylko ubranek, ale także ręczników czy prześcieradła oraz pościeli. Są to przedmioty, na których również osadzają się bakterie i grzyby. Ich czyszczenie powinno być więc równie bezkompromisowe. Odpowiednia higiena jest szczególnie ważna w początkowych miesiącach życia maluszka, który nie ma jeszcze pełnej odporności i jest bardzo narażony na alergie czy infekcje. Zapobiec im można przede wszystkim dzięki odpowiednim sposobom prania. Na szczęście zasady te są łatwe do zapamiętania i wdrożenia w życie. Maluszek może spać i rozwijać się spokojnie. 
 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć