Warszawa

Pierwsza wizyta u stomatologa - jak przygotować i zachęcić malucha?

Pierwsza wizyta u stomatologa - jak przygotować i zachęcić malucha?

Nie ulega wątpliwości, że pierwsza wizyta dziecka u stomatologa, może mieć wpływ na to, w jaki sposób będzie ono postrzegało gabinet dentystyczny w przyszłości. Sprawienie, aby maluch nie doświadczył negatywnych emocji, jest dla rodzica bardzo dużym wyzwaniem. Szczególnie, że często nieświadomie oraz pozawerbalnie przekazujemy dziecku informację, że wizyta u dentysty jest doświadczeniem stresującym, bolesnym oraz przerażającym. Z tego powodu przygotowanie pociechy do pierwszego przeglądu zębów, powinno przebiec w sposób jak najbardziej delikatny, a także wzbudzić u niej wyłącznie pozytywne skojarzenia.

 

Budowanie pozytywnych skojarzeń

 

W budowaniu pozytywnego wizerunku gabinetu dentystycznego, ogromną rolę odgrywa rodzic. Chociaż pierwsza wizyta dziecka u stomatologa jest stresującym przeżyciem również dla mamy i taty, nie powinni oni przenosić swoich obaw na malucha. Przede wszystkim warto unikać zwrotów takich jak igła, krew, zastrzyk, borowanie czy wiercenie. Dziecka nie można również zapewniać, że na pewno nic nie będzie go bolało - w ten sposób łatwo stracić jego cenne zaufanie. Rozmowa poprzedzająca wizytę, powinna wzbudzić miłe skojarzenia. Maluchowi warto opowiedzieć o tym, jak będzie wyglądało spotkanie z lekarzem i co stanie się, gdy usiądzie w fotelu stomatologicznym. Dobrym pomysłem jest posługiwanie się zwrotami: Pan doktor sprawdzi, czy twoje ząbki są zdrowe lub Zajrzy ci do buzi i poświęci specjalną latarką. Oswajanie dziecka z koniecznością leczenia zębów, można również rozpocząć od zabawy w dentystę - w rolę pacjenta może wcielić się sam rodzic. 

 

Wizyta u dentysty jako niesamowite przeżycie

 

Dziecko warto umówić do takiego gabinetu dentystycznego, którego pracownicy mają doświadczenie z małymi pacjentami. Personel dentystyczny, czyli asystentka i higienistka stomatologiczna w Białymstoku oraz innych dużych miastach, zazwyczaj jest profesjonalnie przygotowany do pracy z maluchami. Osoba na tym stanowisku utrzymuje kontakt z dzieckiem oraz przygotowuje je do zabiegu. Poza tym odpowiada na wszystkie jego pytania, pokazuje mu narzędzia i przyrządy oraz zaspokaja jego ciekawość. Rodzice nie muszą obawiać się braku profesjonalizmu ze strony personelu - wykwalifikowane asystentki i higienistki posiadają odpowiednie umiejętności interpersonalne, wiedzę oraz kwalifikacje, które zdobyły w szkole policealnej w Białymstoku. Maluch jest zatem w najlepszych rękach.

 

Nagroda po wizycie u dentysty

 

Niezwykle ważne jest również to, jak rodzic zachowa się po wizycie u stomatologa z dzieckiem. Jeśli maluch zachowywał się wzorowo, powinien zostać odpowiednio nagrodzony. Zdaniem specjalistów, wzmocni to dobre skojarzenia oraz pozytywne zachowanie. Nagrodą może być drobny upominek w postaci zabawki, spacer na plac zabaw czy wycieczka rowerowa. Poza tym, wiele gabinetów stomatologicznych również stosuje metodę nagród i wręcza małym pacjentom dyplomy, naklejki, maskotki, odznaki, a niekiedy również bezcukrowe słodycze.

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć