Warszawa

Jak wybrać odpowiedni laptop dla dziecka?

Jak wybrać odpowiedni laptop dla dziecka?

Masz przed sobą zakup komputera dla swojego dziecka i zastanawiasz się, czy to już to dobry czas. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się m.in. kiedy sugeruje się, aby zakupić pierwszy sprzęt dla swojego dziecka, czy warto zdecydować się na tablet oraz jakie korzyści i zagrożenia może nieść dla pociechy. We wpisie odnajdziesz również kilka polecanych modeli, które sprawdzą się dla najmłodszych rozpoczynających przygodę z komputerami.

 

Kiedy zdecydować się na pierwszy laptop dla dziecka?

 

Psychologowie zgodnie twierdzą, że pierwszy laptop dziecko powinno otrzymać nie wcześniej niż w wieku 7 lat, kiedy to zaczyna szkołę. Treści, które są jednak przeglądane powinny być pod ścisłą kontrolą osoby dorosłej. Laptop może okazać się nie tylko formą spędzanie wolnego czasu, ale i być uzupełnieniem nauki młodego ucznia. W sieci oczywiście pod kontrolą rodziców, dziecko może znaleźć wiele inspirujących treści, zadań, zagadek, które zmotywują go do nauki. 

Dodatkowo warto, aby dziecko powoli i świadomie zapoznawało się z technologią. Z pewnością ułatwi mu to przyswajanie wiedzy w przyszłości. Pytanie tylko jaki wybrać laptop dla dziecka? O tym poczytasz poniżej.

 

Laptop w szkole może być także podstawowym narzędziem do połączenia ze sobą dzieci, nauczycieli oraz rodziców np. gdy część lekcji jest prowadzona zdalnie. 

 

Laptop vs tablet

 

Przed zakupem laptopa rodzice często decydują się na podarowanie tableta swojemu dziecku. Nie należy jednak robić tego zbyt wcześnie. Z roku na rok widać rośnie liczba zakupywanych tabletów i obniża się średnia wieku maluchów, które z niego korzystają. Bardzo ważne, aby tablet miał w dużej mierze funkcję edukacyjną, a nie był akcesorium, dzięki któremu rodzice mogą na chwilę skupić uwagę swojego dziecka i załatwiać swoje prywatne sprawy lub też sprzęt używany jest jako złagodzenie ataku złości dziecka. 

 

Tablet często kusi rodziców niewielkim kształtem, szeroką gamą kolorów i wzorów, jak również różnorodnymi programami do malowania czy rysowania na ekranie. W przeciwieństwie do laptopa tablet  nie spełni swojej funkcji w przypadku, gdy dziecko ma wykonać bardziej zaawansowane lub bardziej wymagające zadanie. Może to być np. napisanie dłuższego tekstu lub dłuższe surfowanie po internecie. Tablet sprawdzi się jednak dla mniejszych dzieci, które chcą pooglądać obrazki, czy obejrzeć ulubiony filmik z bohaterem.  

 

Laptop jest droższym i cięższym rozwiązaniem, jednak w dłuższej perspektywie, to bardziej efektywne wyjście. Dodatkowo jeżeli zapewni się dziecku odpowiednie miejsce, np. ergonomiczne biurko i fotel, to laptop w perspektywie czasu jest mniej szkodliwy dla zdrowia.

 

Zalety i wady laptopa dla dziecka

 

Posiadanie komputera przez dziecko w młodym ma swoje wady, ale również mnóstwo zalet. Do najważniejszych korzyści zalicza się wartość edukacyjną. Informacje dostarczane dzięki komputerowi pogłębiają wiedzę dziecka, niektóre symulacje, czy gry mogą również polepszyć jego zdolności językowe oraz pobudzić kreatywność. Sprzęt jakim jest laptop, wprowadza również dziecko w świat technologii, która będzie go otaczać na co dzień w życiu.

 

Rodzice powinni być jednak niezwykle czujni, na jakie treści trafia dziecko w sieci oraz jak dużo czasu spędza przed monitorem komputera. Powinno być to rozsądne rozwiązanie, ponieważ nie tylko może prowadzić to do uzależnienia, ale i problemów ze wzrokiem już w młodym wieku. Aby mieć kontrolę nad treściami obserwowanymi przez dziecko w sieci warto zainstalować na komputerze program, który blokuje nieodpowiednie, jak i zagrażające dziecku treści. Mogą to być np.: Beniamin; Child Control; Anti Porn; Qustodio, czy też CzasoWyłącznik. 

 

Jaki laptop dla dziecka wybrać?

 

W profesjonalnym sklepie z pewnością znajdziesz laptop, który sprawdzi się dla malucha. Decydując się na pierwszy sprzęt, nie warto wydawać dużych pieniędzy. Najczęściej wybierany jest laptop lenovo. Parametry na jakie warto zwrócić uwagę to:

 

 • wielkość procesora - świetnie, aby miał dwa lub większą liczbę rdzeni
 • karta graficzna - do najbardziej popularnych należą: Intel, AMD oraz nVidia
 • pamięć RAM - powinna być większa niż 2 GB 
 • dysk twardy - można wybierać między tradycyjnym dyskiem magnetycznym (HDD) a dyskiem SSD
 • karta dźwiękowa, mikrofon, kamera - to część z urządzeń, które pomogą w sprawnym korzystaniu z komunikatorów, czy multimediów
 • karta WIFI- aby można było korzystać z laptopa również poza domem
 • bateria - warto zwrócić uwagę na pojemność, która jest wyrażona w miliamperogodzinach, zasada jest prosta im większa pojemność, tym lepiej i laptop powinien wytrzymać dłużej bez ładowania
 • obudowa laptopa dla malucha - tutaj warto zwrócić uwagę, aby była solidnie wykonana, z dobrej jakości materiału
 • klawiatura - z racji częstego, przypadkowego kontaktu z wodą, warto zainwestować pieniądze w klawiaturę wodoodporną, drugim wyróżnikiem może być klawiatura podświetlana
 • wielkość matrycy - optymalny rozmiar to 15,6 cala 
 • waga laptopa - z racji przenoszenia sprzętu po mieszkaniu warto, aby nie był ciężki 
 • gwarancja i dodatkowe ubezpieczenie - warto przemyśleć zakup dodatkowej gwarancji na zniszczenia niewspomniane w podstawowym pakiecie

 

Na jakie elementy Wy zwracacie uwagę podczas zakupu laptopa dla dziecka?

undefined

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć