Warszawa

Rodzicu, sprawdź jak szybko pozbyć się kataru u dziecka!

Rodzicu, sprawdź jak szybko pozbyć się kataru u dziecka!

Katar nie jest groźną dolegliwością, jednak u dzieci potrafi być on szczególnie uporczywy. Na szczęście istnieją na niego sposoby! Jakie? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Podpowiadamy w nim, jak szybko pozbyć się kataru.

 

Po pierwsze: nawilżanie śluzówki

 

Częste i dokładne oczyszczanie nosa dziecka to podstawa. Równie ważne jest jednak nawilżanie wysuszonej śluzówki. Gdy jest ona podrażniona, nie funkcjonuje prawidłowo, a to zdecydowanie utrudnia pozbycie się kataru.

 

  • W sezonie grzewczym warto więc zaopatrzyć się w specjalny nawilżacz powietrza.
  • Alternatywą dla takiego zakupu może być rozwieszenie mokrych ręczników na ciepłych kaloryferach.
  • Nie zapominajmy także o regularnym wietrzeniu pomieszczeń - stały dopływ świeżego powietrza to ważna kwestia, o której często zapominamy.
  • Istotne jest również nawilżenie organizmu od środka. Właśnie dlatego maluchowi należy podawać dużo płynów. Nie chodzi jednak o słodkie soki, a przede wszystkim o wodę oraz ziołowe herbatki. W przypadku kataru u dziecka, który jest oznaką przeziębienia, doskonale sprawdzi się ciepła woda z naturalnym sokiem malinowym, a na obiad - rosół!

 

Co jeszcze na katar dla dziecka? Inhalacje!

 

Inhalacje to świetny sposób na zatkany nosek dziecka. Powtarzane regularnie pomagają odblokować zatkane drogi nosowe i oczyścić je z zalegającej wydzieliny. W przypadku osób dorosłych inhalację można wykonać przy użyciu miski z gorącą wodą, jednak w przypadku dzieci jest to mniej bezpieczne rozwiązanie - ruchliwy maluch mógłby bowiem zrzucić na siebie miskę z wrzątkiem lub zanurzyć w niej rękę. Jeśli więc nasze dziecko często łapie różne infekcje, warto zaopatrzyć się w nebulizator. Urządzenie to opiera swoje działanie na sprężonym powietrzu, dzięki któremu woda zostaje przekształcona w aerozol. Do nebulizacji warto wykorzystać dostępną w każdej aptece sól fizjologiczną, która rozrzedza gęstą wydzielinę i ułatwia jej usunięcie z dróg oddechowych[1]. Używając nebulizatora wystarczy sporządzić wodny roztwór, a następnie przyłożyć do twarzy dziecka specjalną maskę. Starsze dzieci mogą trzymać ją samodzielnie.

 

Jak szybko pozbyć się kataru u dziecka?

 

Domowe sposoby na katar mogą być skuteczne, jednak mają to do siebie, że nie działają od razu. Chcąc pozbyć się kataru jak najszybciej, najlepiej sięgnąć zatem po spray do nosa dla dzieci. O czym jeszcze trzeba pamiętać, gdy dziecko skarży się na katar? Otóż nie musi on od razu oznaczać infekcji! Jeśli jednak będą towarzyszyć mu symptomy, takie jak gorączka, kaszel, brak apetytu i złe samopoczucie, z maluchem należy udać się do lekarza. Zielona, gęsta wydzielina z nosa często oznacza, że doszło do nadkażenia bakteryjnego, a w takiej sytuacji oprócz sprayu do nosa z reguły stosuje się także dodatkowe leki.

  

Źródła:

[1] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/118665,inhalowanie-dziecka-sola-fizjologiczna

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć