Warszawa

Czy chronisz swoje dziecko w Internecie?

Czy chronisz swoje dziecko w Internecie?

Czy chronisz swoje dziecko w Internecie?


Internet to kopalnia wiedzy, miejsce rozrywki, zabaw, poszukiwania informacji, ale także demoralizujących treści- to cała wirtualna rzeczywistość z jej zaletami, bogactwem, ale i również zagrożeniami. Powiększające się grono użytkowników internetu stanowią w dużej mierze dzieci i młodzież. Oprócz wielu wartościowych rzeczy dzieci mogą znaleźć też treści, z którymi kontakt jest dla nich po prostu szkodliwy.


Niebezpieczeństwo na podwórku... i w internecie


Można długo wymieniać rodzaje szkodliwych treści dostępnych w internecie: strony eksponujące przemoc i erotykę, strony pornograficzne, wulgarne przekazy, rasizm i ksenofobia, oddziaływanie sekt, rożne formy psychomanipulacji, używki i hazard.


Przed wszystkimi tymi szkodliwymi treściami chronimy dzieci w realnym świecie. Tymczasem zapominamy jednak, że dzieci mogą bez trudu trafić na nie w świecie wirtualnym.


Najważniejsze jest, aby zdać sobie sprawę z metod i technik stosowanych nie raz w internecie. Bywa że i dorosły człowiek może się w tym po prostu pogubić, a co dopiero dziecko, które wchodząc w wirtualną rzeczywistość często narażone jest na psychomanipulacje, mechanizmy, pod wpływem których trudno będzie się mu oprzeć przed obejrzeniem takiej czy innej strony, rozmowie z kimś obcym- dla dziecka spragnionego poznawania świata to bardzo fascynujące...


„Czary mary jestem duży...”


Internet umożliwia dziecku „zabawę w dorosłego”- w sieci może udawać kogoś kim nie jest. Dziecko nie obawia się jednocześnie ujawniania własnych danych osobowych czy dokonywanie zakupów w sklepach internetowych bez nadzoru rodziców. Niestety po wyłączeniu komputera cała machina wirtualnego świata dalej działa przynosząc konsekwencje swych działań już w rzeczywistości.


Nieświadome dzieci mogą stać się łatwym celem: zarówno przestępców na tle seksualnym, ale również specjalistów od reklamy, a także oszustów, sprzedawców internetowych, czy zwykłych naciągaczy.


Niebezpieczeństwo to potęgowane jest podstawową cechą komunikacji internetowej, jaką jest anonimowość. Internet nie zawsze pozwala na zidentyfikowanie osoby w momencie korzystania z różnego rodzaju usług. Pojawiają się więc sytuacje, w których dziecko zaopatrzone w kartę kredytową rodziców może uczestniczyć w wirtualnym kupnie, sprzedaży, licytacji, robić dowcipy zamawiając produkty.


Przy tym osoba odpowiedzialną jest rodzic, który ponosi konsekwencje działań niepełnoletniego dziecka.


Rodzicu! Chroń swoje dziecko również w internecie


Bardzo dobrym rozwiązaniem jest instalacja programu Beniamin, który filtruje treści, blokuje strony zakazane dla dzieci, daje rodzicom możliwość zarządzania czasem dostępu do Internetu, śledzenia stron jakie dziecko przeglądało oraz daje możliwość zdefiniowania dostępu do komunikatorów, serwisów społecznościowych, w których dzieci zostawiają swoje dane oraz serwisów video. Program od dziś dostępny jest także na stronie czasdzieci.pl

 

Aktywna kontrola Internetu
 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć