Warszawa

Wszystko, co musisz wiedzieć o pracy swoich jelit

Wszystko, co musisz wiedzieć o pracy swoich jelit

Jelita to kręta rura mięśniowa rozciągająca się od żołądka aż do odbytu. Ich głównym celem jest trawienie i wchłanianie pokarmu, wytwarzanie substancji przenoszących informacje do innych części ciała, a także zwalczanie zarazków i regulowanie równowagi wodnej organizmu. W ścianie jelita znajduje się szczególnie duża liczba komórek nerwowych, dlatego też jelita mogą wpływać na samopoczucie i wywoływać np. ból brzucha, biegunkę lub zaparcia pojawiające się w sytuacjach stresowych.

 

Jak działa jelito cienkie?

 

Jelito cienkie położone jest między żołądkiem a jelitem grubym. Ma od 5 do 6 m długości i podzielone jest na dwunastnicę, jelito czcze oraz kręte. W jego wnętrzu enzymy trawienne rozkładają składniki odżywcze znajdujące się w pożywieniu, takie jak węglowodany, białka lub tłuszcze. Następnie komórki jelitowe wchłaniają składniki budulcowe np. cukry, aminokwasy lub kwasy tłuszczowe wraz z witaminami, solami i wodą. Stamtąd większość składników odżywczych przedostaje się do krwiobiegu i jest przenoszona do wszystkich komórek organizmu. Dodatkowo w obrębie komórek jelita cienkiego wytwarzane są różne hormony jelitowe, które wpływają na wytwarzanie żółci lub soku trzustkowego.

 

Jak działa jelito grube?

 

Jelito cienkie kończy się zastawką krętniczo-kątniczą i następnie przechodzi w jelito grube, które ma od 1 do 1,5 metra długości. Jelito grube składa się z jelita ślepego, wyrostka robaczkowego, okrężnicy i odbytnicy, a kończy się odbytem. Dzięki silnym, falistym ruchom perystaltycznym jelita resztki pokarmowe przesuwane są w kierunku odbytu. Potrzeba pójścia do toalety i opróżnienia jelit pojawia się, gdy stolec dostanie się do odbytnicy. Częstotliwość wypróżnień różni się znacznie w zależności od osoby: całkowicie normalne jest opróżnianie jelit od trzech razy dziennie do trzech razy w tygodniu. Częstotliwość zależy głównie od ilości błonnika w diecie. Innym ważnym zadaniem wykonywanym przez jelito grube jest wchłanianie wody i soli mineralnych z pożywienia. W jelicie grubym znajdują się również miliony bakterii, które budują mikroflorę jelitową. Bakterie te rozkładają resztki pokarmowe i wytwarzają niezbędne dla organizmu witaminy B i K.

 

Jak wspomóc pracę jelit?

 

Jelita to wbrew pozorom bardzo wrażliwa struktura, która reaguje na dietę, styl życia oraz sygnały płynące z całego organizmu. Dlatego aby utrzymać zdrowe jelita, należy przede wszystkim zmienić dietę na taką, która nie obciąża jelit i wspomaga ich pracę. W tym przypadku należy odrzucić niezdrowe tłuszcze, które znajdują się w przetworzonej żywności, zbyt duże ilości mięsa oraz cukru, a także alkohol i papierosy. Natomiast zdecydowanie na korzyść będzie działać żywność probiotyczna (np. kefir, jogurt, maślanka) oraz kiszonki (kapusta, ogórki), zawierające pożyteczne dla jelit bakterie. Dodatkowo w przypadku dolegliwości takich jak biegunka, antybiotykoterapia czy odwodnienie u dziecka można sięgnąć po preparaty zawierające żywe kultury bakterii. Nie można zapomnieć także o błonniku, który znajduje się w produktach z pełnego ziarna, suszonych owocach i warzywach oraz o prawidłowym nawadnianiu się w ciągu dnia (minimum 1,5 l wody dziennie).

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć