Warszawa

Zmiana mleka na następne ? jakie są zasady?

Zmiana mleka na następne ? jakie są zasady?

Zmiana mleka na następne powinna mieć miejsce, gdy dziecko osiągnie odpowiedni wiek. Warto pamiętać, że jest to proces – zaleca się, aby trwał około tygodnia. Dzięki temu niemowlę przyzwyczaja się do nowego pokarmu. Zmniejsza się także ryzyko wystąpienia zaburzeń ze strony układu pokarmowego.

 

Kiedy powinna nastąpić zmiana mleka na następne?

 

Mleko następne to mieszanka, którą należy podawać dziecku po mleku początkowym. Pokarm ten ma zmieniony skład, dzięki czemu lepiej zaspokaja potrzeby dynamicznie rozwijającego się niemowlaka. Ma ono inne proporcje białka, a także jest wzbogacone o żelazo. Mleko następne jest oznaczone na opakowaniu cyfrą 2. Najlepiej wybrać produkt tego samego producenta, co mleko początkowe.

 

Zmiana mleka na następne powinna mieć miejsce ok. 6 miesiąca życia. Jest to moment, gdy nie tylko zmieniają się potrzeby jego organizmu, ale zostaje także wprowadzony pokarm naturalny. Warto pamiętać, że cały proces wdrożenia nowej mieszanki powinien przebiegać stopniowo. Znane są dwa sposoby zmiany mleka na następne. Rodzice powinni wybrać ten, który najbardziej im odpowiada.

 

Zmiana mleka na następne – pierwszy sposób

 

Zmiana może przebiegać w systemie „porcja za porcję”. Oznacza to, że jedno karmienie mlekiem początkowym należy zastąpić mlekiem następnym. Po dwóch dniach należy zwiększyć ilość posiłków z mieszanką przeznaczoną dla starszych dzieci. I tak stopniowo, aż mleko początkowe całkowicie wypadnie z jadłospisu dziecka.

 

Zmiana mleka na następne – drugi sposób

 

Drugim sposobem na zmianę mleka na następne jest „miarka za miarkę”. Zaletą mieszanek modyfikowanych jest możliwość ich łączenia w butelce. Należy zatem jedną miarkę mleka początkowego zastąpić mlekiem następnym. Następnie co 2 dni powinno się zmieniać proporcje. Dzięki temu maluch przyzwyczai się do nowego smaku. Wpłynie to także pozytywnie na jego układ trawienny.

 

Zmiana mieszanki – na co zwrócić uwagę?

 

Podczas zmiany mleka na następne rodzice powinni uważnie obserwować swoje dziecko. Może się zdarzyć, że po podaniu nowej mieszanki wystąpią dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Najczęściej są to zaparcia, co jest spowodowane większą zawartością żelaza. Zmianie może ulec także częstotliwość wypróżnień. Takie objawy nie są wskazaniem do powrotu do mleka początkowego. Jednak w razie wątpliwości (lub wystąpienia dodatkowych dolegliwości, np. krwi w stolcu) należy skonsultować się z pediatrą.

 

Po zmianie mleka na następne na skórze dziecka może pojawić się wysypka. Jest to objaw uczulenia na jeden ze składników mieszanki. Konieczny może okazać się wybór innego produktu. W takiej sytuacji zawsze należy skonsultować się z pediatrą.

 

Zdarza się także, że dziecko nie chce pić nowego mleka. Powodem jest nieco inny smak mieszanki. Trzeba wykazać się dużą cierpliwością – maluszek przyzwyczai się po pewnym czasie. Z tego powodu większość rodziców preferuje metodę zmiany pokarmu, jaką jest „miarka za miarkę”.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć