Warszawa

Wspomaganie laktacji - poznaj naturalne metody

Wspomaganie laktacji - poznaj naturalne metody

Mleko matki to najczęściej pierwszy pokarm, z jakim do czynienia mają noworodki. W pierwszych miesiącach życia jest to główny składnik ich codziennej diety. Tym samym wiele młodych mam martwi się, że ich dziecko nie dostaje odpowiedniej ilości pożywienia. Na szczęście istnieje kilka prostych i naturalnych sposobów na wsparcie laktacji. Jakich? Zapraszamy do lektury.

 

Laktacja – na czym polega?

 

Laktacja to nic innego jak proces produkcji i wypływania pokarmu. Mleko u matki pojawia się jeszcze w czasie trwania ciąży, dlatego w niektórych sytuacjach mogą być karmione nim nawet wcześniaki. Za prawidłowy przebieg laktacji odpowiadają dwa hormony – prolaktyna i oksytocyna. Jego skład jest dostosowany do wieku i aktualnych potrzeb dziecka. Dla niemowlęcia jest to posiłek najbardziej wartościowy – zaleca się karmienie wyłącznie w sposób naturalny do 6. miesiąca życia. 

 

Problemy z karmieniem – kiedy mogą się pojawić?

 

Oczywiście nie w każdym przypadku karmienie dziecka naturalnym mlekiem jest możliwe. I choć większość kobiet nie powinna mieć tego problemu, to niektóre młode mamy mogą mieć kłopot np. z produkcją niewystarczającej ilości mleka. Może to wynikać z przebytych chorób, przyjmowania leków lub powodów fizjologicznych. Problematyczny może być również sam proces – ból brodawek, stres, niepewność i brak doświadczenia mogą niekorzystnie wpływać na karmienie piersią.    

 

Naturalne wsparcie laktacji

 

W jaki sposób młoda mama może wspomagać laktację? Na prawidłowy przebieg tego procesu wpływa kilka czynników. Żeby jednak karmienie przebiegało bez zakłóceń, warto zadbać przede wszystkim o komfort matki. 

Pierwszą rzeczą,  o którą należy się zatroszczyć, jest komfort psychiczny młodej mamy. Stres i zdenerwowanie wpływają niekorzystnie na laktację, dlatego w tym czasie warto zadbać o odpowiednie nastawienie i samopoczucie. Ważny jest również odpoczynek – najlepiej zasypiać w tym samym momencie co dziecko. W ten sposób będziemy mieć czas na regenerację, co także wpłynie na nasze samopoczucie. Ważny jest również kontakt matki z dzieckiem – częsty kontakt ze skórą matki oraz karmienie na żądanie przekłada się na wzmożoną laktację.

We wspomaganiu laktacji istotną funkcję odgrywa również pozycja przybrana podczas karmienia.  Jeśli dziecko jest przystawiane do piersi w nieodpowiedni sposób, nie dochodzi do ich prawidłowej stymulacji. To przekłada się na niedostateczne opróżnienie i w konsekwencji mniejszą produkcję mleka. W doborze odpowiedniej techniki warto skonsultować się ze specjalistą z poradni laktacyjnej.

 

Źródło: https://www.lactosan.pl/elementarz-karmiacej/naturalne-metody-wspierania-laktacji

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć