Warszawa

Dieta dla ucznia

Dieta dla ucznia

Żywienie dzieci w wieku szkolnym odgrywa znaczącą rolę w prawidłowym wzroście i rozwoju młodego organizmu. Odpowiednio skomponowana dieta powinna pokrywać zapotrzebowanie na energię, składniki odżywcze, mineralne oraz witaminy. Dzięki temu unikniemy niebezpiecznych dla zdrowia niedoborów pokarmowych, które mogą sprzyjać m.in. mniejszej odporności na choroby oraz niższej wydolności fizycznej i psychicznej w
wieku późniejszym. Prawidłowo ułożony jadłospis zapobiega również
nadmiernemu spożywaniu produktów spożywczych, co z kolei zmniejsza ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości.

 

Dużą rolę w żywieniu dzieci szkolnych odgrywają przede wszystkim rówieśnicy, media oraz moda. Młodzież uniezależnia się od rodziców, którzy mają coraz mniejszy wpływ na swoje dzieci. Dodatkowo okres buntu młodzieńczego nie wpływa pozytywnie na prawidłowe nawyki żywieniowe. Dlatego tak ważne jest przyzwyczajenie pociechy do zdrowego stylu życia od wczesnego dzieciństwa. Ważne jest, aby Twoje dziecko poznało podstawowe zasady żywienia i ich znacznie dla zdrowia. Coraz częściej mówi się o szkodliwości produktów typu fast-food, a moda podąża w kierunku zdrowego stylu życia. Zwiększa to szanse na prawidłowe odżywienie
młodzieży.

 

Codzienna dieta dzieci w wieku szkolnym powinna być bogata w zdrowe produkty, takie jak warzywa (również warzywa strączkowe), owoce, produkty pełnoziarniste (kasze, makarony pełnoziarniste, ryż, pieczywo pełnoziarniste), mleko i produkty mleczne, tłuszcze roślinne (oliwa, oleje roślinne, margaryny miękkie, orzechy, nasiona), ryby, chude mięso i
drób (bez skóry). Ograniczyć natomiast należy spożywanie produktów typu fast-food, słodyczy, wyrobów cukierniczych, soli oraz słodkich i gazowanych napojów.

 

Codziennie uczniowie powinni spożywać około 4-5 posiłków. Wydaje się
to dużo, jednak tylko w ten sposób można zapewnić pokrycie dziennego zapotrzebowania na wszystkie niezbędne składniki pokarmowe.
Najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie, które wpływa na lepszą
koncentrację, pamięć, samopoczucie oraz zdrowie młodzieży. Dodatkowo utrzymuje poziom cukru we krwi i przeciwdziała jego gwałtownemu spadkowi, dzięki czemu dziecko nie odczuwa ochoty na słodycze i niezdrowe przekąski, które szybko podnoszą poziom cukru we krwi, a tym samym dodają energii, ale na krótki czas. Śniadanie natomiast zapewnia energię na cały dzień, zmniejszając ryzyko przejadania się w ciągu dnia i w konsekwencji rozwojowi nadwagi.


Drugi posiłek spożywany po około 2-3 godzinach, powinien być
lekki, nieobciążający żołądka, dający jedynie poczucie lekkiego nasycenia. Może to być kanapka, bądź jogurt naturalny i owoc.
Obiad najlepiej zapewnić dziecku w szkole lub tuż po jego przyjściu do domu. Zazwyczaj składa się z dwóch dań: lekkiej zupy i drugiego dania. Ważne, aby produkty były lekkostrawne, gotowane, pieczone lub duszone. Należy unikać potraw smażonych, w panierce. Zupy warto jest zabielać jogurtem naturalnym i gotować na wywarach warzywnych.
W każdym obiedzie powinny znaleźć się warzywa, produkty pełnoziarniste oraz produkt białkowy (ryba, mięso bądź warzywa strączkowe czy jaja).
Kilka godzin po obiedzie dzieci powinny spożywać mały posiłek w postaci zdrowego deseru np. galaretka z owocami, koktajl mleczno-owocowy, ciastko owsiane, sok owocowy czy warzywny. Dzięki temu kolacja będzie mniej obfita i zdrowsza. Kolacja powinna być lekkim posiłkiem, bez potraw ciężkostrawnych. Może być spożywana w postaci zimnych przekąsek (kanapki, sałatki) lub dań na ciepło (potrawki, leczo czy zapiekanki).

W ciągu dnia należy pamiętać o odpowiedniej ilości wypijanych przez dzieci płynów. Najlepiej, aby była to woda mineralna, niesmakowa, herbata owocowa, zielona bądź ziołowa i jako dodatek do posiłku sok 100% owoców lub warzyw. Posiłki powinny być różnorodne, bowiem składniki pokarmowe występują w różnych ilościach w innych grupach produktów, dlatego tak ważne jest urozmaicenie w jadłospisie ucznia.

 

 

Przykładowy jadłospis dla dzieci w wieku szkolnym

Śniadanie I:

• jajecznica smażona na łyżce oliwy lub oleju rzepakowego z pomidorami i
szczypiorkiem,
• tost pełnoziarnisty,
• szklanka soku owocowego bez dodatku cukru (najlepiej wyciśniętego ze świeżych owoców).

 

Śniadanie II:

• bułka pełnoziarnista z margaryną, plasterek szynki drobiowej, liść sałaty, papryka czerwona
• nektarynka

 

Obiad:
• zupa barszcz ukraiński
• łosoś
pieczony, ryż
brązowy, fasolka szparagowa, surówka z marchewki i jabłka

 

Podwieczorek:
• koktajl mleczno-owocowy

 

Kolacja:
• kasza manna na mleku z malinami

 

Dietetyk medyczny
Aleksandra Kilen

 

www.imperiumurody.com

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć