Warszawa

Aranżacja mieszkania - oto 5 praktycznych wskazówek

Aranżacja mieszkania - oto 5 praktycznych wskazówek

Urządzanie mieszkania to przyjemna część naszego życia, pod warunkiem, że… umiemy określić swoje potrzeby. Wtedy pozostaje już „tylko” stworzenie odpowiedniego planu działania, sporządzenie kosztorysu i można śmiało popuścić wodze fantazji podczas zakupów. Jeśli wciąż masz wątpliwości, specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy 5 uniwersalnych wskazówek, które rozjaśnią sytuację i wprowadzą więcej spokoju.

 

Każdy ma inne wymagania, inny budżet, inny gust i inny temperament. Jeśli od zawsze chciałeś dokonać odważnej metamorfozy, ale brakowało właściwego momentu – zrób to teraz! Dlaczego? Bo idzie wiosna, więc wszelkie zmiany przychodzą nam łatwiej. Głównie ze względu na poprawiającą się pogodę i przypływ witaminy. Po prostu masz więcej energii do działania. Nie można zmarnować takiego potencjału. Aranżacja mieszkania tu i teraz. Ale według określonego planu.


Urządzanie mieszkania a plan

 


Plan działania nieodzownie kojarzy się z kosztorysem. I słusznie. Można urządzać mieszkanie na podstawie gotowych wizualizacji czy według najnowszych katalogów, ale wtedy bardzo często pojawia się problem finansowy (czytaj: przekroczenie budżetu), ponieważ nowe kolekcje mebli czy dodatków sporo kosztują. Chyba że akurat trwa wyprzedaż lub znajdziesz kupon promocyjny na część asortymentu (np. w sklepie IKEA kod rabatowy jest bardzo popularny). Wtedy możesz sobie pozwolić na więcej. Nie musisz się ograniczać podczas tworzenia kosztorysu, co się później przełoży na efekt końcowy.


Wybierz swój styl!

 

 

„Pokaż mi swoje mieszkanie, a powiem Ci, kim jesteś”. A trzeba być sobą, dlatego urządzanie salonu czy sypialni powinno uwzględnić Twoje nawyki, gusta czy kwestie funkcjonalności. Nawet jeśli mieszkanie wygląda efektownie w katalogu, to nie zawsze będzie spełniało Twoje indywidualne oczekiwania. Dlatego najpierw przemyśl – najlepiej po konsultacjach z projektantem wnętrz – które elementy koniecznie muszą się znaleźć w Twoim mieszkaniu. Ono powinno przyjąć Twój charakter, dlatego miłośnikom ubrań polecamy zaaranżować obszerną szafę wnękową, a fanom gotowania – pojemne szafki kuchenne. Ma być nie tylko ładnie, ale ma być po Twojemu. Masz się dobrze czuć w swoim domu. Ale jeśli już wybierzesz swój styl, trzymaj się go kurczowo. Częste zmienianie stylu nigdy nie kończy się dobrze. Eksperymentuj, ale z głową.


Kupuj tylko przydatne sprzęty – dbaj o przestrzeń

 

 

Mieszkanie można bardzo szybko zagracić. Nie bez powodu tak wiele się mówi ostatnio o minimalizmie, ponieważ w ten sposób możesz zyskać sporo przestrzeni, a tym samym komfortu.

 

Dlatego warto ograniczać nie tylko meble (stawiaj tylko na te pojemne, funkcjonalne i pasujące do stylu pomieszczenia), ale również sprzęty RTV czy AGD. Jeśli myślisz o nowym odkurzaczu, to od razu zainteresuj się – popularnymi w ostatnim czasie – modelami bezprzewodowymi (polecamy szczególnie Dyson).
Zajmują nie tylko mniej miejsca, ale również są wygodne w obsłudze i efektownie wyglądają. Dokładnie to samo tyczy się profesjonalnego sprzętu audio. Nowoczesne urządzenia nie muszą być wielkich gabarytów, żeby gwarantować jakość. Dzisiaj idzie się w minimalizm. Im mniej, tym więcej.


Jeśli chodzi o sprzęt, to zbyt szybko się poddajemy i wymieniamy na nowy. Zupełnie niepotrzebnie. Czasem wystarczy zakupić jedną część zamienną (np. North.pl słynie z takich akcji) i w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy. Nie trzeba wiele, żeby odciążyć portfele. Dlatego tak polecamy wszelkie kody rabatowe czy promocje.


Ergonomia na znaczenie

 


Funkcjonalność to słowo klucz. Na dłuższą metę komfort ma największe znaczenie. Odpowiednie ustawienie mebli będzie ograniczało wszelkie spory domowników. Nawet najładniejsze meble kuchenne staną się zbędnym balastem, kiedy będą zagradzały drogę  do salonu. Warto myśleć o tym już na etapie samego projektowania. Pozostawienie odpowiedniej ilości wolnego miejsca oraz ergonomia przy ustawianiu mebli to podstawa. Jeśli masz do dyspozycji dom czy mieszkanie piętrowe, to wtedy zadbaj o to,  żeby sypialnia oraz pokoje znalazły się na wyższych kondygnacjach, a jadalnia, salon i inne pomieszczenia na dolnych. Takie rozwiązanie przyniesie sporo korzyści.


Pamiętaj o odpowiednich proporcjach

 


Aranżacja wnętrz to pójście na kompromisy. Tymi kompromisami najczęściej są odpowiednie proporcje. Właśnie dlatego w małym pokoju – delikatnie mówiąc – nie jest zalecane umieszczenie ogromnej szafy, ponieważ wytrącimy sobie z ręki ostatnią deskę ratunku. Aby optymalnie powiększyć przestrzeń,  takim wypadku bardziej wskazane jest powieszenie odpowiedniego lustra czy pomalowanie ścian na jasny kolor. Duże i masywne meble powinny znaleźć się w najwyższych i największych pokojach. Z kolei szerokie pomieszczenie nie będzie kompatybilne z niskimi meblami, np. stolikiem kawowym. Wtedy taki salon wyda nam się pusty. Wszędzie trzeba szukać balansu. Zachowanie równowagi pomoże w zachowaniu komfortu mieszkania.

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć