Warszawa

Odkrywamy filmowe tytuły Konkursu głównego 7. MFF Kino Dzieci!

Odkrywamy filmowe tytuły Konkursu głównego 7. MFF Kino Dzieci!

Dziewięć filmów pełnometrażowych, w tym aż sześć premierowo, zobaczymy w tegorocznym Konkursie głównym 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.

 

Będziemy szukać zaginionych skarbów, poznamy wartość prawdziwej przyjaźni i magiczną moc uśmiechu. Za sprawą naszych bohaterów wrócimy też do przejmujących wydarzeń znanych z lekcji historii, przypominając sobie jak ważna jest solidarność i chęć niesienia pomocy. 7. MFF Kino Dzieci w wersji hybrydowej, czyli w kinach i online, startuje już 26 września! Pełny program festiwalu poznamy 2 września, wtedy też ruszy sprzedaż biletów i start zapisów na wydarzenia towarzyszące.

 

Nagrodę Kwiatu Paproci 7. MFF Kino Dzieci przyznają widzowie w głosowaniu w kinach i online oraz powołane składy jurorskie. O statuetkę powalczą najlepsze światowe produkcje z ostatnich miesięcy, docenione przez krytykę i widzów najważniejszych festiwali dla młodych widzów na świecie. Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że w tym roku o nagrodę w Konkursie głównym powalczy także polski film „Tarapaty 2” w reż. Marty Karwowskiej. Dla Kina Dzieci i Stowarzyszenia Nowe Horyzonty to wiadomość ważna również dlatego, że scenariusz do filmu „Tarapaty 2” (reż. M. Karwowska, Polska, 2020, 9+) był rozwijany w ramach Kino Dzieci.Lab, międzynarodowego programu poświęconego tworzeniu scenariuszy, produkcji filmów i seriali dla młodego widza.

 

 

"Tarapaty 2"  (reż. M. Karwowska, Polska, 2020, 9+)

 

Pierwszą część przygód Julki i Olka obejrzało (rekordowo!) ponad 320 000 widzów w Polsce, to najwięcej po 1989 roku w kategorii kina familijnego. W drugiej części, przed parą młodych detektywów kolejne śledztwo, ale i… pierwsza miłość. Kiedy z Muzeum Narodowego w Poznaniu znika cenny obraz, a o kradzież dzieła zostaje oskarżona ciotka Julki, detektywi nie tracą ani chwili. Rozpoczynają poszukiwania i natrafiają na trop pewnej zagadki sprzed lat. Jaki związek ma kradzież „Plaży w Pourville” Claude’a Moneta z klątwą tajemniczej Lucyny – dawnej opiekunki wystaw? Na ekranie m.in.: Zbigniew Zamachowski, Sandra Korzeniak i Joanna Szczepkowska. W rolach głównych zobaczymy Polę Król, Jakuba Janota-Bzowskiego i Mię Goti „Tarapaty 2” to film otwarcia festiwalu, zobaczycie go więc w sobotę 26 września.

 

 

"Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu” , (reż. Moa Gammel, Szwecja, 2020, 6+)

 

Natę premierę czekaliśmy chyba wszyscy! Najnowszy film o brawurowych detektywach, oparty na serii książek „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” autorstwa Martina Widmarka, wreszcie na polskich ekranach. Tym razem do odnalezienia jest fortuna skradziona z pędzącego pociągu. Listę podejrzanych otwiera znany policji uciekinier z więzienia. Niespodziewanie pojawia się jednak ktoś, kto twierdzi, że ów poszukiwany jest niewinny. Lasse i Maja analizują fakty i zgromadzone dowody. Pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości. Sytuację dodatkowo utrudnia policja, która… zamyka biuro młodych detektywów! Tymczasem zbliża się kolejny transport dużej sumy pieniędzy. Finał sprawy jak zwykle okaże się zaskakujący!

 

 

"Binti” (reż. Frederike Migom Belgia, Holandia, 2019, 9+)

 

"Binti" to obsypana nagrodami (m.in. ECFA Award, festiwal Cinekid) oryginalna i poruszająca opowieść o przyjaźni i odkrywaniu siebie w relacji. Binti – przebojowa 12-latka, prowadzi swojego vloga i marzy o sławie. Grozi jej jednak deportacja do rodzinnego Konga. Schronienie znajduje przypadkiem u Eliasa i jego mamy. Dziewczyna i chłopak choć są jak ogień i woda, zaprzyjaźniają się. Binti, wykorzystując moc Internetu, pomaga Eliasowi nagłośnić akcję ratowania jego ukochanych zwierząt – okapi. Gdy policja wpada na trop dziewczyny, Elias robi wszystko by obronić przyjaciółkę.

 

 

"Szczęściara” (reż. John Sheedy, Australia, 2019, 9+)

 

"Szczęściara" to barwna, zabawna i momentami szalona opowieść w stylu filmów Wesa Andersona. Uwaga, ta opowieść zarazi Was uśmiechem! Gdy życie daje ci cytryny, zrób z nich lemoniadę – to zdanie doskonale pasuje do 12-letniej Candice. Wielki optymizm dziewczynki sprawia, że wśród rówieśników uchodzi za dziwaczkę. Mimo to rudowłosa bohaterka śmiało idzie przez życie i chce pomagać innym: nauczycielce z „wędrującym” okiem, nowemu koledze „z innego wymiaru”, a przede wszystkim – własnej rodzinie, która przechodzi trudne chwile. Tylko jak przekonać upartych dorosłych, żeby wyszli ze swojej skorupy?

 

Film „Szczęściara” otwierał prestiżową sekcję Generation Kplus na festiwalu Berlinale w 2020 roku i jest świetnie przyjmowany przez publiczność na całym świecie. Fanów przygód Harry’ego Pottera, z pewnością ucieszy powrót profesor Pomony Sprout (Miriam Margolyes), którą w „Szczęściarze” oglądamy w roli Panny Bamford.

 

 

"Ella Bella Bingo” (reż. Frank Mosvold, Atle Solberg Blakseth, Norwegia, 2020, 4+)

 

To opowieść o przygodach przebojowej 5-latki Elli i jej najlepszego przyjaciela Henry'ego. Animację podczas 7. MFF Kino Dzieci zobaczymy premierowo. Kiedy Ella postanawia zorganizować lokalny konkurs talentów, znajduje mnóstwo chętnych, a sama chce zaprezentować magiczne sztuczki w duecie z Henrym. Pech chce, że do miasteczka wprowadza się Johnny, który ma mnóstwo gadżetów, w tym fantastyczny rower, więc od razu wzbudza zainteresowanie pozostałych dzieci. Czy przyjaźń Elli i Henry’ego przetrwa tę poważną próbę?

 

„Filonek Bezogonek” (tyt. oryg. „Pelle Svanslös”, reż. Christian Ryltenius, Szwecja, 2020, 4+) to adaptacja serii książek szwedzkiego klasyka Gösty Knutssona. Choć postać sympatycznego kociaka powstała prawie 80 lat temu, nadal cieszy się niesłabnącą popularnością. Przygody kotów ze szwedzkiej Uppsali na ekran przenoszono już kilka razy, a najnowszą ich odsłonę podczas festiwalu zobaczymy premierowo. Filonek to pełna przygód i wzbogacona piosenkami historia o akceptowaniu odmienności, potrzebie solidarności i niesieniu pomocy.

 

 

"Halvdan – prawie wiking” (reż Gustaf Akerblom, Szwecja, 2018, 6+)

 

Druga w programie 7. MFF Kino Dzieci filmowa adaptacja książkowej serii Martina Widmarka. Historia niemal jak z Romea i Julii. Dwa zwaśnione rody walczą o władzę. Wbrew konfliktowi Halvdan – kowal z wschodniej wioski i Meia – księżniczka z zachodu, próbują się zaprzyjaźnić i rozwiązać zagadkę zaginionego topora – symbolu siły wikingów. Czy ich zakazana przyjaźń przetrwa, a wieloletni konflikt zostanie zażegnany?

 

 

"Fritzi – przyjaźń bez granic” (reż. Matthias Bruhn, Ralph Kukula, Niemcy/Luksemburg/Czechy/Belgia, 2019, 9+)

 

Poruszająca i wyjątkowa w formie animacja opowiada o zawirowaniach historii z dziecięcej perspektywy. Rok 1989. Niemcy podzielone są na dwie części. 12-letnia Fritzi tęskni za przyjaciółką, która przebywa na zachodzie kraju. Nastolatka nie zgadza się z wizją podzielonego świata i dołącza do pokojowej rewolucji.

 

Twórcom udało się oddać atmosferę przemian 1989 roku w sposób przystępny dla młodej widowni, ale i autentyczny. Film zdobył wiele nagród w Niemczech oraz nagrodę dla najlepszej animacji na festiwalu Filem’On w Brukseli. Film podczas 7. MFF KIno Dzieci zobaczymy premierowo.

 

 

"Wszyscy za jednego” (reż. Johanne Helgeland, Norwegia, 2020, 9+)

 

Trzymająca w napięciu opowieść o przyjaźni ponad granicami, o bezinteresownej pomocy, lojalności i wielkiej odwadze dzieci. Grudzień 1942 r. II wojna światowa. W Norwegii, jak w wielu krajach Europy, Żydzi są prześladowani. Pewnej nocy rodzice Grety i Otta zostają aresztowani przez nazistów. Brat i siostra odkrywają, że w ich domu ukrywa się dwójka żydowskich dzieci – Daniel i Sara. Greta natychmiast postanawia pomóc nowym znajomym, którzy chcą przedostać się do Szwecji. Z kolei Otto niechętnie rusza w drogę, obwiniając Daniela i Sarę o aresztowanie rodziców. Dzieci czeka trudna wyprawa przez pokrytą śniegiem Norwegię.

 

Ogłoszenie programu i start sprzedaży biletów od 2 września!

 

7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się w dn. 26.09-4.10.2020. Podobnie jak w poprzednich edycjach zaprosimy naszych widzów na seanse w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i kilkunastu innych miastach. Po raz pierwszy Kino Dzieci odbędzie się w formule hybrydowej – poza pokazami na salach kinowych większość filmów dostępna będzie także online.

 

Organizator: Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kreatywna Europa, Miasto st. Warszawa.

Partner Główny: Fundusze norweskie i EOG.

Patroni medialni: Co Jest Grane 24, Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, Wysokie Obcasy, TOK FM, Kino, Filmweb, Nasze Miasto, Lubimy Czytać, Czas Dzieci, Going, Wirtualna Polska, Ładne Bebe, Zwierciadło, Sens

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć