Warszawa

Podziemna przygoda, czyli świetny pomysł na rodzinną wycieczkę bez chwili nudy

Chyba każdy rodzic doskonale zna ten problem. Zbliża się pierwszy od dawna całkowicie wolny weekend i wypadałoby zafundować pociechom jakieś atrakcje. Najlepiej blisko domu, bez długiego dojazdu samochodem, no i koniecznie z dreszczykiem emocji oraz elementami wiedzy.

 

W Polsce jest takie miejsce, które spełnia wszystkie te kryteria. To Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, jedna z turystycznych pereł naszego kraju. Szukacie pomysłu na weekendowy wypad dla całej rodziny? To będzie strzał w dziesiątkę – uwierzcie nam na słowo!

 

Sztolnia Królowa Luiza: co warto o niej wiedzieć?

 

Sztolnia Królowa Luiza to podziemny kompleks górniczy, którego początki datuje się na drugą połowę XVIII wieku. Dziś stanowi ogromną atrakcję turystyczną w skali nie tylko naszego kraju, ale też całej Europy. Każdego roku Sztolnię odwiedza tysiące gości. Czas najwyższy, abyście dołączyli do tego grona.

 

Wizyta w Sztolni Królowa Luiza jest wielką atrakcją tak dla dzieci jak i dorosłych. Tutaj nie można się nudzić, a coś dla siebie znajdą zarówno fani historii, jak i odkrywania tajemnic. Nie zabraknie dreszczyku emocji, podziwiania ogromnych maszyn górniczych, przejażdżki kolejką, unikalnej możliwości podziwiania pokładów węgla czy nawet… podziemnego spływu łodziami.

 

Ciekawostka

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu otrzymała certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego Roku Polskiej Organizacji Turystycznej oraz nagrodę Europa Nostra przyznawaną przez Komisję Europejską za doskonałe przystosowanie obiektu przemysłowego do nowej funkcji. 

 

Podziemna Trasa Wodna

 

 

To bez wątpienia jedna z tych atrakcji, która najmocniej przyciąga rodziny z dziećmi. Rzadko się przecież zdarza, aby móc popłynąć łodzią podziemną trasą – w dodatku najdłuższą w całym górnictwie węglowym (odcinek spływu liczy aż 1100 metrów długości).

 

Spływ gwarantuje mnóstwo emocji całej rodzinie. To świetna okazja, aby na własne oczy zobaczyć podziemny wodny port załadunkowy, największy chodnik wykuty w węglu, podziwiać podziemną roślinność i nacieki wapienne, spotkać się ze Skarbnikiem, czyli władcą górniczych korytarzy czy poznać potęgę dwóch żywiołów: ognia i wody. Całość oczywiście z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa.

 

Dodajmy, że jest to atrakcja, z której mogą skorzystać dzieci od 6. roku życia, a cała wycieczka trwa około 2,5 godziny.

 

Podziemna Trasa Rodzinna

 

To coś dla rodzin z młodszymi dziećmi, które są jeszcze za malutkie, aby eksplorować sztolnię z pokładu łodzi. Spokojnie – dla Was też nie zabraknie atrakcji. Podziemna Trasa Rodzinna wiedzie siecią korytarzy górniczych, z których część została wybudowana w XVIII wieku. To około półtoragodzinny spacer, podczas którego dzieci i rodzice mogą podziwiać największy podziemny park działających maszyn górniczych – na czele z 22-tonowym kombajnem węglowym.

Warto przejść tę trasę w całości, bo po drodze można się natknąć na wspomnianego już Skarbnika, uważnie obserwującego swoich gości. Najlepsze czeka Was na sam koniec, kiedy to wsiądziecie do Karlika – prawdziwej kolejki górniczej. Przejazd nią to niesamowita frajda dla dzieci i dorosłych!

 

 

Od razu uspokoimy też troskliwe mamy: Podziemna Trasa Rodzinna jest bardzo łatwa i niewymagająca kondycyjnie. Została przygotowana specjalnie z myślą o maluchach, dlatego z tej atrakcji mogą korzystać dzieci już od 4. roku życia.

 

Atrakcje też na powierzchni

 

 

Po wyjściu z podziemia i uspokojeniu wciąż bardzo silnych emocji, możecie kontynuować rodzinną zabawę w Kompleksie Sztolnia Królowa Luiza. Na powierzchni czekają na Was dwa fenomenalne parki tematyczne, czyli Park 12C (do dyspozycji jest m.in. labirynt, zegar słoneczny, strefa relaksu dla rodziców i wiele innych). Z kolei spragnieni jeszcze większej dawki wiedzy koniecznie powinni zajrzeć do pobliskiego Parku Techniki Wojskowej, w którym można podziwiać m.in. słynne czołgi T-34 i T-72, pojazdy opancerzone czy wyrzutnie rakiet.

Wizyta w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu to Wasz gotowy pomysł na rodzinny weekend czy wycieczkę po drodze w np. polskie Tatry. Bilety możecie zarezerwować bezpośrednio na stronie www.bilety.kopalniaguido.pl

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć