Warszawa

"Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię" w kinach od 11 września!

Dawno, dawno temu, kiedy Sycylię zamieszkiwały dostojne niedźwiedzie…

 

To klasyczny początek przewrotnej i intrygującej animowanej baśni o istnieniu odmiennych od siebie światów, poszukiwaniu tożsamości oraz potędze miłości i władzy. Początkiem niezwykłej przygody jest zaginięcie królewskiego syna. Targany tęsknotą Leoncjo, władca sycylijskich niedźwiedzi, wyrusza wraz z poddanymi do krainy człowieka w poszukiwaniu księcia. Dobre intencje władcy zostają jednak mylnie odebrane przez ludzi, którzy – kierowani żądzą władzy i chciwością – atakują przybyszów. Czy te dwa światy da się ze sobą pogodzić? W krainie pełnej magicznych postaci, gdzie wszystko jest możliwe, zaczyna się walka o miłość, wpływy i władzę.

 

 

„Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię” miał swoją premierę na festiwalu w Cannes w 2019 roku. Był pokazywany w sekcji „Un Certain Regard”, która prezentuje filmy uciekające od tradycyjnej formy, z niecodziennym podejściem do sztuki filmowej. Jako jedna z niewielu animacji w tej kategorii, film został bardzo pozytywnie odebrany, zyskując miano obrazu nie tylko odpowiedniego dla dzieci, ale też artystycznie i tematycznie angażującego dorosłych widzów.

 

 

Polska wersja językowa filmu może się poszczycić głosami Andrzeja Chyry i Romana Gutka. Dla Andrzeja Chyry – wybitnego aktora filmowego i teatralnego, to drugi po „Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń” dubbingowy projekt w animacji. Usłyszymy go jako mądrego i sprawiedliwego Króla Niedźwiedzi – Leoncja. Dla Romana Gutka – działacza na rzecz kultury, dystrybutora filmowego i producenta, członka Europejskiej Akademii Filmowej (EFA) i organizatora MFF Nowe Horyzonty, udział w dubbingu do „Niedźwiedzi” to debiut. Roman Gutek wciela się w filmie w postać Starego Niedźwiedzia, nadając swoim głębokim głosem niesamowitego charakteru zagadkowej i mądrej postaci.

 

Dzień po premierze poznacie nasze Niedźwiedzie na żywo! W sobotę 12 września zapraszamy na wyjątkowy pokaz z udziałem gościa specjalnego – Andrzeja Chyry. Król Niedźwiedzi opowie o filmie, usłyszycie też fragmenty książki Dina Buzzatiego. Bądźcie z nami w Kinie Muranów o 16:00! Spotkanie poprowadzi Agnieszka Obszańska.

 

Zapraszamy: sobota, 12 września, godz. 16:00, Kino Muranów, Warszawa

 

Informacje o biletach i sprzedaż: www.kinomuranow.pl

 

 

Podstawą do powstania animacji była książka Dina Buzzatiego, wydana w Polsce w 2008 roku przez wydawnictwo Czuły Barbarzyńca Press. Oryginalne rysunki stworzone przez autora do książki pojawiają się też w filmie, oddając hołd uwielbianemu włoskiemu pisarzowi. Książka adresowana głównie do dzieci, szybko znalazła rzeszę fanów również wśród dorosłych, a to dzięki gorzkiemu humorowi i głębszej warstwie opowieści komentującej społeczeństwo dwudziestego wieku.

 

Film porusza cały wachlarz tematów, które są świetnym pretekstem do rozmowy z młodymi widzami: trudna relacja syna z ojcem, miłość rodzicielska, lojalność. Motywy filmu sięgają również głębiej, dotykając bezkompromisowo tematu zmian klimatycznych, relacji człowieka z naturą, ale też z obcymi kulturami. Film nie boi się zadawać pytań o kwestie odpowiedzialności władzy i konsekwencji krótkowzrocznego ludzkiego zachowania.

 

Jako jeden z niewielu powstających w tradycyjnej, rysowanej technice, film bardzo dobrze oddaje oryginalny wizualny styl jego twórcy, Lorenza Mattotti’ego. Włoski rysownik, znany głównie jako twórca komiksów i ilustrator, świetnie sprawdził się zarówno w charakterze kreatora wizualnej, jak i fabularnej strony filmu pełnometrażowego. Mattotti jest rozpoznawalnym na całym świecie twórcą ilustracji i okładek dla magazynów The New Yorker, Vogue, Le Monde, a także plakatów, m.in. dla festiwalu w Cannes.

 

„Włoska animacja jest  hołdem dla sztuki opowiadania, dla umiejętności rozkładania dramaturgicznych akcentów. Jeśli szukacie w kinie narracyjnej finezji, to trafiliście pod właściwy adres.” / FILM.ORG.PL

 

„Kolorowy, stylowy i wizualnie bardzo na czasie” / SCREENDAILY

 

„Przepięknie narysowana animacja” / Piotr Guszkowski, Gazeta Wyborcza

 

Film wyprodukowała francuska Prima Linea Productions, która odpowiada także za sukces nominowanego do Oscara „Czerwonego żółwia”. Powstanie animacji wsparło też polskie Studio Letko.

 

Film w kinach od 11 września 2020 r.

 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć