Warszawa

Materac dla niemowlaka i starszego dziecka

Materac dla niemowlaka i starszego dziecka

Sen jest ważnym składnikiem zdrowego trybu życia. Najmłodsi potrzebują go zdecydowanie więcej niż osoby dorosłe. Do tego ich ciałka nieustannie ewoluują, a dobry materac będzie wspierał te procesy. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

 

Optymalny czas snu dla noworodka mieści się w przedziale od 14 do 17 h na dobę. Niemowlę potrzebuje 12-15 h, a małe dziecko 1-2-latek od 11 do 14 h. Taka ilość snu pozwala maluszkowi na prawidłowy rozwój. Jego ruchy początkowo są bardzo ograniczone. Podłoże, na którym leży musi wspierać te i inne aktywności. Zbyt miękkie będzie zapadało się pod naciskiem główki i pupy, co może powodować różne zagrożenia. Z kolei za twardy materac będzie katorgą dla dziecka. W takiej sytuacji, na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

 

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

 

Materac dla niemowlaka, jak i materace dziecięce muszą posiadać certyfikaty i atesty potwierdzające ich przydatność dla określonych odbiorców. W Polsce organem, który wydaje takie zgody, a co za tym idzie, zezwala na sprzedaż detaliczną materacy niemowlęcych, jest Instytut Matki i Dziecka. Dopiero jego opinia legitymuje produkt do sprzedaży odbiorcom końcowym. Możemy mieć więc pewność, że oferowane produkty są bezpieczne dla naszych pociech. Nie mniej warto się upewnić, oglądając produkt w sklepie lub zamawiając w sieci. Takie informacje nie są żadną tajemnicą i sprzedawca z pewnością ich udzieli. Ponadto powinny się one znaleźć w opisie produktu. W kontekście bezpieczeństwa fizjoterapeuci odradzają zakupu używanych materacy. Nigdy nie wiadomo, przez co przeszły, a przy dzieciach oczywiste jest, że mogły doświadczyć dosłownie wszystkiego.

 

Wypełnienie materaca

 

Pierwsze skojarzenie to z pewnością sprężyny lub gąbka, przynajmniej dla większości rodziców. O ile u starszych dzieci sprężyny się sprawdzą, o tyle sama gąbka to rozwiązanie, którego się nie stosuje. Dla niemowląt najlepiej sprawdzą się materace lateksowe lub piankowe. Cechują się właściwościami antyalergicznymi i antyseptycznymi. Skutecznie powstrzymują rozwój drobnoustrojów i są przyjazne dla alergików. Ponadto tworzywo jest przewiewne, co zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki temu nadmiar ciepła i wilgoci na bieżąco odprowadzany jest z ciałka naszej pociechy.

 

Rodzice często rozważają zakup materaca wodoodpornego. Ma on swoje niekwestionowane plusy, ale także minusy. Poza tym, że chroni przed wsiąkaniem płynów, to niestety posiada słabą wentylację. W to miejsce lepiej wybrać jeden z wymienionych materaców i uzbroić go w specjalny ochraniacz. Jego zadaniem jest zabezpieczenie przed wilgocią, a także zapewnienie odpowiedniego przewiewu. Taki dodatek można łatwo wyprać i po wyschnięciu ponownie zainstalować. Podnosi to znacząco higienę posłania dziecka i chroni przed rozwojem bakterii. Tak więc, jaki materac dla niemowlaka? Odpowiedź na to pytanie, znaleźć można na https://senpo.pl/chybasnisz/materac-dla-niemowlaka-jaki-wybrac/.

 

Coś dla „starszaków”

 

Zadaniem materaca jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla rozwoju dziecka. Dobrej jakości posłanie zadba o odpowiednie podtrzymanie sylwetki. Oznacza to, że mięśnie rozluźniają się i odprężają. Sprzyja to regeneracji, a także powoduje efekt odprężenia. Całość wpływa na zdrowy i efektywny sen. Jest to niezmiernie ważne w czasie, gdy dziecko rośnie. U niektórych osób pojawiają się silne bóle kończyn, które powodują duży dyskomfort. Niektórzy producenci w standardzie tworzą swoje produkty, aby spełniały one określone normy. Dzięki temu na rynku dostępne są w standardowym przedziale cenowym materace o statusie wyrobu medycznego. Kupując taki produkt, mamy pewność, że spełnia on wyśrubowane normy.

 

Prawidłowo rozwinięty kręgosłup przypomina literę „S”. Ważne jest, aby nasze dziecko uformowało go właśnie w takim kształcie. Materace o statusie wyrobu medycznego sprawdzą się dla zdrowych dzieci, wspierając ich prawidłowy rozwój, ale także dla tych z wadami postawy. Takie posłanie wspomaga proces rehabilitacji, a także przeciwdziała powstawaniu odleżyn i wadom rozwoju układu ruchowego. Ponadto podczas snu zmniejsza nacisk na kręgi, a także rozluźnia mięśnie i znacząco wspomaga proces regeneracji. Całość składa się w solidną konstrukcję, która wielowymiarowo sprzyja rozwojowi naszych pociech.

 

Jaki materac dla dziecka?

 

Posłanie to jeden z najważniejszych mebli w naszym domu, również dla naszych dzieci. Dorośli średnio spędzają 1/3 życia w łóżku, ale u dzieci te proporcje są dużo wyższe na korzyść snu. Od jego jakości zależą tak trywialne sprawy, jak dobre samopoczucie. Jeśli ono jest pozytywne, to nasze również. Gdy jednak pociecha ma gorszy dzień, to nasz również nie wygląda kolorowo. Dlatego dla młodego człowieka nadal jednym z najlepszych rozwiązań będzie materac z pianki wysokoelastycznej. Jej zaletą jest m.in. to, że nie odkształca się i zachowuje swoje właściwości nawet po długim czasie użytkowania. Mamy więc pewność, że dziecko ma sprzyjające warunku, aby zachować zdrową pozycję dla swojego kręgosłupa. Czy na wyjeździe również można zadbać o zdrowy sen? Oczywiście. W sieci dostępne są warianty 3 w 1, na które składa się materac do łóżka, wariant przenośny materaca, a także praktyczny przewijak. Z takim wyposażeniem wizyta u dziadków lub rodziny w aspekcie odpoczynku zapewni dziecku i nam spokojny sen.

 

Parametry, o których warto pamiętać

 

Wiemy już, że materac dla naszej pociechy nie może być, ani zbyt miękki, ani za twardy. Fizjoterapeuci polecają warianty pośrednie, które dobrze współpracują z małym ciałkiem. Kolejnym punktem jest grubość posłania. Dziecko jest lekkie i w zupełności wystarczy model mieszczący się w przedziale 11-14 cm. Materac powinien być dłuższy od niemowlaka o min. 20 cm. Często jednak kupujemy większe materace. Jest to zrozumiałe, gdyż wiele modeli łóżeczek można przebudować na wygodne łóżko. Ten sam materac może posłużyć od pierwszych dni życia przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.

 

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na pokrowce, które są na wyposażeniu materaca, ale czasami można je dostosować do naszych potrzeb. Pokrowce poza walorami estetycznymi współpracują z materacem, wspomagając jego plastyczne właściwości. Dobra rozciągliwość zapobiega ściąganiu się materiału, a dzięki temu idealnie układa się na posłaniu. Powłoka takiego pokrowca ma specjalne właściwości. Wśród nich te zapobiegające powstawaniu bakterii, grzybów i pleśni. Dostępne są modele, których konstrukcja eliminuje roztocza, a także ogranicza powstawanie plam i nieprzyjemnych zapachów. Zabrudzony materac można swobodnie wyprać w temp 40°C, przedłużając jego żywotność.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

 

Dziecko to nasz skarb. Bardziej od sztabki złota przypomina roślinę, która dopiero wykiełkowała ponad poziom ziemi. Musimy więc zadbać o naszego bobasa, aby zapewnić mu najlepsze warunki do wzrostu. W pierwszych miesiącach życia najważniejszy jest sen. Dobrze więc wybrać taki materac, który będzie najlepiej wspierał sylwetkę dziecka, a przez to wspomoże prawidłowy rozwój kręgosłupa. W związku z tym materac nie może być ani miękki, ani twardy. Najlepszym rozwiązaniem będzie wariant pośredni. Optymalnym wypełnieniem materaca będzie pianka wysokoelastyczna, która ma właściwości antyalergiczne i zapobiega rozwojowi grzybów i innych bakterii.

 

Uzupełnieniem materaca będzie pokrowiec, który dodatkowo podnosi walory samego materaca i dobrze z nim współpracuje. Materac powinien być dłuższy o min. 20 cm od dziecka, a jego grubość może oscylować w przedziale 11 - 14 cm. Warto też sprawdzić, czy posłanie posiada odpowiednie certyfikaty. Dodatkowym wyróżnikiem będzie status produktu medycznego. Wówczas mamy pewność, że parametry takiego posłania spełniają najczęściej surowe wymagania organów nadających ów status.

 

Uzbrojeni w taką wiedzę możemy wybrać się na poszukiwania najlepszego posłania. Jedno jest pewne. W przypadku prawidłowego rozwoju dziecka nie można szukać kompromisów. Musimy dążyć do zapewnienia najlepszego środowiska wzrostu. W przyszłości to mocno zaprocentuje.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć