Warszawa

Most. Każdy mały jest wielki

Most. Każdy mały jest wielki

2 kwietnia 2011 roku będziemy obchodzić 6. rocznicę odejścia Jana Pawła II Dzieci, które urodziły się w 2005 roku – w roku śmierci Jana Pawła II, kończą teraz przedszkole i zaczynają edukację w szkole. Dzieci te nie miały okazji poznać Jana Pawła II za jego życia. Być może znają go z telewizji, z opowieści rodziców, możliwe, że nigdy wcześniej o nim nie słyszały. Kim dla nich jest starszy mężczyzna w białym ubraniu, papież, który lubił dzieci i miał z nimi świetny kontakt?

 

 

Projekt „Most. Każdy mały jest wielki”, realizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II, skierowany jest właśnie do sześciolatków, dzieci urodzonych w roku śmierci Papieża.

 

Hasło projektu nawiązuje do dwóch idei. Pierwsza myśl – wyrażona w słowach „Każdy mały jest wielki” – odwołuje się do postaci Lolka, sześcioletniego Karola Wojtyły, który później został papieżem. Chcemy pokazać, że każde dziecko ma w sobie coś niezwykłego, wielkiego, potencjał, który warto odkryć. Dzieci mogą rozwinąć te zdolności, biorąc przykład z Karola Wojtyły, przyszłego Jana Pawła II.

 

Drugie przesłanie zawarte jest w symbolice mostu. Pontifex Maximus (budowniczy mostów) – tak oficjalnie tytułowano papieża we wczesnych wiekach, ponieważ miał on budować porozumienie między Kościołem i światem, między wiernymi i niebem. Już wtedy most oznaczał porozumienie i łączenie. Dla nas most stanowi symbol połączenia dziecięcej codzienności z wielkością, którą każde dziecko ma w sobie; przejścia od dziecka – na pozór niczym się niewyróżniającego – do kogoś wielkiego. Konstruowanie mostu na placu Piłsudskiego w symboliczny sposób połączy też pokolenia: rodziców z ich dziećmi.


Projekt realizowany jest w dwóch światach: realnym i wirtualnym

W świecie realnym dzieci razem ze swoimi nauczycielami wykonują zadania. W wyniku części z zadań powstają prace, które trafiają do paczek. Następnie 1 kwietnia 2011 roku dzieci spotkają się na placu Piłsudskiego w Warszawie. Razem zbudują most, wezmą udział w warsztatach edukacyjnych i wyślą przyniesione paczki do partnerskich placówek w jednym z miast w Polsce, w których gościł Papież.

 

 

 

W świecie wirtualnym każde dziecko może wziąć udział w budowie mostu. Wystarczy, że wykona zadania, dzięki którym pozna historię życia Karola Wojtyły oraz jego nauczanie. Każde rozwiązane zadanie to jedna cegiełka wirtualnego mostu.


Do udziału w projekcie można zaprosić rodzinę, przyjaciół i znajomych. Im więcej osób weźmie w udział w zabawie, tym większy most uda nam się zbudować.

 

Więcej informacji na http://www.most.centrumjp2.pl/

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć