Warszawa

Jak uczyć się zdalnie w domu? Sprawdź 6 skutecznych sposobów na efektywną naukę

Jak uczyć się zdalnie w domu? Sprawdź 6 skutecznych sposobów na efektywną naukę

Nowa rzeczywistość, spowodowana pandemią koronawirusa to fakt, z którym każdy z nas musi się pogodzić i nauczyć z nim żyć. COVID-19 ma dziś wpływ nie tylko na krajową gospodarkę czy dotychczasowe zwyczaje Polaków, ale również na edukację. Studenci oraz uczniowie szkół podstawowych, liceów i techników od kilku tygodniu muszą uczyć się w swoich domach. Jak robić to efektywnie, aby pomyślnie zdać wszystkie testy i egzaminy w tym trudnym czasie? Przygotowaliśmy dla Was kilka praktycznych wskazówek!

 

Szybki internet mobilny to klucz do sukcesu!

 

Zaczynamy od najważniejszej rzeczy, dzięki której łatwiej przetrwasz trudny czas domowego nauczania, czyli od internetu mobilnego. W dobie pandemii to właśnie szybki internet mobilny jest medium komunikacyjnym, do którego każdy uczeń i student powinien mieć dostęp. Stanowi podstawowy kanał kontaktu z rówieśnikami, kolegami z uczelni lub ze szkoły, ale jest też świetnym źródłem wiedzy i dostępu do wszelkiego rodzaju materiałów dydaktycznych: audiobooków, ebooków, nagrań, testów online, wideokonferencji itd. Jasne jest więc, że do efektywnej nauki w domu, internet mobilny jest niezbędny. Jeśli dodatkowo potrzebujesz nowy laptop lub tablet, możesz skorzystać z oferty internetu w zestawie z urządzeniem. Szczegóły znajdziesz na stronie https://www.t-mobile.pl/internet-mobilny/cat10032.chtml.

 

E-szkoła – przygotuj się do zajęć

 

Choć niektórym może wydawać się to dziwne i niepotrzebne, to zdecydowanie zachęcamy do tego, żeby do nauki w domu przygotowywać się tak, jakby miała się ona odbyć w normalnych warunkach – w szkole czy na uczelni. Oznacza to więc przede wszystkim odpowiedni strój. Porzuć piżamę na rzecz swoich ulubionych ciuchów. Wskocz w jeansy i ukochaną bluzę, aby czuć się swobodnie. Przygotuj się do nauki zdalnej tak, jakby pandemii nie było. Nie wyleguj się długo w łóżku – zamiast tego wstań wcześnie, zrób to, co normalnie robisz przed każdym wyjściem do szkoły. Szybki prysznic, śniadanie, krótki spacer z psem – dzięki temu nie wypadniesz z rutyny, a gdy koronawirus odejdzie w zapomnienie, łatwiej będzie Ci wrócić do dawnej i upragnionej normalności.

 

Efektywna nauka w domu – pozbądź się rozpraszaczy

 

Niby to oczywiste, ale czasem trudne do wdrożenia – maksymalne skupienie to konieczny element podczas nauki zdalnej. Wyloguj się z portali społecznościowych, zamknij okno, jeśli z ulicy dobiegają irytujące odgłosy, odłóż smartfon do czasu przerwy (ale nie rób jej wcześniej niż po 45 minutach nauki). Warto także posprzątać biurko lub inne miejsce, w którym planujesz się uczyć. Im mniej rzeczy będzie Cię rozpraszać, tym lepsza i efektywniejsza nauka w domu. Wbrew pozorom czyste biurko to także większa przyjemność z nauki i przebywania w pokoju.

 

Wskazówka

Zanim przystąpisz do nauki, przewietrz swój pokój. Świeże powietrze pozwoli Ci się lepiej skupić, a do tego działa pozytywnie na samopoczucie i komfort pracy.

 

Jak uczyć się w domu: opracuj strategię działania

 

Plan działania – bez niego się nie obędzie! Swój dzień zacznij więc od tego, żeby zastanowić się nad tym, co masz do zrobienia. Spisz wszystko, co Ci przyjdzie do głowy. Postaraj się dokładnie zaplanować, ile czasu spędzisz nad danym zadaniem i co zrobisz później. Taki harmonogram dnia z uwzględnieniem niezbędnych przerw pozwoli Ci działać według ściśle określonego planu. Dzięki temu masz większą szansę na to, że wykonasz wszystko, co sobie założyłeś. Postaraj się zrealizować wszystkie punkty i koniecznie znajdź w swojej rozpisce miejsce na drobne przyjemności. Serial, ćwiczenia, telefon do bliskiej osoby – dobre samopoczucie jest niezbędne do tego, by łatwiej przetrwać czas pandemii.

 

Efektywna nauka w domu: zacznij od najtrudniejszych rzeczy

 

Uważa się, że wypoczęty i zrelaksowany umysł jest bardziej chłonny i podatny na naukę. Swój dzień zacznij więc od nauki najtrudniejszych przedmiotów. W ten sposób nie tylko szybciej opanujesz trudny materiał, ale też pozostanie Ci słodkie poczucie świadomości, że reszta dnia będzie łatwiejsza, a tym samym dużo przyjemniejsza.

 

W trakcie nauki zdalnej nie zapominaj o piciu wody – koniecznie nawadniaj organizm. Domowe nauczanie umilaj sobie także zdrowymi przekąskami, np. orzechami, które mają pozytywny wpływ na koncentrację i poprawiają pamięć.

 

Nauka zdalna: zadbaj o różnorodność

 

Matma, matma, matma, później fizyka, fizyka i… jeszcze trochę fizyki? To błąd! Kluczem do efektywnej nauki w domu jest różnorodność. Nauka jednego przedmiotu przez cały dzień lub znaczną jego część to zły pomysł. Zamiast tego np. matematyki po godzinie czy dwóch porzuć na rzecz polskiego czy biologii. W ten sposób dopiero co zdobyta wiedza nie będzie Ci się mieszać – staraj się więc uczyć mniejszych partii materiału, ale z większej liczby przedmiotów.

 

Wskazówka: Naukę przedmiotów ścisłych przeplataj z nauką typowo humanistycznych. Dzięki temu szybciej i efektywniej będą przebiegać Twoje zajęcia w e-szkole!

 

Powodzenia! Na pewno dasz radę!

 

Materiał promocyjny

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć