Warszawa

Siła dziewczyńskich książek

Siła dziewczyńskich książek

W opowieściach o dziewczynkach i dla dziewczynek drzemie ogromna siła. Literatura ma dla nas wiele wspaniałych historii, z których możemy czerpać inspiracje i impuls do działania. Pokazuje młodym czytelniczkom oraz czytelnikom, że można osiągnąć wszystko, jeśli się tylko bardzo chce.

 

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet

Elena Favilli

  • wyd. Debit
  • Wiek odbiorców: 9-14 lat

 

 

To książka, która powinna znaleźć się na każdej półce, w każdym domu - nie tylko tym, w którym dorastają dziewczynki. Nie należy się też sugerować tytułem - to nie są „usypiające opowieści”. To 100 biografii kobiet, które nie bały się sięgać po swoje marzenia. Jest zatem inspiracją do spełniania najskrytszych snów. Od Kleopatry, poprzez Fridę Khalo, Irenę Sendlerową do Margherity Hack. Nie wiecie kim była ostatnia z nich? „Opowieści…” uzupełniają również bolesną lukę w naszej edukacji: bo czy znamy sławne astronautki czy programistki? Ta książka daje siłę i moc do działania.

 


 

Idol. Maria Skłodowska-Curie

Justyna Styszyńska

  • wyd. Widnokrąg

  • Wiek odbiorców: 9-12 lat


 

Wydawnictwo Widnokrąg stworzyło serię interaktywnych książek dla dziewczynek i chłopców. W każdej z nich w przystępny dla dzieci sposób przedstawione zostały szczegóły z życia oraz epoki w jakiej żyły omawiane bohaterki. Wypełniając poszczególnie zadania młodzi odbiorcy w aktywny sposób poznają tajniki pracy i pasji słynnej malarii oraz badaczki. Celem serii „Idol” nie jest skupienie się na samych biografiach, ale inspiracja do samodzielnego działania i rozwijania pasji.

 


 

Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy

Anna Dziewit-Meller

  • wyd. Znak
  • Wiek odbiorców: 9-12 lat

 

Seria książek „Damy, dziewuchy, dziewczyny” to przedstawienie biografii kilkudziesięciu kobiet zamieniających świat, przekraczających ramy wyznaczone im przez czasy, w których żyły, łamiących stereotypy. Bohaterki książek Anny Dziewit-Meller są nietuzinkowe, pewne siebie oraz silne. Po raz kolejny w tym zestawieniu musimy napisać, że realizują swoje pasje i spełniają marzenia. Od innych podobnych książek różni je forma prezentacji. Przewodniczką po „Historii w spódnicy” jest jedna z bohaterek, a opowieści w „Podróżach w spódnicy” przypominają gazetę (specjalny numer magazynu), w którym podróżniczki dzielą się swoimi osiągnięciami. Jedno jest pewne - nudno nie będzie, jeśli siądziecie do czytania:)

 



Superbohaterki

Małgorzata Frąckiewicz 

  • wyd. Ezop
  • Wiek odbiorców: 7-12

 

 

Tę książkę cenimy za sprawne połączenie wiedzy z praktyką. Poza przedstawieniem biografii czternastu niezwykłych badaczek zawiera również opisy (krok po kroku) jak wykonać proste, bezpieczne, ale jednocześnie interesujące eksperymenty. „Superbohaterki” to zatem zachęta do poszerzania wiedzy na temat biografii niezwykłych kobiet, jak i poszerzania swojej wiedzy w działaniu.

 


 

Pasztety do boju!

Beauvais Clementine

  • wyd. Dwie Siostry
  • Wiek odbiorców: 11-15 lat

 


 

O tej książce można napisać wiele, bo jest po prostu niezwykła. Sądzimy, że można by na jej podstawie przeprowadzić nie jedną, a kilka poważnych debat naukowców-literaturoznawców, psychologów, pedagogów, socjologów oraz rodziców. Dlaczego tak sądzimy, bo jest pełna treści. Otóż trzy uważane przez resztę szkoły najbrzydsze dziewczyny w szkole ruszają w rowerową podróż do Paryża - a dokładnej w odwiedziny do pary prezydenckiej. Ta szalona podróż ma w sobie głęboki sens i przesłanie, ale zapewniamy Was, że nie takie, o jakim myślicie rozpoczynając czytanie. Bo „Pasztety…” zaskakują, inspirują, wytrącają ze schematów myślenia, śmieszą i dają solidną porcję spraw do przemyślenia.
Czytajcie „Pasztety..”!

 



Pippi Pończoszanka 

Astrid Lindgren

  • wyd. Nasza Księgarnia 
  • Wiek odbiorców: od 6 roku życia

Choć nie jest to pozycja współczesna, tak jak pozostałe, Pippi jest dla nas symbolem „dziewczyńskiej siły”. Kiedy myślimy książki o dziewczynkach widzimy Pippi trzymającą konia nad głową. Po raz pierwszy wydana 75 lat temu zmieniła obraz literatury dla dzieci i nieustannie inspiruje.

 



A ja nie chce być księżniczką
Grzegorz Kasdepke 

  • wyd. Nasza Księgarnia
  • Wiek odbiorców: od 6 roku życia

 

Pozornie błacha domowa zabawa, może stać się polem prawdziwego życiowego doświadczenia. Marysia nie chce być księżniczką, nie chce przyjąć roli, jaką stereotypowo i od wieków przyznało jej społeczeństwo - chce być za to smokiem.  Marysia już od najmłodszych lat poszukuje własnego „ja”. Tak czyniła to też dziewczynka, która według relacji autora stała się inspiracją do napisania tej książki i tego życzymy Wam. Jeśli chcecie bądźcie smokami.

 


 

Marzycielki

Jessie Burton

  • wyd. Literackie
  • Wiek odbiorców: 9-14 lat

 


 

Po śmierci matki dwanaście księżniczek musi mierzyć się z utratą nie tylko ukochanej osoby, ale także osobistej niezależności. Nie można odebrać im jednak jednego - siły wyobraźni. Postanawiają walczyć o własne „ja”. Nie czekają zamknięte na ratunek księcia - one ruszają do działania. Ta książka pokazuje, że księżniczki są nie tylko piękne, ale również mądre i aktywne. Jak również, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście.

 


Przypominamy:

 

Subskrybujcie nasz kanał na YouTube!

Znajdziecie tam wiele recenzji książek!

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć