Warszawa

Zagrożenia w internecie - jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w sieci?

Zagrożenia w internecie - jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w sieci?

Internet to bezcenne źródło wiedzy i rozrywki – niestety sieć może być też niebezpiecznym miejscem, zwłaszcza dla młodszych i mniej doświadczonych użytkowników. Jakie zagrożenia czyhają w sieci? Co rodzice mogą zrobić, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni?


Najpopularniejsze zagrożenia w sieci


Internet to bezcenna skarbnica wiedzy – wystarczy kilka kliknięć, by zyskać dostęp do ogromnych zasobów informacji. Niestety w internecie dostępne są materiały, które nie są odpowiednie dla najmłodszych użytkowników. Dużym problemem są m.in. treści pornograficzne – teoretycznie dostęp mają do nich tylko pełnoletni internauci, w praktyce wiek internautów nie jest weryfikowany.


Ale to nie jedyne niebezpieczeństwo – dużą popularnością wśród młodych widzów cieszą się materiały wideo, których twórcy promują skrajnie patologiczne zachowania: przemoc werbalną i fizyczną i nieodpowiedzialne spożywanie alkoholu. Rodzice bardzo często są zupełnie nieświadomi tego, kim są internetowi idole ich dzieci. Warto zainteresować się tym, czego dziecko szuka w internecie.


Globalna sieć to swego rodzaju wirtualne podwórko – to miejsce, w którym dziecko spędza czas z rówieśnikami. Portale społecznościowe i komunikatory umożliwiają stałe utrzymywanie kontaktu ze znajomymi i bieżące informowanie ich o wszystkich aktywnościach. Niestety coraz częstszym zjawiskiem jest cyberprzemoc, czyli gnębienie w internecie.


Oprawcami bardzo często są rówieśnicy ofiary – koledzy z klasy czy ze szkoły. Prześladowcy wysyłają osobie gnębionej obraźliwie wiadomości i komentarze, publikują w mediach społecznościowych ośmieszające ją zdjęcia i filmy.

 

Cyberprzemoc nie może być ignorowana – reagować powinni rodzice, nauczyciele, psychologowie szkolni. Prześladowanie w sieci może spowodować u ofiary zburzenie psychiczne, a w skrajnych przypadkach – doprowadzić ją do prób samobójczych.


Internet umożliwia dzielenie się swoimi pasjami i nawiązywanie kontaktu z osobami o takich samym interesowanych. Dziecko w internecie może wchodzić w interakcje z zupełnie obcymi ludźmi – warto porozmawiać z dzieckiem i ostrzec je, że w sieci należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nigdy nie wiadomo, kto tak naprawdę jest „po drugiej stronie”. Najmłodsi użytkownicy sieci są łatwym celem dla przestępców seksualnych. Należy przestrzec dziecko, żeby żadnym pozorem nie udostępniało obcym osobom swoich fotografii ani nie zdradzało wrażliwych informacji, takich jak adres zamieszkania.


Bezpieczne dziecko w sieci


Aby skutecznie chronić swoje dziecko w sieci, możesz skorzystać z narzędzi, które stworzone zostały z myślą o rodzicach. Na przykład  Orange przygotowało aplikację „Chroń dzieci w sieci”, dzięki której zyskasz kontrolę nad tym, w jaki sposób Twoja pociecha korzysta z telefonu czy tabletu. Jak to działa?


Aplikację znajdziesz w sklepie Google Play oraz App Store. Pobierz i zainstaluj ją na urządzeniu mobilnym, którego używa Twoje dziecko, a następnie skonfiguruj poziom ochrony. Aplikacja automatycznie podpowie Ci, jakie treści są odpowiednie, a do jakich materiałów dziecko nie powinno mieć dostępu. Możesz zaakceptować domyślne filtry, możesz też w prosty sposób zmodyfikować je i samodzielnie określić zakres ochrony. Aplikacja aktywuje również tryb Safe Search w najpopularniejszych wyszukiwarkach internetowych – Google, Bing i Yahoo. Dzięki temu z wyników wyszukiwania wykluczone zostaną nieodpowiednich strony www, filmy i grafiki.


Aplikacja chroni Twoje dziecko niezależnie od tego, czy łączy się z internetem za pośrednictwem Wi-Fi czy sieci komórkowej (3G/LTE). W panelu rodzica masz  dostęp do listy stron, które przegląda Twoje dziecko. Aplikacja pozwoli Ci ustawić czasowy limit korzystania z internetu, a nawet  konkretne godziny, w których dziecko będzie mogło używać telefonu czy tabletu. Masz także możliwość ustalenia listy aplikacji, z których Twoje dziecko może korzystać. Zainstalowanie i używanie nowej aplikacji będzie wymagało Twojej zgody.


Koszt miesięcznej subskrypcji to zaledwie kilka złotych. Zanim zdecydujesz się na płatną wersję, możesz skorzystać z darmowego okresu próbnego. Więcej informacji o aplikacji „Chroń dzieci w sieci” znajdziesz na stronie internetowej: https://chrondzieciwsieci.pl/.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć