Warszawa

Roblox - na czym polega fenomen tej gry?

Roblox - na czym polega fenomen tej gry?

W erze niezwykle dopracowanych, pod względem graficznym, gier komputerowych, Roblox na pierwszy rzut oka wydaje się reliktem poprzedniej epoki. Nie na zaawansowanej grafice polega jej fenomen, która swoją drogą przypomina nieco tę, jaka jest charakterystyczna dla innej kultowej już gry – Minecrafta. Popularność Robloxa wynika zupełnie z czegoś innego. Z czego?

 

Roblox – co to za gra?

 

Gra Roblox pojawiła się na rynku w 2006 roku. Bardzo szybko zaczęła cieszyć się olbrzymim zainteresowaniem dzieciaków i nastolatków na całym świecie. Jest to sieciowa gra (Massive Multiplayer Online), dedykowana dla dzieci w wieku 8-18 lat. Tym samym można grać w nią online, wspólnie z innymi osobami. Roblox ma już 70 milionów użytkowników, których grono stale rośnie. Gra jest dostępna zarówno na komputery, jak i na urządzenia mobilne.

 

Jej fenomen polega na tym, że gracze mogą w stosunkowo łatwy sposób tworzyć własne światy, bohaterów, scenariusze zdarzeń i artefakty. Dodatkową zaletą jest utrzymanie gry w modelu free-to-play (darmowym) – sprawdź na https://gamehag.com/pl/gry/roblox. Gracze mają jednak możliwość, kupienia za rzeczywiste pieniądze, stworzonej na potrzeby gry waluty – robuxa. Za jej pośrednictwem można kupować w grze różnego rodzaju przedmioty itd.

 

Roblox Studio – tworzenie własnych światów

 

Fundamentalnym założeniem gry Roblox jest możliwość swobodnego tworzenia świata gry i jej zasad. W tym celu twórcy udostępnili użytkownikom specjalną platformę developerską – Roblox Studio, na której gracze mogą nie tylko kreować własne światy i postacie, ale także ustalać zasady, jakie tam panują i cele gier. Aktualnie istnieje już ponad 10 milionów światów. Można dołączyć do któregoś z nich albo stworzyć swój własny. Ograniczeniem w kreacji jest tylko wyobraźnia.

 

Rozrywka i nauka w jednym

 

Najcenniejszym elementem edukacyjnym gry jest możliwość tworzenia własnych światów rozgrywek wraz z całą ich zawartością. Dzięki temu dzieci mogą w stosunkowo przyjemny i prosty sposób uczyć się programowania komputerowego oraz kreowania przestrzennego. Tworząc scenariusze zdarzeń, dzieci uczą się natomiast planowania i rozwijają szereg przydatnych umiejętności taktycznych i społecznych – w grze dochodzi do interakcji z innymi użytkownikami, z którymi można tworzyć społeczności czy drużyny. Gra wspiera rozwój kreatywnego myślenia i wyobraźni.

 

Zasady bezpiecznej gry w Roblox

 

Tak, jak i w przypadku innych gier sieciowych, kiedy w Roblox grają młodsze dzieci, powinno się to odbywać pod kontrolą rodzicielską. Gra umożliwia bowiem prowadzenie rozmów na czacie w czasie rzeczywistym i rodzice powinni wiedzieć, z kim dziecko utrzymuje kontakt online. Poza tym wśród olbrzymiej liczby światów mogą być i takie, które nie nadają się do gry dla dzieci poniżej 13 roku życia. Dlatego również należy mieć to na uwadze i po prostu sprawdzać, w jakim świecie Roblox dziecko gra.

 

Jeśli powyższe zasady zostaną spełnione, ta wyjątkowa gra z pewnością może dostarczyć dzieciakom wspaniałej zabawy i sporej dawki nauki, która przyda się również w rzeczywistym świecie.

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć