Warszawa

Nie bądź odtwórczy - czyli jak rysunek może rozwijać wyobraźnię?

Nie bądź odtwórczy - czyli jak rysunek może rozwijać wyobraźnię?

Zastanawialiście się kiedyś nad czynnościami, które mogą rozwijać wyobraźnię Waszego dziecka? Co robić, aby była ona na najwyższym poziomie, a jakie czynności doprowadzą do tego, że wstrzymamy jej przepływ? To jak szeroka ona będzie wpłynie w przyszłości na jego kreatywność, która może mieć znaczny wpływ na życie prywatne i zawodowe.

 

Dziś chcielibyśmy nieco rozważyć tę kwestię w kontekście plastyki i związanymi z nią czynnościami. Czy warto zachęcać dzieci do pracy odtwórczej, czy wspierać tylko te elementy jego warsztatu, które w całości są indywidualnym zamysłem? Poniżej kilka wskazówek.

 

Wypełnianie kolorem

 

Kto z nas nie lubił czasem zasiąść do stołu, chwycić za kubek z kredkami i nieco przystroić ubiór ulubionej księżniczki lub karoserię samochodu? Niemal każdy!

 

Jest to jednak działanie całkowicie odtwórcze i ograniczające możliwości wyobraźni dziecka. To co musi przecież wykonać, to uzupełnienie pustych pól kolorami. Czy oznacza to, że powinniśmy wszystkie zeszyty do kolorowania wyrzucić? - najzupełniej nie.

 

Spróbujcie do tego zajęcia zasiąść razem z dzieckiem i doradzić aby ozdabianie ubrania nie polegało tylko na dobraniu odpowiedniej kredki. Być może warto wymyślić także odpowiedni wzór lub teksturę? Co powiecie na technikę kolażu, np. wyklejanie i odrobina brokatu? Niebo także nie musi być tylko wypełnione barwą. Czy scena, którą obserwujemy dzieje się na łące czy w lesie? Może spróbujecie dodać coś do ilustracji aby było to jasne? Dzięki tak prostemu rozwiązaniu kolorowanie stanie się zajęciem, które zamiast pogrążać kreatywność wpłynie na nią na plus.

 

 

Odzwierciedlanie

 

Kolorowanie to już zbyt niski level dla Ciebie i Twojego dziecka? Być może staracie się już malować coś co widzicie – przekazać rzeczywistość? To rewelacyjny sposób aby dziecko mogło nauczyć się techniki rysunku. Dzięki tego rodzaju czynności dowie się jak odwzorować proporcje i osiągnąć barwę jak najbardziej zbliżoną do tej w realnym świecie.

 


Mimo, że rysowanie i malowanie np. martwej natury nie brzmi jak czynność kreatywna – jest nią zdecydowanie bardziej niż zwykłe kolorowanie. Dlaczego? Powodów jest naprawdę sporo:

 

  • Przede wszystkim każdy mały artysta w przedmiocie przed sobą widzi zupełnie co innego, niż jego kolega z ławy obok. Być może w jego pracy ważna będzie smuga na wazonie, której nie dostrzeże nikt inny lub delikatnie obite jabłko? Dzięki temu dziecko przekazuje swoją interpretację i jaki element całości jest dla niego najbardziej istotny. 

 

  • Próba przeniesienia tego co widzimy na kartkę jest rewelacyjnym ćwiczeniem wyobraźni. To jakiej użyć kreski, jak pociągnąć kolor aby oddał cień, a także co zrobić by perspektywa była odpowiednia? Wszystko to doskonale wpływa na pomysłowość – niezależnie od wieku.

 

  • Dziecko może mieć swoją wizję danego przedmiotu – niech próba jego odzwierciedlenia na płótnie będzie tylko pretekstem – jego jabłko jest niebieskie, a kubek zamglony? Doskonale! Może w ten sposób chce nam przekazać jakąś wiadomość? Swoją wizję świata – a nie tę „jedyną słuszną”.

 

 

Rysunek

 

Zdecydowanie technika, która w wymienionych najlepiej rozwinie talent i możliwości. Jeżeli twoje dziecko uwielbia rysować, ale nie zawsze wychodzą z tego świetne prace – nie gaś jego entuzjazmu! Zachęcaj do tego aby rysował i tłumaczył co znajduje się na jego pracy – z pewnością są tam osoby i rzeczy, których Ty nie dostrzegasz! Nie zatrzymuj się na tym – może dobudujecie do tego historię? Towarzysz mu podczas tego procesu, aby to piękne hobby mialo możliwość rozwinąć się w pasję, a nie było tylko spokojnym zapełnieniem czasu. W pewnej chwili zaobserwujesz, że dzięki zainteresowaniu i tworzeniu historii – proste kreski zaczną przypominać kształty, które i ty zaczniesz rozpoznawać.

 

 

Wszystkie powyższe techniki warto doskonalić pod okiem specjalistów. Jest wiele szkół, które pomogą rozwinąc talent i tym samym wyobraźnię oraz kreatywność twojego dziecka. Jedną z nich jest Szkoła SealArt, która w swojej ofercie ma naprawdę wiele kursów dla najmłodszych. Zależnie od tego w jakim kierunku chcemy aby dziecko podążało w rejonie sztuki – oni zawsze zaproponują coś co zadowoli ambicje zarówno dziecka jak i rodzica.

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć