Warszawa

Komu przyda się konto walutowe?

Komu przyda się konto walutowe?

Odpowiedź na tytułowe pytanie jest bardzo prosta: każdemu, kto regularnie ma do czynienia z walutami obcymi. Darmowe konto walutowe, zwłaszcza w banku, który posiada także internetowy kantor walutowy oferujący atrakcyjne kursy przeliczeniowe euro, dolarów, funtów czy innych walut, pozwala zminimalizować koszty wymiany zagranicznych środków płatniczych na złotówki i odwrotnie.

 

Współcześnie korzystanie z walut obcych nie jest niczym nadzwyczajnym. Na co dzień stykają się z nimi osoby spłacające kredyty walutowe lub otrzymujące wynagrodzenie od zagranicznego pracodawcy, studenci uczestniczący w międzynarodowych programach wymiany. Używają ich robiący zakupy za granicą, wyjeżdżający poza Polskę w celach służbowych czy turystycznych. Warto więc pomyśleć na co zwracać uwagę przy wyborze konta walutowego.

 

Argumenty za i przeciw 

 

Część osób może stwierdzić, że skoro korzystają z walut obcych tylko podczas wakacyjnych wyjazdów czy sporadycznych zakupów w zagranicznych sklepach internetowych, to konto walutowe nie jest im potrzebne. Jeśli współpracują z bankiem, który przelicza transakcje walutowe po korzystnym kursie organizacji płatniczej Visa lub Mastercard i nie stosuje przy tym opłat za przewalutowanie (wynoszą one kilka procent kwoty transakcji), to można się z nimi zgodzić. 

 

W sytuacjach, gdy mamy do czynienia z walutami obcymi regularnie naprawdę warto rozważyć otwarcie rachunku walutowego. Konkurencja sprawiła, że wiele z nich prowadzonych jest bezwarunkowo za darmo, wymiany walut można dokonać szybko, bezpiecznie i tanio w bankowym kantorze internetowym. Na dodatek korzystanie z karty wielowalutowej uwalnia z konieczności posiadania wielu „plastików”. 

 

Darmowe konto walutowe to podstawa

 

Większość z nas w pierwszym odruchu spojrzy, ile kosztuje prowadzenie rachunku walutowego. Pod tym względem nie można narzekać – bardzo wiele banków nie pobiera żadnych opłat, inne oferują określoną liczbę kont w walucie obcej za darmo (za kolejne trzeba płacić), a jeszcze inne uzależniają brak prowizji od spełnienia określonych warunków (np. posiadanie podanej liczby jednostek danej waluty na rachunku, podpięcie do konta karty wielowalutowej itp.). 

 

Internetowy kantor walutowy – bardzo przydatna usługa 

 

Bezpłatne prowadzenie konta walutowego nie będzie miało wielkiego znaczenia, gdy bank stosuje niekorzystne dla klienta kursy przeliczeniowe. Dlatego należy unikać tych instytucji, które nie prowadzą internetowych kantorów walutowych, w których można wymienić złotówki na potrzebną walutę, lub odwrotnie, po atrakcyjnym kursie. 

Możliwość wymiany walut online szczególnie docenią osoby wynagradzane w walutach obcych oraz ci, którzy spłacają w nich kredyty. Dostęp do kantoru internetowego pozwala bowiem śledzić kurs wymiany i realizować transakcje w najkorzystniejszym momencie. 

 

Inne opłaty też warto znać 

 

W dalszej kolejności należy zwrócić uwagę na inne opłaty związane z kontem walutowym – koszt wydania i obsługi karty debetowej, opłaty pobierane przez bank za przelewy wychodzące/przychodzące, wysokość prowizji za skorzystanie z zagranicznych bankomatów, a także koszty związane z wpłatą/wypłatą gotówki w oddziale. 

 

Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie w danym banku także konta osobistego (niekiedy jest to wymóg, by rachunek walutowy był bezpłatny), co pozwala szybko kupować/sprzedawać waluty. Trzeba więc sprawdzić ile wynosi miesięczna opłata za ROR. 

 

O czym jeszcze warto wiedzieć? 

 

W zależności od tego w jakich celach konto walutowe będzie wykorzystywane, warto jeszcze spojrzeć na inne kwestie, np. liczbę walut, w których można je założyć (informacja przyda się podróżującym w różne miejsca), atrakcyjność oferty oszczędnościowej (zainteresuje to zwłaszcza zarabiających w obcych walutach) czy możliwość otwierania kolejnych rachunków w bankowości internetowej (ważna informacja dla każdego, by nie tracić czasu na wizyty w oddziale). 

 

Ranking kont walutowych 

 

Mnogość i różnorodność czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu najlepszego dla siebie konta walutowego może zniechęcać do podjęcia działań. Nie ma potrzeby, by odwiedzać placówki kolejnych banków lub analizować ich oferty w internecie. Całą pracę analityczną wykonali za nas już twórcy rankingów kont walutowych, np. https://www.najlepszekonto.pl/ranking-kont-walutowych, w którym uwzględniono wszystkie wymienione wyżej aspekty, biorąc pod lupę oferty kilkunastu banków. Zestawienie z pewnością bardzo zainteresuje osoby, którym potrzebne jest darmowe konto do gromadzenia franków szwajcarskich na spłatę kolejnych rat kredytu hipotecznego. 

 

Konto walutowe przyda się w wielu sytuacjach 

 

Wychodzimy z założenia, że skoro banki oferują bezpłatne konta walutowe, to warto założyć taki rachunek w wolnej chwili nawet na wszelki wypadek. Unikniemy w ten sposób gorączkowego przeglądania ofert, gdy znajdziemy atrakcyjną promocję w zagranicznym sklepie internetowym lub trafi się nam nieoczekiwany wyjazd zagraniczny. Posiadając już rachunek walutowy będziemy mogli się skupić na wymianie walut i cieszeniu się z własnej zapobiegliwości. 

Natomiast dla tych, którzy regularnie mają styczność z walutami, dobrze dobrany rachunek walutowy powinien być obowiązkowym produktem bankowym, gdyż pozwoli im sprawnie zarządzać swoimi finansami i uniknąć niepotrzebnych kosztów. 

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć