Warszawa

Wszyscy kochamy Folk!

Wszyscy kochamy Folk!

Sztuka ludowa jest tym co towarzyszyło nam od zawsze! Zapewne wielu z nas znalazłoby jej elementy w domu babć i dziadków. Często były to dzieła, które powstały ręcznie.

 

Dziś chcielibyśmy opowiedzieć Wam nieco o projekcie, który pozwoli Wam tego rodzaju przedsięwzięcie przenieść do Swojego zacisza domowego! Bo czym byłby folk niezrobiony samodzielnie, a także czym byłby bez wycinanek?

 

Wycinanka – ludowy symbol Polski

 

Czym jednak jest tajemnicza wycinanka? Tak o niej piszą sami organizatorzy wydarzenia zorganizowanego w świecie wirtualnym:

 

Wycinanka w Polsce jest rozpoznawalnym symbolem na całym świecie i rozpowszechniła się w Polsce w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie wraz z ideą slow design twórcy projektu chcą zwrócić uwagę na niezwykłą oryginalność, różnorodność wycinanek i przywrócić ich wartość w obszarze sztuki. Z jednej strony coraz bardziej cenimy tradycyjne wzornictwo ale z drugiej brak kolejnych pokoleń chętnych do wykonywania tego zawodu.

Tak więc dajcie się porwać projektowi galeriawycinanki.pl i wraz ze swoimi pociechami przygotujcie tę kolorową i niezwykle gustowną ozdobę Swojego domu.

 

 

O co chodzi?

 

Twórcom strony zależało na edukacji i propagowaniu sztuki wycinankarskiej poprzez przekazanie podstawowej wiedzy na temat tradycji ludowych i umieje?tnos?ci re?kodzielniczych związanych ze sztuką wycinania w naszym kraju. W miejsce odwołanych imprez jarmarkowych, podczas których mieli okazję prezentować się artyści ludowi, odwiedzający stronę www będą mieli kontakt ze sztuką w zaciszu swojego domu. Czas spędzony przed ekranem pozwoli w bardziej dogłębny sposób docenić sztukę ludową oraz zrozumieć jej rolę, a także pogłębić wiedzę o tradycji i poczucie tożsamości narodowej.

 

 

Twórcy projektu wierzą, że zawody twórców ludowych, które wymieraja? oraz rzemiosło i tradycyjne metody wykonywania rękodzieła nie sa? skansenowe i staros?wieckie, a przeciwnie: moga? zainspirowac? nowe pokolenia artystów i odbiorców oraz są bogatym zasobem narodowego dziedzictwa kulturowego.

 

Dwie ścieżki zwiedzania!

 

Galeriawycinanki.pl proponuje dwa sposoby odwiedzenia ich strony – dla dzieci i dorosłych. Czym rożnią się te opcje? Sprawdźcie jak pisze o tym sama Galeria:

 

Na stronie internetowej galeriawycinanki.pl można wybrać dwie ścieżki zwiedzania, dla dzieci i dla dorosłych, a na każdej jest zaprezentowane kilkadziesiąt różnych prac z wielu regionów Polski. Prace są opatrzone krótką notką skąd pochodzą i jakie są charakterystyczne elementy. Na stronie w nowoczesny sposób zaprezentowano prace z 8 regionów Polski zarówno sprzed ponad 70 lat jak i prace współczesne.

 

 

Dodatkowo chętni mogą dowiedzieć się więcej o wycinance i spróbować własnych sił oglądając warsztaty z wycinankarką łowicką. Przygotowano dwa rodzaje warsztatów, jeden dedykowany dzieciom, drugi dorosłym, a wycinanie ułatwią szablony dostępne do pobrania na stronie https://www.galeriawycinanki.pl/szablony

Po obejrzeniu galerii, można wypełnić test, a po pozostawieniu adresu email dla osób, które bezbłędnie wypełnią test zostanie dostarczony wirtualny certyfikat.

 

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć