Warszawa

Jakie łóżeczko wybrać dla niemowlaka?

Jakie łóżeczko wybrać dla niemowlaka?

Gdy rodzina ma się powiększyć, przyszli rodzice bardzo starannie przygotowują się do swojej nowej roli. Pragną, aby maluch od pierwszej chwili czuł się w domu dobrze, a przede wszystkim był bezpieczny i zdrowy.

 

Jedną z najważniejszych spraw jest zakup łóżeczka. Jaki mebel wybrać, aby zapewniał on maleństwu bezpieczeństwo i był w pełni funkcjonalny? Warto wiedzieć, czym kierować się przy wyborze.

 

Rodzaje łóżeczek dla niemowląt

 

Popularnym rozwiązaniem jest dostępne w różnych wariantach stylistycznych klasyczne łóżeczko o wymiarach 60/120 cm, które wymienia się na większe, gdy dziecko podrośnie. Ale rodzice mogą już na początku zdecydować się również na zakup łóżeczka „rosnącego” razem z jego małym użytkownikiem. Ma ono w standardzie funkcję obniżania dna, która bardzo przydaje się, gdy maluch zaczyna siadać, a następnie wstawać samodzielnie i istnieje ryzyko, że ze zbyt płytkiego łóżeczka wypadnie.

 

Na tym możliwości modyfikacji tego typu mebli się nie kończą. Szczebelki i boki łóżka łatwo się demontuje, dzięki czemu całość szybko zamienia się w klasyczny tapczan. Do wielu modeli można także dokupić specjalne barierki, które zakłada się na kilka pierwszych tygodni, zanim dziecko nauczy się spania w „dorosłym łóżku” (gdy rodzice mają obawy, że może z niego wypaść).

 

Innym praktycznym pomysłem jest zakup rozsuwanego łóżeczka wraz z komodą. W wariancie zespolonym z łóżeczkiem komoda znajduje się poniżej jego dna – obie części mebla zostały zamontowane na tej samej ramie i stanowią całość.

 

Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, bo komodę można wykorzystać do przechowywania dziecięcych akcesoriów (pieluch, kosmetyków, ubranek, zabawek), które w ten sposób mamy zawsze pod ręką. Gdy dziecko podrośnie, wystarczy zdjąć z ramy łóżeczko i komodę, a każde z nich może być odtąd wykorzystywane osobno, przy czym dotychczasowa rama staje się podstawą tapczanika.

 

 

Dla noworodka doskonałym rozwiązaniem jest również tradycyjna kołyska, w nieco nowocześniejszym wydaniu. Będzie ona bardzo funkcjonalna, bo rytmiczne, monotonne kołysanie, znane dziecku z brzucha mamy, to jeden z najlepszych sposobów na uspokojenie maluszka i uśpienie go. Kołyski mają również możliwość zablokowania ruchu i wówczas pełnią funkcję klasycznego łóżka.

 

Blokada ta zapewnia bezpieczeństwo maluchowi, chroniąc go przed przypadkowym wypadnięciem z kołyski w przypadku jej przechylenia się. Z kolei kółka, które ma wiele modeli kołysek, umożliwiają łatwe i szybkie przetransportowanie mebla z jednego pomieszczenia do drugiego, dzięki czemu rodzice mogą cały czas mieć malca na oku.

 

Na rynku dostępne są kołyski w rozmaitych wymiarach, wykonane z różnych rodzajów drewna – głównie sosnowego i bukowego. Dziecko może z nich korzystać w pierwszych miesiącach życia, czyli aż do momentu, gdy zacznie samodzielnie siadać. Niektóre modele zostały wyposażone w dodatkowe funkcje. Może to być na przykład czujnik ruchu dziecka. Gdy wierci się ono niespokojnie podczas snu, kołyska zaczyna się delikatnie kołysać. Niektóre kołyski można zdjąć z płóz, gdy maluch podrośnie. Z powodzeniem pełnią wówczas funkcję klasycznego łóżeczka.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżeczka dla dziecka?

 

Łóżeczko musi się przede wszystkim podobać – oczywiście nie dziecku, ale jego rodzicom, którzy kompletują wyprawkę dla malucha. Choć to niewątpliwie ważne kryterium, najistotniejszym jest zapewnienie niemowlęciu poczucia bezpieczeństwa. Gwarantuje je przede wszystkim sposób wykonania łóżeczka z solidnych i posiadających odpowiednie atesty materiałów. 

 

Kupując mebel lakierowany lub malowany, warto sprawdzić, czy materiały wykorzystane do jego pokrycia mają odpowiednie atesty gwarantujące bezpieczne użytkowanie przez najmłodsze dzieci, których organizm jest niezwykle wrażliwy na wszelkie toksyny i alergeny. 

 

Warto szukać łóżeczek wykończonych naturalnymi substancjami, zgodnymi z Europejskimi Normami Bezpieczeństwa. Najlepiej, by były one wyprodukowane na bazie wody, bo dziecko ma często kontakt z powierzchnią mebla – ząbkujące maluchy potrafią ją nawet gryźć. Normy dotyczą nie tylko farb i lakierów, ale również konstrukcji i pakowania mebli. 

 

 

Określają na przykład bezpieczną odległość między szczebelkami łóżeczka czy kołyski oraz zalecają, aby w widocznym miejscu i w czytelny sposób zaznaczona została maksymalna wysokość montowania materaca. Ważna jest również jakość mebli dla najmłodszych dzieci. Należy przede wszystkim sprawdzić, czy są stabilne i solidnie wykonane.

 

Dużą popularnością cieszą się łóżeczka, które można wykorzystać również w późniejszym okresie życia dziecka. Demontowane łatwo szczebelki czy wymienny bok pozwolą starszemu dziecku na swobodne wchodzenie do łóżeczka i wychodzenie z niego. Ważne są też dodatkowe funkcje. Mogą to być chociażby szuflady montowane pod najniższym poziomem dna, np. w łóżeczkach dla niemowląt IKEA. Można w nich przechowywać pościel lub akcesoria potrzebne do codziennej pielęgnacji malucha: pieluszki, kosmetyki, ubranka. Taka szuflada doskonale sprawdza się również jako schowek na zabawki. 

 

Istotna jest możliwość regulacji wysokości materacyka. Aby łóżeczko służyło naszemu maluchowi jak najdłużej, powinno mieć co najmniej dwa, a najlepiej trzy poziomy ustawienia wysokości dna, na którym kładziemy materacyk. Najwyższy poziom zgodnie z normami PN-EN 716-1 powinien być ustawiony nie wyżej niż 30 cm poniżej barierki. Jest to wysokość wygodna dla rodziców i bezpieczna dla dziecka, gdy nie potrafi ono jeszcze siadać. 

 

Na najniższym poziomie kładziemy materac, gdy niemowlę zaczyna wstawać i stoi już samodzielnie. Wtedy ważna jest kolejna funkcja mebla, czyli możliwośćwyjęcia z niego szczebelków lub całego boku. Dzięki temu maluch może swobodnie wychodzić z łóżeczka i do niego wracać. Pierwsze łóżeczko może rosnąć z dzieckiem jeszcze dłużej, jeśli do wyjętego boku łóżeczka dodamy barierkę zabezpieczającą.

 

Jaki materac dla noworodka?

 

Maluszek spędza w swoim łóżeczku najwięcej czasu, dopóki nie nauczy się samodzielnie chodzić. Najmłodsze dzieci potrzebują również drzemek w ciągu dnia. Trzeba im więc zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki. Obok wyboru łóżeczka dużą uwagę należy poświęcić również materacykowi, na którym maluch będzie leżał. Odpowiednio dobrany, nie tylko zapewni dziecku wygodę, ale też zapobiegnie ewentualnym późniejszym kłopotom z kręgosłupem. 

 

Wbrew pozorom wybór nie jest prosty, bo materacyków dla niemowląt jest w sklepach bardzo dużo. Różnią się one nie tylko wymiarami, ale również konstrukcją, rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane, oraz typami pokrowców. Odmienne mogą być też zalecenia producenta co do sposobu użytkowania materaca. Przed zakupem dobrze jest więc sprawdzić, jakie właściwości mają poszczególne modele, i ocenić, czy spełniają normy i nasze oczekiwania. 

Materace mogą być m.in. piankowe, sprężynowe. Pierwsze z nich są najczęściej wybierane dla noworodków i niemowląt. Składać się mogą z pianki poliuretanowej (PUR), wysokoelastycznej lub termoelastycznej. 

 

Pianka była od wielu lat wykorzystywana do produkcji materacy ze względu na swoje właściwości, a rozwój nowych technologii sprawił, że dziś spełnia ona oczekiwania kupujących i wymogi zdrowotne. Materiał ten zapewnia świetną cyrkulację powietrza, a jednocześnie stanowi izolację termiczną, nie poddaje się różnego rodzaju odkształceniom, więc nie zniszczy się pod wpływem np. skoków dziecka. 

 

W materacach sprężynowych z kolei w środku znajdują się sprężyny, a ich powierzchnię tworzy najczęściej pianka. Uważane są za jedne z wygodniejszych i trwalszych, a do tego nie odkształcają się i dobrze podpierają kręgosłup. 

Najważniejszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, są atesty i certyfikaty materiałów, z których został wykonany materac. Muszą one gwarantować bezpieczeństwo użytkowania gotowego produktu, czyli całego łóżeczka. Potwierdzają, że ma ono konstrukcję odpowiednią dla najmłodszych dzieci, a surowce użyte do produkcji stelaża (w przypadku materaca sprężynowo-kieszeniowego), wypełnienia czy pokrowca nie zagrażają niemowlakowi. 

 

Pamiętajmy, że kruchy kręgosłup malucha musi być równomiernie podparty na całej swojej długości. W łóżeczkach dla najmłodszych dzieci najlepiej używać materacy średnio twardych. Twarde są niewygodne dla kręgosłupa niemowlaka, a zbyt miękkie nie podtrzymują odpowiednio jego ciała. Bardzo ważna jest również elastyczność. Dobry materac powinien dopasować się do kształtu małego ciałka i nie ulegać deformacjom. 

 

W praktyce wygląda to tak, że musi on delikatnie uginać się pod ciężarem dziecka, ale nie zapadać się, a po wyjęciu dziecka z łóżeczka czy kołyski wrócić do swojej pierwotnej formy. Materace dla dzieci produkowane są z naturalnych surowców: łuski gryczanej, trawy morskiej, włókna kokosowego. Dla małych alergików polecany jest materac piankowy z hipoalergicznego tworzywa sztucznego. 

Zobacz materace do łóżeczka IKEA >>>

 

Jak sprawdzić, czy wybrany przez nas materac dla dziecka ma odpowiednią twardość?

 

Można to przetestować w prosty sposób, stawiając go pod ścianą. Jest odpowiedni, jeśli będzie w stanie samodzielnie utrzymać się w pionie. Na rynku dostępne są również dziecięce materacyki z dwoma stopniami twardości. Strona twardsza jest najlepsza dla noworodków i niemowląt do ukończenia pierwszego roku życia. Po tym czasie można odwrócić materacyk. 

 

Higiena jest szalenie ważna przy pielęgnacji dziecka. Warto więc wybrać materacyk, który będzie miał pokrowiec zdejmowany do prania. Dodatkowo w sklepach można nabyć ochraniacze na materac. Najlepsze będą te z bawełny. Coraz więcej producentów oferuje produkty bawełniane z upraw zrównoważonych, czyli ekologicznych. To ważne, bo musimy przecież dbać nie tylko o samego malucha, ale również o otaczające go środowisko. 

 

Bawełniana powinna być również pościel dla dziecka. Przede wszystkim dlatego, że jest to naturalny materiał, dzięki któremu skóra może pod nią swobodnie oddychać. Najbardziej przyjazna dla skóry najmłodszych będzie pościel wykonana z jak najmniej przetworzonej bawełny, czyli organicznej, posiadającej odpowiednie certyfikaty. 

 

Bawełniana pościel jest też miła w dotyku. Oprócz tego wyróżnia ją trwałość, wytrzymałość i odporność na działanie wysokich temperatur. Można ją prać nawet w 90 stopniach Celsjusza, co pozwala pozbyć się z niej roztoczy, bakterii, wirusów, zarodników pleśni. W ten sposób dodatkowo możemy zadbać o zdrowie dziecka.   

Zakup łóżeczka czy kołyski i niezbędnych do nich akcesoriów to sprawa bardzo ważna. Warto wiedzieć, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze, aby kupić rzeczy trwałe i bezpieczne.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć