Warszawa

Dekoracje nie tylko dla podróżników - fototapety z mapami

Dekoracje nie tylko dla podróżników - fototapety z mapami

Jak przenieść na ścianę cały świat? Wbrew pozorom nie jest to zadanie niemożliwe!

 

 

W tym celu wystarczy sięgnąć tylko po właściwą dekorację - fototapetę  przedstawiającą odpowiednią mapę. Interesujących możliwości dostarczają nam zresztą nie tylko wzory ukazujące cały nasz glob. Ciekawą domową ozdobą jest

w zasadzie każda inspirowana kartografią fototapeta. Mapa miasta, mapa konkretnego regionu, czy nawet mapa fikcyjnej krainy - wszystkie z tych opcji są warte rozważenia. Warto także zauważyć, iż ozdoby te odwołują się do bardzo odmiennych stylistyk. Dzięki temu możemy z nich skorzystać niezależnie od tego, do jakiego rodzaju wnętrza potrzebna jest nam fototapeta. Mapa jest motywem, który z pewnością zaskoczy Was swoim potencjałem! Zapraszamy do zapoznania się więc z naszym poradnikiem na temat tego rodzaju dekoracji.

 

Geograficzna fototapeta – mapa świata?

 

https://myloview.pl/fototapety/wg-kategorii/mapy/

 

Wiele osób patrząc na mapę przedstawiającą świat najpewniej nie zdaje sobie sprawy, jak wiele pracy wymagało uczynienie jej kompletną.  Abyśmy dziś   mogli  na jednym arkuszu podziwiać precyzyjnie wyrysowane kontury wszystkich kontynentów, podróżnicy z różnych okresów historii narażali swoje zdrowie oraz życie, prowadząc kosztowne i niebezpieczne wyprawy w nieznane. Dlatego   też przeniesione na fototapety mapy świata (niezależnie od estetyki) mają w sobie   coś monumentalnego, budzącego podświadomie nasz szacunek. Z tego powodu wzory te najefektowniej prezentują się w dużym formacie, w dobrze eksponowanych miejscach. Klasyczna mapa geograficzna świata to na przykład idealny wybór do nowoczesnego, jasnego salonu. Szczególnie atrakcyjnie będzie prezentować się w otoczeniu białych ścian i prostych mebli. Mapa nie tylko wypełni takie pomieszczenie dodatkowymi kolorami (ożywiając je wizualnie), ale także doda mu oryginalnego, podróżniczego charakteru. Innego rodzaju dekorację sugerowalibyśmy do wnętrza nowoczesnego. W minimalistycznym otoczeniu lepiej sprawdzą się bowiem ozdoby z mapami politycznymi i administracyjnymi. 

 

Ich nieco surowy charakter znakomicie będzie korespondować z modernistycznie urządzonymi pomieszczeniami oraz ich wyposażeniem. Z pewnością warto rozważyć także zakup nieco mniej klasycznych wzorów. Przykładowo jeśli nie mamy nic przeciwko ozdobom posiadającym rozbudową estetykę, ciekawą opcją może być mapa świata z zaznaczonymi na niej flagami poszczególnych krajów, wizerunkami słynnych zabytków czy nawet... potraw narodowych. Ostatni z proponowanych wzorów rewelacyjnie pasować będzie do kuchni.

 

Nostalgiczna fototapeta: mapa retro

 

 

Zanim mapy przybrały znany nam ze współczesnych czasów prosty i minimalistyczny schemat, potrafiły posiadać naprawdę rozbudowaną estetykę. Kartografowie nanosili bowiem na nie liczne ornamenty, a także wizerunki roślin czy zwierząt, mieszkańców egzotycznych krain, czy nawet mitycznych potworów. Fototapety, na które przeniesiono tego typu mapy są wyjątkowo oryginalnymi dekoracjami. Ze względu na swoją specyficzną estetykę rewelacyjnie pasować będą na przykład do sypialni. Nadadzą one temu wnętrzu nieco fantastycznego klimatu. W formie dekoracji doskonale sprawdzają się także mapy z późniejszego okresu - na

przykład te pochodzące z końca XIX lub początku XX wieku. Posiadają one bowiem bardzo intrygujący, nostalgiczny klimat. Zazwyczaj utrzymane są w ciepłej   kolorystyce pożółkłego papieru. Dzięki temu malowniczo wkomponują się w każde pomieszczenie utrzymane w stylistyce retro. Uzupełnią wygląd tego rodzaju otoczenia, spójnie łącząc się z estetyką drewnianych mebli czy metalicznych zdobień. Dla osób ceniących niestandardowe rozwiązania, interesującym zabiegiem może być również stworzenie aranżacji na zasadzie kontrastu elementów nowoczesnych i retro. Jeżeli odpowiednio wkomponujemy w modernistyczne wnętrze fototapetę ze starą mapą, finalny efekt będzie naprawdę ciekawy i zapadający w pamięć.

 

Nie tylko świat i kontynenty – fototapety z mapami mniej typowymi

 

 

Jako temat fototapet sprawdzają się jednak nie tylko mapy świata czy konkretnego kontynentu lub państwa. Z pewnością warto zwrócić uwagę na wzory czerpiące   inspirację z kartografii w sposób kreatywny. Przykładem takiej dekoracji może być  na  przykład fototapeta ukazująca mapę  miasta z lotu ptaka, z narysowanymi odręcznie kamienicami, ulicami, placami oraz zabytkami. Bez wątpienia interesującą opcją są również wzory przedstawiające krainy fantastyczne. Na tym polu popularnością wciąż króluje tolkienowskie. Śródziemie, aczkolwiek bez trudu znajdziemy mnóstwo innych opcji inspirowanych literaturą, filmami, czy nawet światem gier komputerowych. Wspominając tego rodzaju dekoracje, nie sposób również pominąć wzorów dedykowanych dzieciom oraz nastolatkom, na których zobaczymy pirackie mapy prowadzące do skarbów czy gwiezdne mapy astronautów.

 

 

Tekst przygotowany we współpracy z Myloview.pl

 

Materiał promocyjny

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć