Warszawa

Duszki, kościotrupki i inne straszydełka, czyli o książkach wcale nie takich strasznych

Duszki, kościotrupki i inne straszydełka, czyli o książkach wcale nie takich strasznych

Dzieci uwielbiają historie o duchach, przy których czasem przebiegnie ich dreszcz. W dodatku kiedy sięgają po taką lekturę, czują się bardziej dorosłe i ich samopoczucie wzrasta, co jest ogromnie ważne w ostatnim czasie. Temat tego rodzaju lektur jest tym bardziej obecny, że zbliża się okres hallowen’owy.

 

Niestety nam, jako rodzicom, przerażająca lektura dla dziecka nie zawsze odpowiada. Boimy się, że przy zbyt dużym natężeniu takiej tematyki pociecha nie będzie najlepiej spała i źle wpłynie to na jej wyobraźnię. Najzwyczajniej nie chcemy, aby była przestraszona. Dlatego też zproponujemy kilka książek na ten „straszny” czas, przy których „wilk będzie syty i owca cała”. Czyli mini horrorki, po których dziecko nadal będzie spało spokojnie, a ucieszy się z lektury na czasie.

 

Kostek. Pies nie z tego świata

Claire Barker

  • Wydawnictwo: Media Rodzina

  • Wiek odbiorców: 6 do 9 lat

 

 

Twoje dziecko uwielbia zwierzęta (zwłaszcza psy) i teraz prosi o lekturę, która będzie idealna na zbliżające się Halloween? Koniecznie sięgnijcie po Kostka! Jest to znakomita opowieść o zwierzęcej wierności, miłości i oddaniu. W dodatku rewelacyjnie sprawdzi się jako przygotowanie do sytuacji, w której dziecko traci swoje ukochane zwierzątko. Dzięki tej lekturze być może lepiej zniesie tego rodzaju stratę i wyniesie cenną lekcję.

 

Ignatek szuka przyjaciela
Paweł Pawlak

  • Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

  • Wiek odbiorców: 7 do 10 lat

 

 

Historia z kościotrupem jako głównym bohaterem, która ze strachem ma niewiele wspólnego, a przynajmniej nie ze strachem związanym z duchami i horrorami. Jest to opowieść o budowaniu więzi i przyjaźni, której potrzebuje każdy z nas, niezależnie od tego skąd pochodzi. Historia jest znakomitą lekturą na obecny czas, zwłaszcza biorąc pod uwagę zamknięcie, kiedy dzieci mogą czuć się podwójnie samotne. Dzięki umieszczeniu jako głównego bohatera Ignatka zaspokaja także w dzieciach chęć sięgania po straszne książki.

 

O duchu, który się bał

Sanna Töringe

  • Wydawnictwo: Zakamarki

  • Wiek odbiorców: 4 do 7 lat

 

 

Każde dziecko  nieco się boi. Jedno ciemności, inne małych przestrzeni, a jeszcze kolejne zostać sam na sam w pustym mieszkaniu. Często oswojenie tego strachu nie jest łatwe. Możemy jednak nieco zmniejszyć ten problem jeżeli uzmysłowimy dziecku, że niemal każdy odczuwa pewne niepokoje. Bo jak dyskutować z tym, że np. są zjawy, które żyją w panicznym lęku? O tym właśnie jest książka „O duchu, który się bał”. Koniecznie pokażcie ją Waszym dzieciom – niech sprawdzą, jak ze swoimi fobiami poradził sobie duch we własnej osobie.

 

Kościsko

Karol „KaeReL” Kalinowski

  • Wydawnictwo: Kultura gniewu

  • Wiek odbiorców: 8 do 12 lat

 

 

Gratka dla fanów komiksów i mitologii słowiańskiej. W dodatku znakomita historia dla chłopców. Zwłaszcza do poczytania razem z tatą. Tym razem jednak dla nieco starszych czytelników. Co tu znajdziecie? Trochę tajemnicy, nieco baśniowego klimatu i sporo humoru. Odkryjcie więc ze swoimi dziećmi jakie zagadki skrywa niecodzienne miasteczko Kościsko i zabierzcie je w tę literacką, magiczną podróż!

 

Dom na kurzych łapach

Sophie Anderson

  • Wydawnictwo: Young

  • Wiek odbiorców: 9 do 12 lat

 

 

Typ razem historia, którą pokochają wszystkie dziewczynki i fanki Baby Jagi! Mianowicie – o jej wnuczce! Nie dajcie jednak się zwieść, że ta słynna czarownica jest takim straszydłem jak wmówiły nam baśnie. Tak naprawdę to starsza, kochająca kobieta, która ma specjalną misję – każdej nocy przeprowadza dusze zmarłych na drugą stronę, a jej mała podopieczna doucza się do tego fachu, aby kiedyś przejąć pałeczkę po swojej jakże uroczej babci. Dom na Kurzych Łapach jest niezwykle ciepłą historią o uprzedzeniach i stereotypach; o tym, że nie wszystko jest takie jak wydaje się być na początku. Lektura idealna na zbliżające się Święto Zmarłych!

 

Mortynka

Barbara Cantini

  • Wydawnictwo: Debit

  • Wiek odbiorców: 6 do 8 lat

 

 

Mieliśmy kościotrupy, czarownice i duchy. Do kolekcji brakuje nam jeszcze prawdziwej zombie! Przedstawiamy tę ogromnie uroczą – Mortynkę. Mortynka jest dziewczynką zombie, która ogromnie marzy o tym, aby mieć prawdziwych znajomych. Z tym jak wygląda, nie jest to jednak takie proste. Doskonała okazja nadarza się jednak, gdy przychodzi wieczór Halloween i nikt dzięki temu nie stwierdzi, że Mortynka jest inna niż wszyscy. Jak jednak skończy się to dla dziewczynki kiedy noc duchów przeminie? Koniecznie przekonajcie się sami.

 

Operacja zjawa

Jorn Lier Horst

  • Wydawnictwo: Media Rodzina

  • Wiek odbiorców: 8 do 13 lat

 

 

Nasze zestawienie zamykamy historią kryminalną! W serii Operacja Wasze dzieci mają naprawdę wiele możliwości ich rozwiązywania. Nie dziwi więc, że znajdziecie tu także tytuł związany nieco ze strachem i dreszczykiem. Tym razem para młodych śledczych i ich wierny psi towarzysz mają do rozwiązania zagadkę nawiedzonego zamku. Czy w starej rezydencji rzeczywiście straszy? Tego dowiedzą się Tiril i Oliver z Biura Detektywistycznego nr 2 w towarzystwie waszej pociechy!

 

Jak widzicie lista lektur strasznie fajnych może być doprawdy długa. Są bowiem książki, które rewelacyjnie czerpią inspiracje ze świata grozy, nie robiąc przy tym najmłodszym krzywdy. Oczywiście, gdy Wasze dziecko nieco podrośnie, z pewnością chętnie sięgnie także po te, które jednak nieco włosy na karku im postawią, ale póki nie stwierdzicie, że nadszedł na to czas, jest niemały wybór lektur, które będą doskonałą odpowiedzią na pytanie: „Mamo, czy mogę przeczytać naprawdę straszną książkę…?”

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć