Warszawa

Co warto wiedzieć, chcąc dbać o bezpieczeństwo naszego dziecka w sieci i poza domem?

Co warto wiedzieć, chcąc dbać o bezpieczeństwo naszego dziecka w sieci i poza domem?

Dzieciństwo to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych chwil życia zarówno dla naszych dzieci, jak i dla nas – rodziców. Otaczamy je miłością i staramy się chronić przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Jesteśmy niesamowicie dumni, kiedy nasi podopieczni podejmują rozsądne i przemyślane decyzje. Jednak w obecnym, zdigitalizowanym świecie, jest to dość duże wyzwanie zarówno dla nas, jak i naszych dzieci… Na co zwrócić uwagę, chcąc lepiej zadbać o bezpieczeństwo dziecka? Jak mogą pomóc nam w tym nowoczesne aplikacje powstałe z myślą o wsparciu rodziców, np. aplikacja Bezpieczna Rodzina w Play?

 

Sieć i nowoczesne technologie – dobre dla dziecka?

 

Nowoczesne technologie i mobilne rozwiązania stały się synonimami naszych czasów. Niemal każdy posiada dostęp do internetu, a praca milionów z nas opiera się na korzystaniu z sieci, pobieraniu z niej niezbędnych informacji oraz kontakcie z innymi, zarówno drogą mailową, jak i poprzez ogólnodostępne komunikatory. W ten sposób utrzymujemy także łączność ze światem, przyjaciółmi i najbliższą rodziną. Dziś bez urządzenia takiego jak smartfon, laptop lub tablet, trudno nam wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Z tych narzędzi coraz częściej, i to już od najmłodszych lat, korzystają także nasze dzieci – nic w tym dziwnego, ponieważ niesie to za sobą wiele możliwości.

 

 

Dostęp do wciąż rozwijającej się technologii oraz możliwość korzystania z sieci to opcje, które bardzo szybko uczą nasze pociechy poruszania się w wirtualnym świecie. Młodsze dzieciaki uwielbiają oglądać kreskówki, słuchać dziecięcych piosenek, czy bawić się różnymi ciekawymi aplikacjami, nieraz mającymi także charakter edukacyjny (np. poznawanie literek, dźwięków albo prostych działań matematycznych). Z kolei nastolatkowie uwielbiają oglądać filmy, grać z rówieśnikami na komputerze, konsoli lub smartfonie, a także zdobywać nowe umiejętności, np. stawiając pierwsze kroki w programowaniu, projektowaniu stron, jednocześnie rozwijając hobby. Internet nieraz pomaga im w nauce i bywa pomocny przy rozumieniu oraz odrabianiu skomplikowanych zadań domowych. Co więcej, na stronach z ebookami dziecko może przeczytać zadane lektury bez konieczności wypożyczania ich z biblioteki.

 

Nie ulega wątpliwości, że na nasze dzieci czeka w sieci wiele atrakcji. Będąc rodzicem, warto więc zadbać o kolejny, nie mniej ważny aspekt w tym zakresie – bezpieczeństwo. Jak to zrobić?

 

Przede wszystkim rozmowa z dzieckiem…

 

Wobec tak ogromnej ilości informacji, znajdującej się w sieci, często jako rodzice czujemy się bezradni. Chcąc zadbać o to, by korzystanie z internetu było bezpieczne dla naszych dzieci, konieczne jest edukowanie ich w tematyce odpowiedzialnego poruszania się po wirtualnym świecie. Warto rozmawiać  na ten temat już z kilkulatkami i spokojnie wyjaśniać im, jak ważne jest odpowiednie zachowanie w sieci. Przekazanie związanej z tym wiedzy jest podstawą budowy więzi i zaufania. W przypadku najmłodszych, dobrym pomysłem może być poruszanie się po sieci razem z nimi. Wspólne przeglądanie ulubionych stron pozwoli nam nie tylko zobaczyć, czym dziecko się interesuje, ale także sprawdzić, czy odwiedzane strony są odpowiednie dla jego wieku i po prostu bezpieczne. Wsparciem może okazać się aplikacja Bezpieczna Rodzina w Play, która pomaga dbać o bezpieczeństwo nie tylko w przestrzeni publicznej, ale także wirtualnym świecie. Umożliwia m.in. dodanie nieodpowiednich stron do „czarnej listy”, co oznacza, że dziecko ich nie wyświetli.

 

Czas dzieci? Wspieraj samodzielne wybory!

 

W końcu nadchodzi taki czas, kiedy nasze dzieci chcą same albo jedynie w towarzystwie przyjaciół iść na dodatkowe zajęcia, obejrzeć film czy pograć w piłkę. Co wtedy? Chęć zrobienia czegoś samodzielnie jest naturalnym procesem, związanym z dorastaniem i dojrzewaniem dzieci. To pierwsze kroki w kierunku dorosłości. Dzieci poczują się docenione, jeśli obdarzymy je odrobiną zaufania i pozwolimy np. pójść samym do szkoły albo spotkać się z przyjaciółmi na pobliskim placu zabaw. Zdarza się też, że dzieci muszą same dotrzeć na dodatkowe zajęcia lub chcą spotkać się ze znajomymi. Jak wtedy sprawdzić, czy są bezpieczne?

 

 

Istnieją wyjątkowo przydatne aplikacje, które pomagają rodzicom dowiedzieć się, czy dziecko dotarło bezpiecznie w wyznaczone miejsce. Dzięki nim błyskawicznie możemy sprawdzić, czy właśnie jest w szkole, na zajęciach tańca, piłki nożnej, w bibliotece, u kolegi, albo wróciło do domu. Ponadto, tego typu usługa, np. aplikacja Bezpieczna Rodzina w Play, pozwoli ustalić własne strefy bezpieczeństwa (np. na trasie szkoła-dom) i powiadomi rodzica, gdy dziecko je opuści. Umożliwia także reakcję np. wtedy, kiedy dziecko nie wywiąże się  z umówionych obowiązków, wówczas urządzenie można zdalnie zablokować dzięki zaledwie kilku kliknięciom.

Nowoczesne rozwiązania to  krok w stronę poczucia bezpieczeństwa nas, jako rodziców, a także naszych dzieci, które przecież chcemy chronić jak najlepiej. Korzystając ze wsparcia innowacyjnych aplikacji, mamy także okazję edukować podopiecznych i budować zaufanie na linii rodzic-dziecko!

Advertisement

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć