Warszawa

Alergia? Jeśli chcesz się od niej uwolnić, zacznij od... odkurzania

Tradycyjnie, wraz z nadejściem wiosny wszyscy alergicy zaczynają swoje zmagania z objawami alergii. A jeśli ktoś, poza pyłkami drzew, traw, kwiatów i krzewów, uczulony jest także na zarodki pleśni, roztocza, czy sierść zwierząt, zmagania trwają w zasadzie przez cały rok. Jak sobie poradzić? Okazuje się, że codzienne, skrupulatne odkurzanie domu pozwala dobrze oczyścić z alergenów nie tylko podłogę, ale i powietrze. Warto zatem od tego zacząć.

 

 

Jesteś alergikiem? Zadbaj o odpowiedni sprzęt do odkurzania


Jeśli cierpisz na alergię wziewną, wspomniane codzienne odkurzanie domu to podstawa. Dzięki temu oczyszczasz z kurzu, pyłków oraz innych drobinek zarówno podłogi, jak i powietrze. Jeśli podłoga będzie idealnie czysta, nic, co na niej mogłoby zalegać nie wzbije się w powietrze, a Ty tego po prostu nie będziesz wdychać. Jak poradzić sobie z codziennym odkurzaniem? Co tu ukrywać - to może być wyczerpujące i zniechęcające. Dobrym rozwiązanie wydaje się zatem robot odkurzający. To opcja najczęściej polecana właśnie osobom z alergiami na kurz, pyłki, czy sierść zwierząt, jednak sprawdzi się także w rodzinach, w których domownikami są małe dzieci (bawiące się najczęściej na podłodze), w których są zwierzęta lub po prostu w których domownicy cenią sobie zarówno idealną czystość, jak i wygodę.

 

Odkurzacz, który wychwyci do 100% alergenów?


Wybierając robot odkurzający zwróć uwagę przede wszystkim na to, jakim powierzchniom jest dedykowany. Warto dobrać urządzenie do typu podłóg, jakie przeważają w Twoim domu (wykładziny, dywany, podłogi twarde). Tutaj istotny będzie także system filtracji oraz sposób usuwania włosów / sierści z powierzchni podłogi. Chodzi o to, aby był niezawodny i skuteczny.

 

Robot odkurzający, który ma usuwać sierść z powierzchni podłóg i tapicerowanych mebli, najlepiej aby był wyposażony w gumowe szczotki z funkcją zasysania podnoszącego. Takie rozwiązanie zapobiega wkręcaniu i zaplątywaniu się odkurzanej sierści i włosów. Najnowocześniejsze urządzenia odkurzające wyposażone są także w wydajne systemy podwójnej filtracji, pozwalające do 100% alergenów, pyłków i cząstek zanieczyszczeń o wielkości do 10 mikronów. Trzeci istotny element urządzenia to pojemnik na brud - musi być szczelny a worek powinien automatycznie zamykać się podczas usuwania go ze stacji dokującej.

Perfekcyjne odkurzanie to także możliwość dotarcia z odkurzaczem we wszystkie zakamarki w domu. Robot odkurzający wyposażony w czujniki ruchu może omijać przeszkody, nie spadnie ze schodów, a jednocześnie będzie bezbłędnie poruszać się nawet w gęsto umeblowanych pomieszczeniach. Najbardziej zaawansowane propozycje w tym zakresie posiadają czujniki 3D na bieżąco skanujące przestrzeń i rozpoznające ukryte zabrudzenia - pod meblami, przy krawędziach, czy w narożnikach.

 

Co jeszcze pomoże Ci stworzyć dom przyjazny alergikowi?


Jeśli odpowiednio zadbasz o swoje mieszkanie, z pewnością łatwiej będzie Ci zmagać się z uprzykrzającymi życie objawami alergii. Co pomoże, poza odkurzaniem? Będą to m.in. filtry przeciwpyłowe, które możesz zamontować w oknach, a które zatrzymują znaczną część zanieczyszczeń i pyłków docierających z zewnątrz. Aby jednak rozwiązanie było skuteczne, pamiętaj o regularnej wymianie filtrów. Innym sposobem na zatrzymanie pyłków będzie zawieszenie w oknach wilgotnych, gęsto tkanych firanek. W połączeniu ze stosowaniem nawilżacza powietrza oraz pamiętając, aby wietrzyć mieszkanie po deszczu lub w godzinach nocnych, gdy już opadną pyłki oraz inne drobiny znajdujące się w powietrzu, takie postępowanie może również okazać się skuteczne.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć