Warszawa

4 powody, aby pokochać Bory Tucholskie

4 powody, aby pokochać Bory Tucholskie

Bory Tucholskie to przepiękne miejsce na mapie Polski, o które zdecydowanie warto odwiedzić czasie weekendowego wypadu lub urlopu. Dlaczego? Poniżej znajduje się 4 powody, aby odwiedzić (i pokochać) Bory Tucholskie.

 

Czystość powietrza i wody

 

Bory Tucholskie mogą pochwalić się wysoką jakością powietrza i wody, więc te rejony pokochają osoby, które na stałe mieszkają w dużych miastach. Powietrze zdecydowanie pozwoli odpocząć od gwaru miasta i jego zanieczyszczeń. Dzieje się tak, ze względu na rozległe obszary leśne występujące na tym terenie.

 

 

Atrakcje dla aktywnych

 

Bory Tucholskie to prawdziwy raj dla osób pragnących spędzić aktywny czas na łonie natury. W okolicy jest wiele szlaków turystycznych i ścieżek edukacyjnych, które zachęcają do spacerowania czy nordic walkingu. Rowerzyści również mają dedykowane szlaki od łagodnych aż do bardzo wymagających. Istnieje możliwość również jazdy konnej po Parku Narodowym Bory Tucholskie po tzw. drodze „pilskiej”.

 

W sezonie letnim wspaniałą opcją jest spływ kajakowy na rzece Wda. Wda to stosunkowo łatwa rzeka, dlatego poradzą sobie na niej także amatorzy. Dla bardziej zaawansowanych kajakarzy taki spływ także będzie ciekawą atrakcją, gdyż trasa mierzy aż 195km. Najwygodniej będzie zarezerwować noclegi w ośrodku wypoczynkowym Tleń, który znajduje się tuż nad samą rzeką.

 

Fauna i Flora: Największy skarb Borów Tucholskich

 

Nie sposób nie wspomnieć o bardzo dobrze zachowanej faunie i florze. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na obszary objęte ochroną m.in.

 

  • Park Narodowy Bory Tucholskie
  • Wdecki Park Krajobrazowy
  • Wdzydzki Park Krajobrazowy
  • Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego 
  • Rezerwat Przyrody Mętne

 

Trudno byłoby wymienić wszystkie parki, rezerwaty i inne wspaniałe miejsca. W wyborze miejsc może pomóc okresie, co najbardziej chcemy zobaczyć. W Borach Tucholskich znajdziemy wspaniałe ekosystemy leśne i wodne, w których można spotkać gatunki roślin i zwierząt objęte ochroną. Widoczny na zdjęciu zimorodek zamieszkuje tereny Parku Narodowego Bory Tucholskie.

 

 

Raj dla odkrywców

 

W związku z tym, że w Borach Tucholskich jest tyle parków i rezerwatów, to jest to idealne miejsce do rozwoju i nauki. Z materiałów edukacyjnych na ścieżkach edukacyjnych mogą uczyć się nie tylko dzieci, ale i dorośli. Ponadto, nauka przez praktykę daje najlepsze efekty, a w Borach Tucholskich można całymi dniami obserwować i odkrywać gatunki roślin i zwierząt. 

 

Bory Tucholskie to także miejsce, w którym rodzice mogą uczyć dzieci ważnych postaw i zachowań. Mowa tu głównie o szacunku dla roślin i zwierząt, konieczności ochrony przyrody oraz tego, że w lasach i parkach ludzie są jedynie gośćmi, dlatego zachowanie czystości i ciszy jest wskazane.

 

Podsumowanie

 

Pobyt w otoczeniu natury i aktywny wypoczynek potrafią odmienić samopoczucie, oczyścić umysł i “naładować baterie”. Bory Tucholskie to wyjątkowe i zielone miejsce na granicy województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Polecane jest głównie dla mieszkańców miast na całodniowy lub weekendowy wyjazd. Mile widziane są także rodziny z dziećmi, miłośnicy przyrody, rowerzyści czy kajakarze.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć