Warszawa

Owoce i warzywa z ogrodu, jako alternatywa dla słoiczków

Owoce i warzywa z ogrodu, jako alternatywa dla słoiczków

Moment, kiedy zaczynamy rozszerzać dietę naszego maluszka o pokarmy stałe, może okazać się czasem pełnym wyzwań i niepewności - szczególnie, co do tego, jakie produkt podawać dziecku. W przypadku maluchów, które są karmione piersią, zaleca się powolne wprowadzanie innych pokarmów w momencie, kiedy maluch ukończy około pół roczku. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym - przygodę z nowymi smakami można rozpocząć już po 4 miesiącu życia.

 

W jaki sposób wprowadzać nowości? 

 

Jakikolwiek inny pokarm od mleka może dla dziecka stanowić pewną rewolucję. Dlatego dobrze jest korzystać z pewnych prostych zasad związanych ze sposobem wprowadzania nowych smaków

 

  • Zaczynamy od wprowadzenia warzyw, gdyż dzieci rodzą się z preferencją smaku słodkiego - lepiej więc, aby najpierw rozsmakowały się w warzywach, które są mniej słodkie od owoców. Dzięki temu będą miały realną szansę na to, aby je polubić. 
  • Niezależnie od tego, czy wprowadzamy owoce dla dzieci czy warzywa, zawsze starajmy się podawać maluchowi jedną nowość, nie mieszając smaków. Wówczas, jeśli tylko pojawi się jakakolwiek reakcja alergiczna, ból brzuszka czy niestrawność- będziemy wiedzieli, jaki owoc lub warzywo było za to odpowiedzialne. Na łączone musy, które zawierają kilka warzyw i owoców jeszcze przyjdzie czas. 
  • Na początku najlepiej dokładnie blendować podawane warzywa lub owoce. 
  • Podając coś nowego zacznijmy od stosunkowo niedużej porcji. Jeśli maluch będzie się po tym daniu czuł dobrze i będzie mu smakowało, możemy podać tego produktu więcej. 

 

Od jakich warzyw i owoców zacząć? 

 

Dobrym pomysłem na start będzie marchewka, a jeśli chodzi o konkretne owoce dla dzieci- będzie to jabłko lub też banan. Zarówno owoce jak i warzywa, jakie podajemy tak małemu dziecku, powinny być lekkostrawne. Gina Ford w książce "Pierwsze potrawy twojego dziecka. Jak wprowadzać pokarmy stałe podczas odstawiania od piersi" dokładnie pokazuje od czego zacząć, a także daje wskazówki, w jakich miesiącach życia malucha wprowadzać konkretne owoce i warzywa. 

 

Dziecko je owoce z ogrodu

 

Czy podawać żywność w słoiczkach?

 

Wydaje się, że najprostszym rozwiązaniem są słoiczki dla dzieci. Tymczasem, są one dobrym rozwiązaniem wtedy, kiedy naprawdę nie mamy dostępu do dobrej jakości warzyw i owoców. Słoiczki dla dzieci posiadają specjalne atesty, a proces produkcji takiej żywności jest poddawany wielu obostrzeniom. A jednak wydaje się, że i tak nie przebiją one domowego jedzenia. Dlatego też słoiczki dla dzieci na pewno będą odpowiednie porą zimową, kiedy nie mamy dostępu do świeżych owoców dla dzieci, a krzewy owocowe jakie posiadamy w ogródku, dopiero będą się przygotowywały do sezonu. Jeśli jednak tylko mamy taką możliwość - starajmy się uprawiać własne owoce i warzywa. Rynek ogrodniczy jest bardzo otwarty, a mnogość owocowych sadzonek zaskakuje. Jednym z najchętniej wybieranych internetowych sklepów ogrodniczych są https://www.podkarpackiesady.pl/5-krzewy-owocowe, które cieszą się wysoką jakością sadzonek.

 

Dlaczego warto podawać maluchom wyprodukowaną przez siebie żywność? 

 

Powodów jest bardzo wiele! Przede wszystkim, od samego początku do końca, możemy kontrolować proces uprawy warzyw lub też krzewów owocowych. Wiemy więc na pewno, czy stosowane środki ochrony roślin są ekologiczne, a także czy nawożenie nie jest oparte o chemię i preparaty syntetyczne. Mamy więc pewność, że to, co dajemy naszemu dziecku jest najzdrowszą, najlepszą dla niego opcją. Tak wyprodukowane warzywa i owoce dla dzieci możemy też z powodzeniem mrozić. 

 

Własna uprawa warzywnika oraz krzewów owocowych może dawać nam bardzo wiele satysfakcji. W książce Elżbiety Sikory "Ogród warzywny przy domu" przeczytamy, jak przygotować własny warzywnik począwszy od wysiewu nasion, przez pikowanie i projektowanie rabat i skrzynek przeznaczonych do uprawy. Szybko będziemy mogli się przekonać, że ogródek warzywny wcale nie musi być schowany w cieniu ogrodu i może naprawdę pięknie się prezentować, zasilając naszą kuchnię właściwie przez cały rok.

 

Nie mniejszą atrakcję stanowi własny sad owocowy z szeregiem jabłonek, śliw, porzeczek, agrestu czy też malin. Mając więc chociażby minimalną pasję ogrodniczą - naprawdę można wyprodukować dla całej swojej rodziny pyszne, sezonowe produkty. Także i te, które wykorzystamy podczas rozszerzania diety naszego niemowlaka. 

 

Autor tekstu:
Agnieszka Trąbka- osoba od lat specjalizująca się w kwestiach parentingowych

 

Źródła:

  • "Ogród warzywny dla dzieci" - http://www.nerwice.com,
  • "Które owoce mają najwięcej witamin?" - http://www.int24.com.pl,
  • G. Ford, Pierwsze potrawy twojego dziecka. Jak wprowadzać pokarmy stałe podczas odstawiania od piersi, 2019,
  • E. Sikora, Ogród warzywny przy domu, 2011.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć