Warszawa

Najlepsze wystawy dla dzieci i rodziców - październik 2020

Najlepsze wystawy dla dzieci i rodziców - październik 2020

Początek roku szkolnego oznacza dla dzieci powrót do lekcji i zadań domowych. Nauka nie musi jednak ograniczać się tylko do podręczników. Sprawdźcie, co przygotowały dla najmłodszych placówki kulturalne z całej Polski!  

 

Nauka poprzez sztukę? To nie tylko o wiele ciekawszy, ale również bardziej efektywny sposób na wchłanianie informacji. Wizualizacja, interesująca forma, nowe spojrzenie na znane tematy – to wszystko sprawia, że wiedza wydaje się bardziej przystępna, a jej zdobywanie zamienia w fascynującą przygodę. Dlatego właśnie jedną z najcenniejszych form edukacji są wystawy. Poruszające najprzeróżniejsze zagadnienia, przygotowane na najbardziej szczegółowe pytania najmłodszych, wykorzystujące najbardziej oryginalne techniki wykonania – wystawy stanowią idealne uzupełnienie dla często bardziej teoretycznych, niż praktycznych lekcji w szkole. Zobaczcie nasze zestawienie najciekawszych wystaw dla dzieci i rodzin udostępnianych aktualnie przez placówki kulturalne z całej Polski.

 

1/7
1/7
Eureka, czyli odkrywam - Muzeum Etnograficzne w Warszawie

„Eureka, czyli odkrywam” to wystawa organizowana przez Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Dostępna dla dzieci od 4 lat, łączy w sobie zagadnienia ze świata filozofii i sztuki. Jej twórcy stawiają sobie za zadanie zafascynowanie najmłodszych filozofią. Odpowiadają na pytania dotyczące egzystencji, inspirują do myślenia oraz rozbudzają chęć dociekliwego przyglądania się rzeczywistości.

 

Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Termin: 19.09.2020-30.04.2021

2/7
2/7
Niepokorny Witkacy - Muzeum Narodowe w Poznaniu

Tak jak barwną i nietuzinkową postacią był Witkacy, tak niekonwencjonalne było jego artystyczne wykształcenie. Od początku dbał o nie ojciec – artysta i teoretyk sztuki Stanisław Witkiewicz – który uważał, że szkoły i uczelnie zabijają inwencję twórczą. Jednak w pewnym momencie Witkacy, na przekór ojcu wstępuje do krakowskiej Akademii i studiuje u Józefa Mehoffera i Jana Stanisławskiego. Trafia też na kilka miesięcy do Bretanii, do domu Władysława Ślewińskiego, który miał nauczyć go malować morze…


Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu
Termin: wrzesień-listopad 2020

3/7
3/7
Wystawa Przeciek - Hydropolis

Gdzie znika woda? Dlaczego zakręcanie kranu jest ważne? I jak powstrzymać suszę? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi można znaleźć odwiedzając nową wystawę „Przeciek”, przygotowaną przez kolektyw Mamy Projekt we współpracy z wrocławskim MPWiK i Hydropolis. Ekspozycja, powstała z myślą o rodzinach, buduje świadomość ekologiczną i uczy właściwych zachowań. Celem wystawy jest pokazanie tego, że pojedyncze działania każdego z nas mają realny wpływ na kształt całego świata.

 

Miejsce: Hydropolis, Wrocław

Termin: do końca października 2020

4/7
4/7
Etnościeżką przez wystawę - EtnoMuzeum Kraków

Po wystawach prowadzą przewodnicy i przewodniki, katalogi, aplikacje… U nas także etnościeżka. Specjalnie dla dzieci. Właściwie etnościeżki są dwie, bo przecież wszyscy lubimy mieć coś do wyboru. To komplety kart z ilustracjami, ciekawostkami, zadaniami – każda karta odnosi się do jednego z przedmiotów, które można zobaczyć na wystawie stałej w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. W każdym zestawie jest też czytelny plan przewidzianej trasy zwiedzania.


Miejsce: Ratusz, pl. Wolnica 1

Termin: do końca roku 2020

5/7
5/7
Programowanie Lalki - Muzeum Śląskie

Ali Bunsch to jeden z najwybitniejszych scenografów w powojennym teatrze polskim. Jego prace były nie tylko niezwykle atrakcyjne wizualnie, ale przede wszystkim stanowiły pogłębione studium rzeczywistości, wyłaniające się za pośrednictwem ciekawych metafor. Centralną część sali ekspozycyjnej zajmuje odtworzona scena teatru lalkowego wybudowana według projektu scenograficznego do „Zwyrtałowej muzyki”, zainspirowanego pracami Alego Bunscha. Na kulisach i zastawkach można odnaleźć motywy graficzne nawiązujące do folkloru góralskiego, a na stojaku i parawanie zwisają lalki wykonane w pracowni Teatru Ateneum. Siła wyrazu postaci i uwydatnienie cech osobowości są zawarte w ich kształcie plastycznym. Rozmiar czy skala poszczególnych części lalek mają wpływ na emocje, jakie wyrażają np. duża głowa, powiększone oczy czy przerysowane dłonie.


Miejsce: Muzeum Śląskie w Katowicach
Termin: 18.09.2020 – 3.01.2021

6/7
6/7
Tam gdzie łączą się światy. Literatura. Zmysły. Nowe technologie - Biblioteka Lublin

Projekt „Tam gdzie łączą się światy. Literatura. Zmysły. Nowe technologie” w spójny i kompleksowy sposób łączy cykle warsztatowe, spotkania autorskie i wydarzenia aktywizujące twórczo wszystkie grupy wiekowe, w szczególności dzieci z rodzicami, młodzież szkolną, osoby dorosłe, seniorów i grupy społeczne o utrudnionym dostępie do usług kulturalnych – osoby wykluczone.


Miejsce: Biblioteka  Lublin, filia 36
Termin: 05.10.2020 - 23.10.2020

7/7
7/7
E-opowieści Łaźniaka - Projekt CSW Łaźnia - Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

Projekt e-opowieści Łaźniaka składa się z dwóch części - audiobooków oraz książek animowanych, które powstały na podstawie drukowanych publikacji dla dzieci - "Dolne miasto. W centrum" oraz "Łaźniak w Łaźni", wydanych przez CSW Łaźnia.  Głównym celem projektu jest nakłonienie najmłodszych do kontaktu z e-lektronicznymi i e-dukacyjnymi e-opowieściami Łaźniaka, który przedstawia zarówno historię łaźni, jak i swoich wędrówek. Projekt wciela w życie ideę czytania dzieciom. Chcemy, by proponowana forma e-opowieści, będąca złotym środkiem pomiędzy starą i nową formą przekazu, dostępna była również dla dzieci z niepełnosprawnościami.


Miejsce: online
Termin: 05.06 - 18.12.2020

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć