Warszawa

Zabawa z dzieckiem w ogrodzie - pomysły i inspiracje

Zabawa z dzieckiem w ogrodzie - pomysły i inspiracje

Dzieci uwielbiają spędzać czas w ogrodzie. Zadaniem rodziców jest zatem zapewnienie im ciekawej i bezpiecznej przestrzeni, przystosowanej do szalonej zabawy. Jak stworzyć ogród dla dzieci, który będzie równocześnie bawił i rozwijał? Kilka pomysłów prezentujemy poniżej.

 

Podstawowe cechy ogrodu dla dzieci

 

Ogrody bywają różne. W każdym jednak da się przy odrobinie chęci wygospodarować przestrzeń do zabawy dla maluchów. Trzeba tylko zrobić to z głową, planując i przygotowując się do tego kroku odpowiednio wcześniej.

 

Wybór miejsca, w którym dzieci będą spędzać czas na świeżym powietrzu jest niezmiernie ważny.

 

Jakie powinno być? Pierwsze słowo, przychodzące na myśl – ogród dla dzieci musi być bezpieczny. Przestrzeń dla najmłodszych trzeba wytyczyć w miejscu zacienionym i jak najbardziej oddalonym od drogi. Powinna być to strefa ogrodu, w której nie ma niebezpiecznych roślin – trujących lub mogących dotkliwie pokaleczyć skórę. Jeżeli z dumą uprawiamy na przydomowych rabatkach cenne okazy flory, również zadbajmy o to, żeby przestrzeń rekreacyjna dla dzieci znajdowała się daleko od najcenniejszych okazów. Nigdy przecież nie wiadomo, kiedy piłka wyląduje nagle w samym centrum kwietnika, powodując wielkie straty.

 

Przestrzeń do zabawy musi znajdować się zawsze w zasięgu wzroku opiekunów – czy to ze strefy wypoczynku, w której rodzice regenerują siły po długim dniu, czy przez kuchenne okna. Dzieci powinny być zawsze pod troskliwą opieką.

 

Na koniec zadbajmy o to, żeby miejsce do zabawy było przyjazne maluchom i pozwalało im spędzać przyjemnie czas. Do tego celu przydaje się praktyczne wyposażenie do ogrodu dla dzieci.

 

Aktywność i ruch

 

Najczęściej wybieranym typem wyposażenia ogrodów dla dzieci są place zabaw. Mogą to być konstrukcje całościowe lub przeznaczone do modułowej rozbudowy, dzięki czemu rosną razem z maluchami, dopasowując się w pełni do ich upodobań.

Należy wybierać zjeżdżalnie i domki wytwarzane przez renomowanych producentów, których szeroki wybór oferuje na przykład sklep z meblami ogrodowymi Bazkar.pl.

 

Dla najmłodszych najlepiej sprawdzają się bezpieczne i praktyczne konstrukcje z tworzyw sztucznych. Są łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na zmienne warunki pogodowe. Nie wymagają też żadnych zabiegów konserwatorskich. Nie mają ostrych krawędzi, dlatego zmniejszają ryzyko bolesnych stłuczeń. Wykonuje się je z wielobarwnych surowców, co zwiększa ich atrakcyjność wizualną.

 

W ogrodach, w których bawią się nieco starsze dzieci, chętnie montuje się zestawy drewniane. W ich przypadku trzeba jednak pamiętać o regularnej konserwacji i zabezpieczeniu placu zabaw na czas zimy. Wówczas bez trudu posłuży najmłodszemu pokoleniu przez wiele lat.

 

W większych ogrodach można pokusić się również o wytyczenie boiska do gry w siatkówkę, koszykówkę lub piłkę nożną. Bez trudu dostaniemy w sklepach odpowiednie akcesoria, jak choćby bramki, siatki i piłki. To fenomenalny sposób na wspólne spędzanie wolnego czasu z dziećmi w ogrodzie na aktywnej zabawie. Trochę ruchu przydaje się przecież wszystkim domownikom – zarówno tym dużym, jak i małym.

 

Odpoczynek i zabawy kreatywne

 

Ruch jest niezmiernie ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Oprócz niego trzeba jednak też zadbać o odpoczynek. Dlatego w ogrodzie, obok boiska i placu zabaw do szalonej i aktywnej zabawy, trzeba postawić meble dla dzieci do rekreacji.

Praktyczne zestawy (najczęściej z tworzyw sztucznych) są dopasowane do wielkości maluchów. Wyróżnia je wielka wytrzymałość i przyjemny dla oka design.

Przy stoliku dziecko może zjeść posiłek lub odpocząć. Takie miejsce staje się też prawdziwym artystycznym atelier, zwłaszcza gdy wybierzemy modele z dodatkowymi elementami do zabaw plastycznych. Nikt nie powiedział przecież, że dzieła malarskie trzeba wykonywać wyłącznie w domowych czterech ścianach. Zaletą malowania w ogrodzie jest większa kontrola nad utrzymaniem porządku. Wiadomo, farby mają tendencję do rozchlapywania się na wszystkie. W ogrodzie sprzątanie po takim procesie twórczym jest jednak zdecydowanie prostsze niż na przykład w salonie.

 

Wspólny czas i miejsce dla całej rodziny

 

Gdy projektujemy strefę do zabawy dla dziecka w ogrodzie, pamiętajmy o jeszcze jednej rzeczy – niech będzie to przestrzeń zakładająca obecność dorosłych.

Oczywiście przede wszystkim powinna być na dziecięcą skalę, dopasowana do potrzeb maluchów. Niech jednak znajdzie się w niej nieco miejsca dla opiekunów. W końcu nie ma nic przyjemniejszego dla najmłodszych niż wspólna zabawa z rodzicami. Gotowi zatem na ogrodowe szaleństwo na przydomowych placach zabaw?

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć