Warszawa

Programerki 7. MFF Kino Dzieci polecają filmy i wydarzenia, które trzeba zobaczyć!

Programerki 7. MFF Kino Dzieci polecają filmy i wydarzenia, które trzeba zobaczyć!

Do startu 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci w 21 kinach i online pozostało zaledwie 11 dni!

 

Zatem najwyższa pora zarezerwować miejsca na festiwalowe seanse i wydarzenia specjalne. W programie ponad 150 filmów oraz kilkadziesiąt spotkań towarzyszących. Aby ułatwić selekcję, sięgamy do źródła! Prezentujemy rekomendacje od zespołu programowego 7. MFF Kino Dzieci. Pełny harmonogram, karnety i bilety na stronie www.kinodzieci.pl.

 

Polecenia Joanny Żak

 

Bori” (9+), reż. Kim Jin-yu, sekcja Konkurs filmowych odkryć. Bori wychowuje się w niesłyszącej rodzinie, ale jako jedyna słyszy. Ten przywilej wcale jej nie cieszy, bo sprawia, że czuje się wyobcowana, inna od swoich bliskich. To opowieść o trudzie jakim może być samoakceptacja, ale także o bezwarunkowej miłości, unoszącej się ponad ludzkimi sprawnościami. Zapraszam także na krótką lekcję języka migowego, przed seansem filmu 27 września o godz. 14:30 w Kinotece. Lekcję i dyskusję po filmie poprowadzą przedstawiciele Fundacji Kultura bez Barier.

 

Boriya” (7+), reż. Min Sung Ah, sekcja Krótkie historie. Ta animacja to małe arcydzieło. Krótka opowieść o ogromnej mocy zatrzymania nas na chwilę, tu i teraz. Podczas, gdy wszyscy wokół są zajęci, Boriya zdaje się nudzić. Ale zanurzając się w tę sielską scenerię, otwiera siebie i nas na spokój codzienności. Wspólnie odkrywamy jak fajnie jest po prostu się snuć, odczuwać ciepłe promienie słońca i podmuchy wiatru. Pokazowi tego filmu towarzyszyć będzie spotkanie z uważnością z Aurelią Szokal-Egierd, założycielką Akademii Żabki. Zapraszamy 3 października o godz. 12:00 na platformę Zoom. Zapisy już trwają, liczba miejsc ograniczona.

 

Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” reż. Iryna Tsilyk, sekcja Kino Dzieci o wychowaniu. To tytuł, który zobaczymy w sekcji kierowanej do widzów dorosłych, w ramach której przyglądamy się relacjom dziecko-dorosły, uczeń-nauczyciel, życie-sztuka. Polecam zarówno film, jak i bezpłatne spotkanie online z reżyserką Iryną Tsilyk i bohaterkami filmu Myroslavą i Anastasiią Trofymchuk. Wydarzenie odbędzie się 2 października o godz. 20:00 na YouTube Działu Edukacji Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Spotkanie poprowadzi Iza Rutkowska – artystka zajmująca się edukacją w procesie, animatorka i menadżerka kultury, założycielka Fundacji Form i Kształtów.

 

Metamorfoza motyla” (6+), reż. Gaston Velle, sekcja Krótkie historie. Wszyscy słyszeliśmy o Georges’u Mélièsie, braciach Lumière i Charlesie Chaplinie, a tymczasem kino nieme ma jeszcze sporo nazwisk do zaoferowania. Gaston Velle, reżyser tej filmowej miniatury, to moje małe odkrycie i dowód na to, że kino nieme nieustannie zachwyca. Przekonajcie się sami jak pomysłowo zobrazował narodziny motyla. Film pokażemy z muzyką na żywo w zestawie Kino nieme zestaw filmów krótkich na zakończenie 7. MFF Kino Dzieci, 4 października o godz. 16:00 w Kinie Muranów. Muzykę do pokazu wykona Natalia Czekała (fortepian, syntezator i głos) oraz Krzysztof Guzewicz (instrumenty perkusyjne, handpany i elektronika).

 

Polecenia Agnieszki Sinickiej

 

"Zapchlony Kundel” (6+), reż. Davy Durand, sekcja Kino dzieci z nosem w książkach. Gdyby Disney, Pixar albo DreamWorks robili castingi postaci do swoich filmów, ten bohater prawdopodobnie by się do nich nie dostał. Na szczęście francuski producent i dystrybutor Dandelooo nie ocenił go po pozorach! Nasz kundel jest głupiutki, beztroski i troszkę zapchlony. Ja uwielbiam go za jego absurdalne pomysły, niesztampowy sposób myślenia i za to, jak jest narysowany przez Marca Boutavanta.

 

Na specjalne wydarzenie zainspirowane tym filmem „Trampolina do Kina: Wokół książki „Zapchlony Kundel” – warsztaty z animacji poklatkowej z Magdaleną Bryll”, zapraszam wraz z ich współorganizatorem Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Razem zaprojektujemy swojego własnego paskudnego zwierzaka!

 

Z kolei ostatniego dnia festiwalu, 4 października, godz. 12:15 w Kinotece polecam seans mojego zeszłorocznego festiwalowego ulubieńca, czyli „Marony - psiej opowieści”. Po seansie będziecie mieć wyjątkową okazję, żeby spotkać się z wybitną znawczynią zwierząt, lekarką weterynarii – Dorotą Sumińską. Pani Dorota z pewnością zarazi Was swoim entuzjazmem i czułością do wszystkich zwierząt.

 

Moja opowieść” (9+), reż. Bekir Bülbül, sekcja Konkurs filmowych odkryć. Niepozorny turecki film drogi dla młodych widzów. Trzech przyjaciół wyrusza w wakacyjną podróż przez wioski Anatolii do wielkiego jeziora. Urzekająca prostota, zabawne i trafne dialogi oraz naturalna gra aktorska głównych bohaterów stanowią jedne z zalet tego tytułu.

 

Bardzo doceniam, że film udało się stworzyć własnymi środkami, a główne role zagrali chłopcy z najbliższej rodziny. Festiwalowi widzowie będą mieli okazję ich poznać 26 września w Kinotece! Po seansie o godz. 15:00, wirtualnie połączmy się i porozmawiamy z Bekirem Bülbülem – reżyserem oraz dziecięcymi aktorami: Ebubekirem Saitem ?darem, Mevlütem Fatihem ?darem i Ahmetem Enesem Yamanem.

 

Skateboard w strefie wojennej (gdy jesteś dziewczyną)” (11+), reż. Carol Dysinger, sekcja Europejskie kino dokumentalne. Najdłuższy tytuł tegorocznego programu i jednocześnie oscarowy (Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny, 2020)! To opowieść o stawianiu oporu wobec zastanych reguł i zmienianiu rzeczywistości własnymi siłami. W centrum tej historii stoi niezwykła fundacja Skateistan. Organizacja, budując szkoły i organizując lokalnych edukatorów, dba o edukację dzieci, ale przy okazji uczy je też… jeździć na deskorolce.

 

Wszystkie wpływy z biletów za ten seans Kino Dzieci przeznaczy na wsparcie dalszej działalności Fundacji Skateistan. Tym, którzy chcą dowiedzieć się o jej działalności nieco więcej, polecam wirtualne spotkanie z Juliette Nohlmans – specjalistką ds. rozwoju w Fundacji Skateistan, zaplanowane po seansie o godz. 14:00, 27 września w Kinie Muranów.

 

Trzymam kciuki za wszystkie deskorolkarki na całym świecie! Go girls!

 

Polecenia Kamili Tomkiel-Skowrońskiej

 

Wszyscy za jednego” (9+) reż. Johanne Helgeland, sekcja Konkurs główny. Opowieść z historią w tle. Greta jest odważna, uparta i silna. Marzy o przygodach muszkieterów i najchętniej przeniosłaby się w ich czasy. Jej codzienność jest zupełnie inna. To zima 1942 roku, Norwegia. Na drodze Grety niespodziewanie pojawiają się Sara i Daniel – rodzeństwo, które aby ocalić życie, musi przedostać się do Szwecji. Przygody z książek, w których zaczytuje się Greta, w jednej chwili zastąpi bardzo trudna rzeczywistość. Film, który trzyma w emocjach, wzrusza i przede wszystkim przypomina, że nikt nie ma prawa dzielić ludzi na lepszych i gorszych.

 

Najwspanialsza rzecz” (6+) reż. Arna Selznick, sekcja Kino dzieci z nosem w książkach. Film dla prawdziwych wynalazców i wynalazczyń (ze specjalną dedykacją dla mojego 7-letniego konstruktora wspaniałych rzeczy). Bardzo trudno jest wpaść na najwspanialszy pomysł, potem wykonać najwspanialszy projekt i na końcu zrealizować go najwspanialej, jak się potrafi. Bohaterka tego krótkiego metrażu wie o tym bardzo dobrze. Gdy dostaje od mamy – architektki zestaw narzędzi, od razu bierze się do roboty, ale praca jest ciężka, a efekty nie tak spektakularne, jak sobie zaplanowała. Adaptacja picture booka „The Most Magnificent Thing” Ashley Spires. Zabawna opowieść o tym, że warto wiele razy próbować i nie tracić wiary, że w końcu powstanie najwspanialsza rzecz.

 

A co, jeśli „Tata już biegnie” (4+), reż. Célia Rivière, sekcja Kino dzieci z nosem w książkach. Mateusz zostaje sam w przedszkolu. Ma jednak pewne obawy. A co, jeśli tacie zepsuje się samochód i nie dotrze na czas, by go odebrać? Tak zaczyna się seria wspaniałych pytań i jeszcze wspanialszych odpowiedzi. Im bardziej podchwytliwe pytanie syna, tym bardziej szalona odpowiedź taty, który jest gotów pokonać wszelkie przeszkody. I o ile w wyobraźnię dziecka nikt wątpić nie powinien, o tyle dorosły staje tu na wysokości zadania. Krótki metraż oparty na książce Nadine Brun-Cosme wydanej w Polsce pod tym samym tytułem.

 

„Szczęściara” (9+), reż. John Sheedy, sekcja Konkurs główny, czyli historia najsilniejszej dziewczynki na świecie! Warkocze w kolorze marchewki i uśmiech otoczony piegami. Pippi Långstrump! Na takim skojarzeniu na pewno zależało twórcom tego filmu. W ramach szkolnego zadania tytułowa bohaterka, czyli Candice Phee, ma znaleźć własną definicję szczęścia. Kiedy jej rodzina przechodzi trudne chwile, ona zawalczy o to, by wszystko znów było dobrze. Czy jej się uda? Pełen uroku, abstrakcyjnego poczucia humoru i ciepła film, który przywędrował do Konkursu głównego Kina Dzieci aż z Australii.

 

Z programu wydarzeń i spotkań 7. MFF Kino Dzieci chciałabym szczególnie polecić bezpłatny wykład online „Rozmowy między bliskimi – jak prowadzić dialog w rodzinie”, prof. dr hab. n. med. Bogdan de Barbaro (24 września, godz. 20:00, wykład na platformie Zoom). Jesteśmy dumni z tego, że zaproszenie do Kina Dzieci o wychowaniu przyjął ten wybitny psychiatra i psychoterapeuta. W swoim wykładzie prof. de Barbaro opowie, kiedy rozmowa stać się może cennym dialogiem. Odniesie się również do obecności w naszej świadomości koronawirusa.  

 

Dobrze mieć w festiwalowym zespole kogoś, kto potrafi czarować. Kino Dzieci ma dwie czarodziejki – Magdę Bravo i Michalinę Drygasiewicz. Co roku podczas festiwalu prowadzą warsztaty kreatywne dla najmłodszych widzów w Warszawie i Wrocławiu. Uczą, jak za pomocą podstawowych materiałów plastycznych wyczarować małe dzieła sztuki. W tym roku nie mogą zaprosić publiczności do zabawy po seansach kinowych, ale nic straconego! Specjalnie dla Kina Dzieci stworzyły tutoriale, które można będzie obejrzeć na naszej stronie internetowej i podążając za ich wytycznymi, czarować w domu.

 

Na koniec jeszcze rekomendacje spotkań z twórcami, które zaplanowaliśmy w tej edycji. Po raz pierwszy w historii festiwalu Kino Dzieci możemy pochwalić się polskim tytułem w Konkursie głównym, z tej okazji inaugurujący 7. MFF Kino Dzieci pokaz filmu „Tarapaty 2” (26 września, godz. 11:00 Kino Muranów) zakończymy spotkaniem z reżyserką Martą Karwowską oraz dziecięcymi aktorami: Polą Król, Jakubem Janotą-Bzowskim, Mią Goti – filmowymi Julką, Olkiem i Felką.

 

Ale to dopiero początek! Po premierowym seansie filmu „Operacja Mumia” (27 września, godz. 11:30, Kinoteka) wirtualne spotkamy się z Grethe Bøe – reżyserką i dziecięcym aktorem Thomasem Farestveitem – filmowym Oliverem. Z kolei 3 października, po seansie filmu „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu” w Kinie Muranów o godz. 10:00, połaczymy się z Moą Gammel – reżyserką i dziecięcymi aktorami: Polly Stjärne i Nilsem Kendlem – filmowymi Mają i Lassem. Fanów najsłynniejszej polskiej dziewczynki w bluzce w paski z pewnością ucieszy spotkanie z autorką tej kultowej serii. Na rozmowę z Zofią Stanecką – pisarką, autorką serii książkowej „Basia” zapraszamy po seansie „Basia 3 – zestaw filmów krótkich”, 4 października o godz. 10:00 w Kinotece.

 

Partnerem Głównym 7. MFF Kino Dzieci są Fundusze norweskie i EOG. Celem programu Funduszy norweskich jest rozwój współpracy kulturalnej, przedsiębiorczości w sektorze kultury i zarządzania dziedzictwem kulturowym.

 

7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się w dn. 26.09-4.10.2020. Zapraszamy naszych widzów na seanse w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i 17 innych miastach. Po raz pierwszy Kino Dzieci odbędzie się w formule hybrydowej – poza pokazami na salach kinowych większość filmów dostępna będzie także online.

 

Organizatorem 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci i Kino Dzieci Industry jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

 

Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kreatywna Europa, Miasto st. Warszawa.

 

Partner Główny: Fundusze norweskie i EOG.

 

Patroni medialni: Co Jest Grane 24, Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, Wysokie Obcasy, TOK FM, Kino, Filmweb, Nasze Miasto, Lubimy Czytać, Czas Dzieci, Going, Wirtualna Polska, Ładne Bebe, Zwierciadło, Sens.

     

Więcej informacji: kinodzieci.pl 

Facebook: facebook.com/kinodzieci

Instagram: instagram.com/kino.dzieci 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć