Warszawa

Jak przeprowadzić korektę PIT-u?

Jak przeprowadzić korektę PIT-u?

Zeznania podatkowe składać można było do końca kwietnia. Ze względu na epidemie koronawirusa PIT przesłać można było ostatecznie do końca maja, zachowując prawo do ulg oraz bez obaw o wszczęcie postępowania o wykroczenie skarbowe. Obecnie do zeznań podatkowych wprowadzić można natomiast korektę.

1. PIT online – rozliczenie pit bez stresu
2. Korekta e-PIT – na czym to polega?
3. Twój e-PIT- kiedy skorygować zeznania podatkowe?

PIT online – rozliczenie pit bez stresu


Do 30 kwietnia złożyć można było rozliczenie podatku dochodowego za rok 2019. Deklaracje PIT-37 i PIT-38 przesłać można było do urzędu drogą pocztową lub złożyć osobiście. Najłatwiejszym obecnie sposobem jest jednak skorzystanie z usługi zaproponowanej przez Ministerstwo Finansów. Twój PIT dostępny jest na stronie internetowej podatki.gov.pl, a dostęp do niej ma każdy podatnik posługujący się w sieci profilem zaufanym. Innym sposobem na dostanie się do elektronicznej formy rozliczeń podatkowych jest wpisanie swoich danych oraz kwoty przychodu PIT z roku ubiegłego. Niezależnie od formy logowania, podatnik może rozliczyć się przez internet samodzielnie, lub akceptując wyliczenia zaproponowane przez urząd. Warto pamiętać, że internauta ma prawo do edycji wprowadzonych danych, a także zatwierdzenia rozliczenia. W przypadku braku akceptacji Twój e-PIT automatycznie rozlicza deklaracje PIT-37 i PIT-38 po 30 kwietnia.


Takie rozwiązanie pozwala na rozliczenie PIT-u bez stresu. Osoby nieposiadające wiedzy i doświadczenia w tym zakresie, mogą spać spokojnie. W niektórych przypadkach, takich jak rozliczanie się wspólnie z małżonkiem, lub możliwość skorzystania z ulg, warto jednak czasem zmienić treść złożonej deklaracji samodzielnie.

 

e-pit


Korekta e-PIT – na czym to polega?

Automatycznie rozliczenie PIT-a stanowi z pewnością wygodną usługę dla wielu osób. Warto pamiętać jednak, że rozliczenie nie zawsze obejmuje wszystkie ulgi i odliczenia, z których może skorzystać podatnik.


Może zdarzyć się również, że w treści deklaracji nie zostały uwzględnione wszystkie przychody. W sytuacji, gdy podatnik uzyskuje dochody z tytułu umowy zlecenia czy umowy o dzieło, ważne jest również prawidłowe naliczenie kosztów uzyskania przychodów. Efektem błędnego wprowadzenia danych jest niepoprawnie wyliczony podatek, który wpływa na wysokość kwoty do zapłaty lub zwrotu pieniędzy z PIT. To właśnie dlatego tak ważna jest dokładna weryfikacja danych zawartych w rozliczeniu i ich ewentualna korekta. Warto wiedzieć, że zmiana treści deklaracji jest możliwa również po terminie składania deklaracji. Od 1 maja możliwa jest naprawa błędów i sprawienie, że coroczne rozliczenie będzie jak najkorzystniejsze.
Dobrym rozwiązaniem w takim wypadku jest skorzystanie np. z programu e-pity, który umożliwia dokonanie korekty wielu deklaracji PIT, w tym zmiany w rozliczeniach w latach ubiegłych.

Twój e-PIT- kiedy skorygować zeznania podatkowe?

Zeznania podatkowe zmienić można w przypadku błędnych wyliczeń. Jednak to niejedyna sytuacja, w której warto dokonać korekty złożonego już PIT-a. Dzięki możliwości korekty można zmienić kwotę ulg podatkowych, dodać dodatkowe odliczenia, ulgi oraz wartość składek ubezpieczeniowych, a także zmienić wysokość kosztów uzyskania przychodu. Dodatkowo dla wielu osób istotną opcją jest możliwość dodania lub zmiany organizacji, na którą przekazany został 1% podatku. W trakcie korekty można również zmienić formę rozliczenia i rozliczyć się np. wspólnie ze współmałżonkiem. Złożenie korekty pozwala na uzyskanie niższej kwoty podatku.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć