Warszawa

Basen rozporowy - dlaczego warto?

Basen rozporowy - dlaczego warto?

Jeśli chciałbyś mieć przy domu lub na działce stosunkowo niedrogi basen ogrodowy, który mógłby stanowić rozsądny kompromis między basenikiem dla dzieci a dużym zbiornikiem opartym na solidnym stelażu, znakomitym wyjściem jest basen rozporowy

 

Baseny rozporowe to wyjście pośrednie, łączące kompaktowość i prostotę obsługi, jaką charakteryzują się dmuchane baseny dla dzieci ze stabilnością i większym rozmiarem, którymi to zaletami może pochwalić się basen na stelażu. Basen rozporowy równie łatwo przygotować do użytku, jak basen dla dzieci, ale jest on znacznie trwalszy i stabilniejszy. A przy tym jest w stanie dorównać wymiarami wielu modelom basenów stelażowych. Aby zatem Twój ogród ozdobił basen większych rozmiarów, wcale nie musimy decydować się na model stelażowy, nawet jeśli jednym z istotnych czynników jest jego wielkość. Bez trudu znajdziesz na rynku rozporowy basen ogrodowy całkiem słusznych rozmiarów – szukaj ich na przykład pod marką INTEX.

 

Basen genialny w swej prostocie

 

Jakie zatem możemy wskazać cechy, którymi takie baseny charakteryzują się w praktycznym użytku, jaką baseny rozporowe mają przewagę nad innymi? Jedną z pierwszych rzucających się w oczy zalet jest jest fakt, że rozporowe baseny ogrodowe da się rozstawić niezwykle szybko i bez trudu. Wystarczy wybrać dogodne miejsce na rozłożenie powłoki, umieścić ją tam i zacząć napełniać wodą nieckę basenową. A potem możesz zająć się innymi sprawami, a nawet opuścić ogród – rozporowy basen „postawi się” sam, przybierając docelowy kształt. Baseny ogrodowe typu rozporowego nie wymagają stelażu, gdyż ich stabilność, formę i głębokość zapewnia po prostu fizyka. Baseny stelażowe wymagają oparcia na mocnej, metalowej konstrukcji, by utrzymały kształt i wodę w swoim wnętrzu – stelaż zaś oznacza już pewne problemy i wymaga trochę zachodu; trzeba najpierw znaleźć utwardzone miejsca na podparcie jego nóg, a sam jego montaż zajmuje czasem sporo czasu. Co więcej, widoczny na zewnątrz szkielet konstrukcyjny nie każdemu musi się podobać ze względów czysto estetycznych – dużo lepiej wkomponowuje się w dowolny ogród elegancki, prosty kształt, jaki oferuje basen rozporowy.

 

Kształt wody

 

Basen rozporowy będzie podnosił się w miarę jak jego zbiornik zacznie napełniać się wodą. Naciskając coraz silniej od wewnątrz na ściany zbiornika „siłą rozporową”, woda sprawi, że basen napęcznieje i urośnie, niczym dojrzewający owoc. Nadmuchiwany kołnierz wokół górnej krawędzi niecki zawsze będzie utrzymywał się równomiernie ponad powierzchnią cieczy, nie pozwalając jej uciec, stabilizując całość konstrukcji, nadając jej kształt i stanowiąc oparcie wygodne dla użytkowników. Wysokość ścian basenu, a więc i jego głębokość, można regulować przy pomocy ilości wody – jeśli basen ma służyć do zabaw dzieciom, nie trzeba go wypełniać do końca, natomiast kiedy zechcą w nim popływać czy wypocząć dorośli, wystarczy dolać więcej. Baseny rozporowe przeznaczone do ogrodu mają zawsze podobny, okrągły kształt, ale mogą sporo różnić się od siebie wymiarami. Największy rozporowy basen INTEX ma już rozmiar pozwalający nawet dorosłym na dość swobodne pływanie wzdłuż jego ścian. Te najmniejsze, przeznaczone dla dzieci baseny, mogą mieć średnicę zaledwie półtora metra, ale są i większe zbiorniki, aż po takie o blisko pięciometrowej średnicy. Taki rozmiar pozwala już zorganizować basenową imprezę dla znajomych, podobny basen pomieści nawet kilkanaście dorosłych osób.

 

Baseny jako domowa alternatywa

 

Rozporowe baseny sprawdzą się jako letnia atrakcja dla całych rodzin z dziećmi – to świetne rozwiązanie na upały i jeden z najlepszych sposobów na oderwanie dzieci od smartfona czy telewizji – same będą łaknęły wodnych zabaw na świeżym powietrzu. Duży basen ogrodowy tego typu doskonale nadaje się do nauki pływania, którą można prowadzić w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach. Podczas gdy tłoczna plaża czy odwiedzany tłumnie aquapark nie są miejscami zawsze bezpiecznymi, ani dostępnymi na zawołanie, ani też ich cena – gdy doliczyć dojazdy, bilety wstępu i koszt atrakcji na miejscu – nie jest mała dla większej rodziny, cena, jaką trzeba zapłacić za własny basen amortyzuje się nadspodziewanie szybko, bo ze swojej własności możesz korzystać codziennie i na wyłączność.

 

Jak dokonać dobrego wyboru?

 

Jeśli nie dokonujesz zakupu w sklepie, w którym możesz z bliska przyjrzeć się „na żywo” ofercie produktów, tylko na stronach internetowych (a tak jest najczęściej), zawsze szukaj sprawdzonej marki. W internecie łatwo dokonać niewłaściwego wyboru, bo nie wszystkie rozporowe baseny dostępne na rynku są tej samej jakości. Zdecydowanie bezpieczniej będzie zdecydować się na któryś z produktów renomowanego producenta, takiego jak wspomniany już INTEX albo Bestway – dwaj liderzy światowego rynku basenów ogrodowych. Decydując się na basen nieznanej firmy zapewne narazimy się jedynie na problemy i straty – pozornie niższa cena prawie na pewno nie oznacza wyższej jakości, za to generuje kolejne koszty napraw albo częstszej wymiany sprzętu. Baseny „no name” nie mogą się równać z tymi najlepszymi ani wygodą projektu, ani użytym materiałem, ani jakością wykonania, ani trwałością. Na pewno znajdziesz coś lepszego wśród produktów firm, którym od wielu lat ufają miliony klientów w wielu krajach. A dodatkowo otrzymasz dedykowane do danej marki niezbędne i przydatne gadżety (zawsze dopasowane, a często dostępne taniej w zestawach z samym basenem) oraz bezproblemowy, gwarancyjny i pogwarancyjny serwis. Pamiętaj: baseny nie są tylko dla bogatych – to luksus dostępny dla każdego.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć