Warszawa

Jakie podręczniki szkolne musisz kupić dla swojego dziecka?

Jakie podręczniki szkolne musisz kupić dla swojego dziecka?

Zanim pierwszy dzwonek zabrzmi na szkolnym korytarzu, każdy uczeń powinien zostać zaopatrzony w podręczniki szkolne. Niezależnie od tego, czy dziecko chodzi do szkoły podstawowej, czy jest już uczniem szkoły średniej, podręczniki to dla każdego ważna pomoc przy nauce przedmiotów szkolnych. Część z nich w ramach dotacji celowej jest kupowana przez szkoły i oddawana do dyspozycji uczniów. Inne rodzice i opiekunowie muszą kupić samodzielnie. Jakie podręczniki do szkoły podstawowej i średniej powinien posiadać uczeń?

 

Darmowe podręczniki z dotacji celowej

 

Każda szkoła podstawowa raz na trzy lata otrzymuje dotację celową na zakup podręczników szkolnych. W gestii nauczycieli leży zatem wybranie takich książek, z których uczyć się będą przyszłe trzy roczniki. Nie powinno być w tych kompletach naklejek i innych jednorazowych elementów, które nie będą nadawały się do ponownego wykorzystania przez kolejnego ucznia.

 

W 2020 roku dyrektorzy mogą zamawiać nowe podręczniki dla klas I, IV i VII szkoły podstawowej oraz materiały ćwiczeniowe przeznaczone dla wszystkich uczniów podstawówki. Kupione w poprzednich latach podręczniki szkolne – książki, a nie ćwiczenia, są przekazywane młodszym uczniom przez starszych kolegów. W przypadku gdy liczba uczniów okaże się większa niż w minionych latach, dyrektor szkoły może wnioskować o przyznanie dotacji na dodatkowe egzemplarze podręczników. Nie ma zatem potrzeby, by to rodzice sami kupowali dla swoich pociech podręczniki szkolne. Należy jednak pamiętać, że są one własnością szkoły – uczniowie tylko je wypożyczają i zobowiązani są do ich zwrotu w dobrym stanie przed wakacjami. Z kolei wszystkie materiały ćwiczeniowe dostają na własność.

 

Obecnie uczniowie wszystkich klas publicznych szkół podstawowych dostają od dyrektorów podręczniki, materiały edukacyjne i ćwiczeniowe do nauki przedmiotów, wchodzące w skład zajęć obowiązkowych z zakresu kształcenia ogólnego. Do wszystkich przedmiotów nieobowiązkowych książki kupują rodzice czy opiekunowie dzieci.

 

Co jednak z uczniami IV etapu edukacyjnego? Podręczniki do szkoły średniej – do liceum, technikum oraz szkoły zawodowej – nie są refundowane czy dotowane przez państwo. Oznacza to konieczność ich samodzielnego zakupu przez rodziców.

 

Jakie podręczniki do szkoły podstawowej trzeba kupić?

 

Nie wszystkie podręczniki szkolne uczeń otrzymuje za darmo. Podręcznik i ćwiczenia do nauki przedmiotów nieobowiązkowych, takich jak religia, musimy kupić sami. Na koniec wakacji na stronach szkół pojawiają się wykazy książek. Widnieją na nich obowiązujące w danej szkole podręcznik i ćwiczenia do religii, etyki czy wychowania do życia w rodzinie.

 

Dodatkowo, jeśli dziecko uczy się w szkole podstawowej drugiego języka obcego, wówczas podręczniki językowe i ćwiczenia także trzeba kupić we własnym zakresie. Podobnie jest w przypadku zajęć dydaktyczno-wyrównawczych. Warto wcześniej zainteresować się podręcznikami do szkoły podstawowej, by skorzystać z atrakcyjnych rabatów.

 

Podręczniki do szkoły średniej

 

Jak zostało wspomniane, uczniowie szkół średnich – liceów, techników czy szkół zawodowych, muszą kupować książki do wszystkich przedmiotów, wraz z ćwiczeniami czy materiałami dydaktycznymi innego rodzaju. W wielu sklepach znajdziesz kategorie – według klas i według przedmiotów – które pomogą Ci szybko znaleźć wszystkie pozycje, których potrzebuje Twoje dziecko.

Zwykle w ofercie sklepów możesz wybrać rodzaj szkoły średniej oraz klasę, do której uczęszcza uczeń. W ich asortymencie często znajduje się także szeroki wybór najpopularniejszych podręczników przedmiotowych i ćwiczeń, jak i książek niezbędnych do nauki przedmiotów zawodowych z branży gastronomicznej, mechanicznej, budowlanej, ekonomicznej, elektronicznej, informatycznej, elektrycznej, kosmetycznej, fryzjerskiej i innych.

 

Wybieraj przedmioty szkolne, w obrębie których wyszukasz podręczniki szkolne dla swojego dziecka. Język polski, matematyka, biologia, chemia, fizyka, języki obce i inne przedmioty – wszystko to znajdziesz w ofercie sklepów internetowych, jak i stacjonarnych. Najczęściej wybierane są podręczniki popularnych wydawnictw, które są polecane przez nauczycieli przedmiotowych w szkołach średnich. Chodzi o takie firmy jak Nowa Era, WSiP, Wydawnictwo Szkolne PWN i inne.

 

Podręczniki nie tylko dla uczniów

 

Również i nauczyciele przedmiotów szkolnych mogą kupić nie tylko własne egzemplarze podręczników i ćwiczeń, ale i dodatkowe książki, wraz z gotowymi scenariuszami zajęć.

 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć