Warszawa

Oświetlenie do pokoju dziecięcego - co trzeba wiedzieć?

Oświetlenie do pokoju dziecięcego - co trzeba wiedzieć?

Temat wyboru oświetlenia do pokoju dziecięcego budzi wiele pytań, szczególnie wśród rodziców, którzy chcą zadbać o dobro swoich pociech. Jakie lampy wybrać? Jakie oświetlenie będzie najlepsze w pokoju niemowlęcia, a jakie w pokoju kilkuletniego dziecka? To jedne z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie matki i ojcowie, wybierając lampy do pokoju dziecięcego.

 

Światło w pokoju dziecka - dlaczego jego wybór jest tak ważny?

 

Wybór oświetlenia do pokoju dziecięcego nie jest łatwą sprawą. Szczególnie że inna barwa sprzyja rozwoju niemowlęcia, a inna służy kilkuletnim dzieciom. Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi doświetlenia przestrzeni dziecięcej, aby dzieci mogły rozwijać się we właściwy sposób i w odpowiednich warunkach. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo w pokoju dziecka to podstawa. Jest ryzyko, że maleństwo będzie chciało dotknąć lampy bądź przypadkowo ją stłucze. Dlatego warto wziąć pod uwagę wszelkie ewentualności przy wyborze właściwego oświetlenia w pokoju dziecka.

 

Jakie są rodzaje światła i gdzie je zastosować?

 

Światło białe o barwie ciepłej to światło, jakie sprawdzi się w sypialni, ponieważ sprzyja ono wytwarzaniu melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za sen. Poza tym, kiedy znajdujemy się w pomieszczeniu, w którym zamontowane zostało światło białe o barwie ciepłej, czujemy się wypoczęci i zrelaksowani, a nasz umysł zdecydowanie się odpręża. 

 

Światło o barwie zimnej sprawdzi się w pomieszczeniach biurowych, halach produkcyjnych, warsztatach lub innych miejscach, gdzie pracujemy umysłowo i chcemy, aby nasza praca była jak najbardziej efektywna. Światło o barwie zimnej działa pobudzająco i zwiększa koncentrację. 

 

Światło neutralne nie przełamuje kolorów, ale również działa pobudzająco, dlatego jest stosowane w domach oraz budynkach użyteczności publicznej.

 

Jaką barwę światła wybrać do pokoju dziecięcego?

 

W pokoju niemowlaka nie jest wskazane mocne, wyraziste światło, tj. światło zimne. Maleństwo leżące w łóżeczku, a nad nim rażące światło, zapewniłoby mu prawdziwą katorgę. Często rodzice dziwią się, dlaczego dziecko często płacze, ale mało kto w takiej sytuacji pomyśli o zbyt mocnym oświetleniu. Niestety, to jeden z czynników, który rozdrażnia dzieci. W takiej sytuacji warto zastosować oświetlenie ledowe o ciepłej barwie, dzięki temu zapewnimy dzieciom odpowiednie warunki.

Podobnie wygląda sytuacja z dziećmi, które są dynamiczne, dużo się bawią, biegają, etc. W pokojach takich pociech niepotrzebne jest światło zimne, które dodatkowo pobudza. Dzieci i tak są pełne energii i werwy, dlatego w pokojach dziecięcych stosuje się światło o barwie ciepłej, ewentualnie neutralnej. Zimne światło można zamieścić w pokojach dzieci starszych, które chodzą do szkoły, czytają książki, odrabiają lekcje - wtedy światło zimne pozwoli zwiększyć efektywność ich nauki. Natomiast dla niemowląt i kilkuletnich dzieci wskazane jest światło ledowe o barwie ciepłej. 

 

Dlaczego lampy sufitowe i stołowe będą lepsze od lamp podłogowych?

 

Lampy sufitowe i stołowe są przede wszystkim bezpieczne i funkcjonalne. Posłużą na długie lata i zapewnią naszym pociechom odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju. Ponadto, lampy te sprawdzą się nie tylko w pokojach niemowląt, lecz także posłużą dzieciom kilkuletnim, uczęszczającym do szkół. Lampy sufitowe będą doskonałym oświetleniem w pokojach dzieci, gdyż oświetlą całe pomieszczenie. Chcąc jeszcze bardziej doświetlić przestrzeń w pokoju dziecka, warto zainwestować w lampy stołowe, które będą źródłem punktowego światła, przydatnego podczas zabawy, jak i w czasie nauki. Uniwersalność lamp sufitowych i stołowych sprawi, że korzystać z nich będą mogli zarówno rodzice, jak i ich pociechy. Są one bezpieczne, funkcjonalne, a przede wszystkim uniwersalne, dzięki temu możemy je przenosić z pokoju do pokoju i korzystać z nich w zależności od potrzeb.

 

Doskonałym rozwiązaniem są duńskie lampy Umage, które nie tylko pomagają stworzyć przyjemną atmosferę, ale także można je dowolnie konfigurować w zależności od potrzeb. Wystarczy kupić odpowiednie akcesoria i w kilka minut z lampy sufitowej może powstać np. lampa stołowa. W pokoju maleństwa lepiej nie stawiać lamp podłogowych, gdyż to oświetlenie może wywołać niepożądane problemy, tj. okaleczenia dziecka, stłuczenia lub - co gorsza - porażenia prądem. Chrońmy nasze pociechy przed skutkami niewłaściwego doboru oświetlenia, decydując się na odpowiednie lampy.

 

Wybierając oświetlenie w pokoju dziecka, dbamy o jego odpowiedni rozwój. Warto dokonać właściwego wyboru, aby umożliwić pociechom prawidłowe funkcjonowanie.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć