Warszawa

7. MFF Kino Dzieci

Barwne nadbałtyckie animacje i ulubieni książkowi bohaterowie na ekranie – uchylamy rąbka tajemnicy i prezentujemy kolejne filmy nadchodzącej edycji Kina Dzieci!

 

Czy chcielibyście wiedzieć jakiego tytułu dla dzieci w szwedzkiej telewizji nie może zabraknąć podczas świąt? Albo które filmy w dzieciństwie zachwycały Waszych rówieśników z krajów bałtyckich? Czy Basia i Misiek Zdzisiek znaleźliby przyjaciół w Estonii czy Litwie? A może jesteście ciekawi, jak smakuje tradycyjna angielska herbatka z przebojowym (dosłownie!) Tygrysem? Odkrywamy kolejne tytuły 7. MFF Kino Dzieci, już dziś rezerwujcie czas na seanse w kinach i online od 26 września do 4 października!

 

Nad Bałtykiem 

 

Choć łączy nas wspólne morze okazuje się, że w kwestii nadbałtyckiej kinematografii sporo mamy do odkrycia. Dlatego podczas tegorocznego 7. MFF Kino Dzieci w sekcji narodowej filmowo spotkamy się właśnie Nad Bałtykiem, poznając najlepsze produkcje naszych sąsiadów z Litwy, Łotwy i Estonii. Zobaczymy 7 pełnometrażowych tytułów, w tym premierowo przygody „Fikmika” (tyt. oryg. „Sipsik”, reż. Meelis Arulepp, Karsten Kiilerich, Estonia, 2020, 5+) oraz „Tajne stowarzyszenie z dzielnicy Supilinn” (tyt. oryg. „Supilinna salaselts”, reż. Margus Paju, Estonia, 2015, 8+). Filmy krótkometrażowe w sekcji narodowej podzielone zostały na cztery zestawy, którym w tytułach patronują: ciekawa świata Miriam, świąteczny Pierniczek, słodkości Waikiki i szukający domu kot Teofrastus (polska premiera). Animacje łączy surrealistyczny humor i niezwykle dopracowana estetyka, które z pewnością docenią również widzowie dorośli.


„Fikmik” to historia szmacianej lalki, którą 6-letnia Ania dostała od starszego brata. Animacja jest ciepłą opowieścią o relacjach rodzinnych oraz o radzeniu sobie z samotnością przez mniejsze dzieci. To ekranizacja kultowej, estońskiej książki dla najmłodszych dzieci napisanej ponad pół wieku temu przez Eno Rauda i przetłumaczonej na 13 języków. Wychowują się na niej kolejne pokolenia Estończyków. Ciekawe czy twórcom animacji udało się przenieść ducha książki? Ekranizacja jest jedną z najnowszych produkcji w programie (2020 r.). W sekcji narodowej nie zabraknie też filmów aktorskich. Czwórka bohaterów z „Tajnego stowarzyszenia z dzielnicy Supilinn" poszukuje antidotum na zdziecinnienie, które opanowuje dorosłych w Tartu! To poważna misja na miarę prawdziwych badaczy, w rękach których jest zdrowie i życie tylu dorosłych! Niestety, wciąż depcze im po piętach tajemniczy i niebezpieczny człowiek w złotej masce…

 

Image


Dla wielu zaskoczeniem może być fakt, iż kraje bałtyckie mają naprawdę długą historię w produkcji animacji dla dzieci. Bałtyckim prymusem w tej dziedzinie jest z pewnością Estonia. W tym sukcesie ma swój ogromny udział najstarsze (1957) i największe w tej części Europy studio animacji poklatkowej – Nukufilm, które specjalizuje się w niezwykle pracochłonnych animacjach lalkowych.  Jedną z „gwiazd” studia jest Miriam – kilkuletnia dziewczynka obdarzona olbrzymią wyobraźnią. Bohaterce tej niezwykle popularnej serii zawsze towarzyszy pomysłowa domowa kura (dosłownie!). Podczas 7. MFF Kino Dzieci zobaczymy cały zestaw filmów krótkich z przygodami kilkulatki. Ciekawe jak wielu fanów przygód polskiej Basi i jej pluszowego towarzysza Miśka Zdziśka odnajdzie podobieństwo w przyjacielskiej relacji estońskiej bohaterki i jej pupilki?


O popularności kolejnego tytułu od studia Nukufilm, który zostanie pokazany w tej sekcji, może świadczyć często powtarzany żart, iż prawdziwa estońska animacja nie może się obyć bez marchewki. „Marchewka”, to urzekająca precyzyjnością i pomysłowością plastelinowa animacja. Historia zgłodniałego zająca, który spotyka bałwana z marchewkowym nosem. Tak rozpoczyna się dzika gonitwa. „Marchewka na plaży”  to kontynuacja serii, królik znów poszukuje marchewki do schrupania i… znów chce ją zabrać bałwankowi. Do szaleńczego pościgu dołączają kolejne zwierzęta, a w ruch pójdzie nawet armata!


Lotta, bohaterka filmu „Lotta z Krainy Wynalazców”, jest jedną z najbardziej lubianych przez Estończyków bohaterek filmowych ostatniego dwudziestolecia. Ta zabawna animacja zachęca do otwierania umysłu, przecierania nowych szlaków i nieustannego uczenia się, ale również przestrzega przed niezdrową rywalizacją.


Animacijas Brigade to działające od 1966 r. łotewskie studio animacji lalkowej założone przez Arnoldsa Burovsa – z wykształcenia muzyka, z pasji reżysera filmów dla dzieci, uznawanego za założyciela łotewskiej animacji lalkowej. W programie 7. MFF Kino Dzieci zobaczymy pochodzące z tej wytwórni i wielokrotnie nagradzane „Waikiki”, czyli pełne humoru historie ciastek, które za drzwiami zamkniętej cukierni żyją swoim własnym życiem oraz premierowo pokazywane w Polsce „Groszki” i “Pierniczek”. Animacje, choć współczesne, wykonane zostały tradycyjnymi technikami: lalkową i plastelinową. Łączy je odkrywanie praw natury przez bohaterów, jej złożoności, porządku i piękna. 


Litwę w sekcji Nad Bałtykiem reprezentować będą krótkie metraże, w tym premierowo „Matylda i zapasowa głowa". Animacja pokazywana była m.in na Festiwalu w Annecy. To opowieść o dziewczynce, która odkrywa czym tak naprawdę jest szczęście. 


Kino Dzieci z nosem w książkach 


Trudno wyobrazić sobie szwedzkie święta bez tradycyjnych adwentowych świec i… gwiżdżącej Joanny. „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” to ekranizacja książki Ulfa Starka, jednego z najpopularniejszych szwedzkich autorów dla dzieci. Film tradycyjnie pokazywany jest w szwedzkiej telewizji w każde święta Bożego Narodzenia. To wzruszająca i pełna humoru opowieść o międzypokoleniowych relacjach, która zachwyci widzów w każdym wieku. 


Pozostając w klimacie narodowych klasyków podczas 7. MFF Kino Dzieci w tej sekcji przeniesiemy się także do Wielkiej Brytanii, by napić się popołudniowej herbatki z prawdziwym tygrysem! „Tygrys, który przyszedł na herbatkę” (tyt. oryg. „The Tiger Who Came to Tea”, reż. Robin Shaw, Wielka Brytania, 2019, 6+) to niezwykła, animowana adaptacja ponadczasowego, brytyjskiego klasyka literatury dla dzieci autorstwa Judith Kerr. Film przedstawia historię małej Sophie, którą podczas wielkiej ulewy odwiedza prawdziwy tygrys. Książka została sprzedana w ponad 5 milionach kopii od dnia publikacji w 1968 roku. Piosenkę „Hey Tiger!” do tej animacji w oryginalnej wersji językowej zaśpiewał brytyjski wokalista Robbie Williams. Film polscy widzowie zobaczą tylko w festiwalowych kinach w Warszawie.


Fanów komiksów z pewnością ucieszy obecność Zuzy-Łobuzy wśród filmowych propozycji 7. MFF Kino Dzieci. „Pamiętnik Zuzy-Łobuzy” (tyt. oryg. „Mein Lotta-Leben - Alles Bingo mit Flamingo”, reż. Neele Leana Vollmar, Niemcy, 2019, 8+) to pełna humoru adaptacja książki autorstwa Alice Pantermüller z animowanymi elementami w narracji. Ich bohaterką jest 11-letnia, charakterna Zuza, która prowadzi wideopamiętnik. Zuza ma nieco zwariowaną rodzinę, bałagan w domu, żółwia, flet, na którym nie umie grać i dwoje przyjaciół – pewną siebie Zośkę i inteligentnego Pawełka. 

 

Jak co roku w sekcji Kino Dzieci z nosem w książkach wrócimy do ulubionych przez wszystkie dzieci (i dorosłych!) filmowych adaptacji klasyków międzynarodowej literatury dziecięcej. W zestawie „Dolina Muminków 2” premierowo zobaczymy dwa animowane epizody: „Zimowe szaleństwo Muminka” oraz „Duch ognia”, w której tytułowy duch ognia poprosi Włóczykija o pomoc w powrocie do domu czyli... do środka wulkanu. 


7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się w dn. 26.09-4.10.2020. Podobnie jak w poprzednich edycjach zaprosimy naszych widzów na seanse w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i kilkunastu innych miastach. Po raz pierwszy Kino Dzieci odbędzie się w formule hybrydowej – poza pokazami na salach kinowych część filmów dostępna będzie także online.

 

Organizatorem 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci i Kino Dzieci Industry jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

 

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto st. Warszawa, Kreatywna Europa.

 

Patroni medialni: Co Jest Grane 24, Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, Wysokie Obcasy, TOK FM, Wirtualna Polska, Nasze Miasto, Kino, Filmweb, Going, Lubimy Czytać, Czas Dzieci, Ładne Bebe, Sens, Zwierciadło.

 

Więcej informacji: kinodzieci.pl

Facebook: facebook.com/kinodzieci

Instagram: instagram.com/kino.dzieci

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć