Warszawa

Trzeci miesiąc ciąży - co powinnaś wiedzieć?

Trzeci miesiąc ciąży - co powinnaś wiedzieć?

Trzeci miesiąc ciąży to okres pomiędzy 9. a 13. tygodniem ciąży. To ważny czas dla rozwoju maluszka – do końca trzeciego miesiąca u dziecka wykształcą się bowiem wszystkie najważniejsze układy, organy, a także zmysły – dotyku i smaku. To dobry czas na wykonanie pierwszych badań prenatalnych, które pozwolą wykryć ewentualne nieprawidłowości. Trzeci miesiąc to przełom I i II trymestru ciąży – czas, gdy kiepskie samopoczucie z początku ciąży odchodzi w niepamięć, a przyszłe mamy odczuwają poprawę samopoczucia i przypływ sił witalnych.

 

Trzeci miesiąc ciąży – co słychać w brzuszku?

 

Trzeci miesiąc ciąży obejmuje okres od 9. do 13. tygodnia ciąży. To czas bardzo intensywnego rozwoju i wzrostu maluszka – kształtują się organy wewnętrzne, a następnie doskonalą swoją pracę. To okres również wzmożonego rozwoju układu nerwowego. Maluch odczuwa pierwsze emocje. Sprawdź, co dzieje się z maluszkiem w poszczególnych tygodniach ciąży.

 

9 tydzień ciąży – to przełomowy moment. Czas intensywnego kształtowania się organów wewnętrznych. Szybko rozwijają się także kończyny, które zwiększają swoją długość i zaczynają zginać się w łakociach oraz nadgarstku. Widoczne są paluszki u rąk i stóp.

 

10 tydzień ciąży – łożysko jest w pełni ukształtowane to ono będzie odpowiadało za prawidłowe odżywienie maluszka i dostarczenie tlenu (przejęło funkcję pęcherzyka żółciowego). Maluszek waży około 5 g i mierzy około 4 cm. Znikają błony pomiędzy palcami. Wykształcone są wszystkie kończyny, którymi maluch porusza i obejmuje swoje ciałko.

 

11 tydzień ciąży – kończy się okres zarodkowy, a rozpoczyna okres płodowy . Wszystkie narządy i układy są już praktycznie ukształtowane - teraz tylko będą rosnąć oraz się rozwijać. To okres bardzo intensywnego rozwoju układu nerwowego, a zwłaszcza mózgu. Pojawiają się zalążki mlecznych zębów. Rozpoczyna się rozwój zewnętrznych narządów płciowych, lecz to jednak zbyt wcześnie, by określić płeć podczas badania USG. Więcej o tym okresie ciąży przeczytasz w artykule: https://allegro.pl/strefa/ciazy/11-tydzien

 

12 tydzień ciąży – to ostatni tydzień I trymestru. Czas intensywnego wzrostu – dziecko mierzy już około 6-7 cm, waży mniej więcej 12 do 19 g. Nerki rozpoczynają pracę. W badaniu USG widoczne są ruchy klatki piersiowej. 12 tydzień to czas rozwoju emocjonalnego – maluszek reaguje, gdy dotykasz brzucha. Na tym etapie dziecko odczuwa ból, potrafi także płakać. Chcesz wiedzieć więcej o zmianach, które zachodzą u Twojego maluszka? Zobacz co dzieje się w 12. tygodniu ciąży

 

13 tydzień ciąży – to umownie przyjęty początek II trymestru. Dziecko mierzy już około 8 cm, jego waga mieści się w przedziale 22 do 29 g. Zmieniają się proporcje – teraz głowa stanowi około 1/3 długości ciała, a dzięki dobrze uformowanym oczom, powiekom, noskowi, uszom – maluszek coraz bardziej przypomina noworodka, którego zobaczysz po narodzinach. Serce maluszka intensywnie pracuje – pompuje w ciągu doby około 30 litrów krwi. Paluszki u rąk posiadają już indywidualne linie papilarne

 

Pierwsze badania prenatalne – dlaczego warto udać się na badanie?

 

USG prenatalne powinno zostać wykonane pomiędzy 11+0 a 13+6 tygodniem ciąży. Badanie to pozwala określić czy maluszek rozwija się w sposób prawidłowy. Na tym etapie ciąży, na podstawie badania obrazowego, lekarz z dużym prawdopodobieństwem jest w stanie określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych i rozwojowych: układu nerwowego, moczowego, pokarmowego czy wadę serca. Badanie takie pozwala określić stan zdrowia maluszka i w razie konieczności wdrożyć leczenie z zakresu perinatologii bądź odpowiednie monitorowanie dalszego rozwoju dziecka w brzuchu mamy.

 

Trzeci miesiąc ciąży – samopoczucie przyszłej mamy

 

Zwykle w okolicach 9. - 10. tygodnia ciąży przyszłe mamy uskarżają się na notoryczne zmęczenie i senność. Mogą pojawić się także – zgaga, zaparcia czy nudności. Objawy te są związane z silnymi zmianami hormonalnymi, które zachodzą w początku ciąży w organizmie kobiety. Na szczęście w okolicach 12. - 13. tygodnia wiele tych przykrych dolegliwości mija, a przyszła mama odczuwa znaczny przypływ energii i sił witalnych. Sporo radości sprawia także delikatnie zaokrąglający się brzuszek.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć