Warszawa

Jak wybrać oświetlenie do pokoju dziecka?

Jak wybrać oświetlenie do pokoju dziecka?

Wybierając oświetlenie do różnych pomieszczeń zwraca się uwagę na materiał wykonania, rodzaj światła, barwę , czy chociażby sam wygląd. Pokój dziecięcy zasługuje na szczególną uwagę w doborze oświetlenia. Źle dobrane oświetlenie może powodować wiele problemów, takich jak np. zbyt mocne, rażące światło. Aranżując oświetlenie w pokoju dziecięcym powinno się zadbać o to, aby dziecko miało poczucie bezpieczeństwa w swoim pokoju oraz odpowiednie oświetlenie podczas poszukiwań ulubionej zabawki.

 

Funkcje oświetlenia w pokoju dziecięcym

Oświetlenie w pokoju dziecięcym ma kluczowe znaczenie w ich rozwoju. Dobrze dobrana lampa sufitowa w połączeniu z lampką nocną w ciekawym kształcie sprawi, że dziecko w przyjazny sposób będzie poznawało nowe kolory i kształty. Na uwagę zasługują lampy Nowodvorski. Jest to Polska marka, która posiada szeroką ofertę, dzięki czemu bez problemu można znaleźć lampy pasujące do każdego wnętrza. 

 

Przy doborze oświetlenia w pokoju dziecięcym należy pamiętać, że to właśnie w tym pokoju dziecko spędza najwięcej czasu i skupia uwagę na każdym elemencie wystroju. Oświetlenie w pokoju dziecięcym pełni trzy zasadnicze funkcje:

-  podstawowe, czyli oświetlenie całego pokoju, 

- miejscowe, czyli np. lampka nocna przy łóżeczku,

- dekoracyjne, np. kinkiet o ciekawym wzorze, wzbudzający ciekawość dziecka. 

 

Odpowiednie oświetlenie- zwiększona kreatywność

 

Dobrym rozwiązaniem w doborze oświetlenia w pokoju dziecięcym jest wybór lamp wyróżniających się oryginalnym kształtem i szeroką gamą kolorów. Odpowiedni kształt lampy sufitowej lub motyw graficzny sprawi, że dziecko będzie rozwijało swoją kreatywność. Tutaj na uwagę zasługują lampy Umage. Charakteryzują się one nowoczesnym kształtem, który z pewnością będzie interesującym obiektem dla dziecka. Lampy Umage inspirowane są naturą, a duńska marka wykorzystuje kształty, np. szyszek, chmur oraz dodatkowo w swoich kolekcjach wykorzystuje barwy ziemi. 

 

Oświetlenie dorastające wraz z dzieckiem

 

Wraz z rozwojem dziecka zmieniają się jego potrzeby. Niemowlę większość czasu poświęca na sen, więc dobrym pomysłem jest to, aby nad łóżeczkiem był, np. kolorowy kinkiet, który od razu po przebudzeniu wzbudzi zainteresowanie dziecka. Gdy dziecko dorasta ważne jest, aby oświetlenie pobudzało wyobraźnię i stwarzało przyjazne warunki do zabawy. Dobrym rozwiązaniem będzie oświetlenie o nietypowych kształtach, np. w kształcie zwierzątka lub figury geometrycznej. Polecamy przyjrzeć się ofercie lamp Ideal Lux. Marka w swoim asortymencie posiada między innymi lampy w kształcie samolotu czy balonów. 

Dobrym pomysłem jest zadbanie o to, aby oświetlenie było funkcjonalne i nie było konieczności zmian z każdym etapem rozwoju dziecka. Wybierając oświetlenie warto zwrócić uwagę, np. na to czy zamontowane lampy będą odpowiednie dla dziecka w późniejszych etapach rozwoju, np. w wieku szkolnym.

 

Lampka nocna - strach przed ciemnością 

 

Lampka nocna, która emituje delikatne światło ma za zadanie przede wszystkim oswajać dziecko z ciemnością. Stawiając lampkę nocną przy łóżeczku dziecka, mając na uwadze jego bezpieczeństwo, warto zwrócić uwagę, aby była wykonana z tworzywa sztucznego, a nie ze szkła. Ważne jest  też to żeby dziecko nie miało dostępu do wystających kabli. Ciekawym pomysłem będzie kupno lampki nocnej w kształcie, np. zwierzątka. Lampy kotki i słoniki można znaleźć w ofercie lamp Kaja. Z pewnością przy takich lampkach dziecko będzie czuło się komfortowo.

 

Lampka biurkowa- na co warto zwrócić uwagę?

 

Kupno lampki biurkowej do pokoju dziecięcego jest dobrym rozwiązaniem już od najmłodszych lat. Na początku może ona służyć rodzicom do czytania, np. bajek swoim pociechom, natomiast w późniejszym czasie sprawdzi się podczas nauki lub pisania przez dzieci. 

 

Dwoma podstawowymi elementami, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru lampki biurkowej są:

 

  •  odpowiednia barwa światła
    Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór barwy naturalnej lub zimnej, gdyż chłodniejsze oświetlenie zwiększa koncentrację. Natomiast ciepłe barwy mogą powodować senność,
  •  zadbanie o bezpieczeństwo dziecka
    Należy zadbać o to, aby zewnętrzna powłoka lampy się zbyt mocno nie nagrzewała. W ten sposób wyeliminujesz ryzyko oparzeń. 

 

Wybór oświetlenia do pokoju dziecięcego jest bardzo ważny ze względu na rozwój dziecka. Dobór odpowiedniej lampy, przyjaznej barwy światła oraz oryginalnych kształtów będzie stymulował ich rozwój. Dobrze dobrane oświetlenie z pewnością wpłynie też na komfort dziecka, które najlepiej będzie się czuło w swoim pokoju.  

1/1
1/1

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć