Warszawa

Ława czy stół do salonu - co wybrać i dlaczego?

Ława czy stół do salonu - co wybrać i dlaczego?

Ława czy stół — to jedno z podstawowych pytań, które trzeba sobie zadać, urządzając salon. Pomieszczenie to nie może przecież funkcjonować bez mebla, przy którym będziemy wypoczywać wieczorami czy spotkamy się ze znajomymi. Wybór ławy lub stołu trzeba jednak dobrze przemyśleć, aby znaleźć model najbardziej funkcjonalny i dopasowany do naszych potrzeb.

 

Ława czy stół — czym kierować się przy wyborze?

 

Wybór między stołem i ławą do salonu podyktowany jest przede wszystkim funkcjonalnością i gabarytami pomieszczenia. W przestronnych pokojach można nawet zastosować oba meble, tworząc kącik wypoczynkowy z kanapą, fotelami i ławą oraz otwartą jadalnię ze stołem i krzesłami. Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość.

 

Jeśli musimy zdecydować się na jeden mebel, weźmy pod uwagę funkcjonalność. Stół sprawdzi się w tych domach, w których nie ma jadalni czy dużego stołu kuchennego, przy którym można komfortowo zjeść posiłek. Wygodny, wysoki mebel z dobrze dobranymi krzesłami to podstawa podczas rodzinnych imprez czy spotkań ze znajomymi.

 

Ława będzie natomiast lepszym wyborem, kiedy nie potrzebujemy stołu jadalnianego (bo już go mamy lub w ogóle go nie chcemy). Można też wybrać kompromis i zdecydować się na mebel z regulowaną wysokością, który w razie konieczności przekształcimy z ławy w stół i odwrotnie. Liczne modele dostępne w sklepie Meble Focus pozwalają na dużą swobodę w wyborze wielkości, formy i stylu mebli do salonu.

 

Dobra ława, czyli jaka?

 

Dobra ława cechuje się przede wszystkim funkcjonalnością i estetyką. Jej wybór powinien być podyktowany m.in. warunkami przestrzennymi. W niewielkich salonach warto postawić na ławy z półkami czy szufladami. Pomogą one zachować porządek i dobrą organizację. Sprawią też, że nasze ulubione czasopismo, aktualnie czytana książka czy pilot do telewizora zawsze będą pod ręką.

 

W obszerniejszych pomieszczeniach, gdzie mamy już dostatecznie dużo miejsca do przechowywania, ława może mieć prostszą konstrukcję małego stolika kawowego. Dolna półka będzie tu również mile widziana, ale nie jest już taką koniecznością.

Wybierając meble do salonu, warto zwrócić uwagę również na styl. Jego wybór znów zależeć będzie od metrażu, ale także od całej aranżacji. W małym salonie dobrze sprawdzą się ławy o lekkiej konstrukcji. Świetnie prezentują się modele na wysokich, cienkich nogach i w jasnych barwach. Dzięki nim wystrój wydaje się subtelniejszy, a przestrzeń powiększa się optycznie.

 

Ławy o masywniejszej, niżej osadzonej formie będą doskonałym uzupełnieniem dużych przestrzeni. Ich mocne zakotwiczenie w podłożu doda solidności i będzie silnym, wyrazistym akcentem. Tego rodzaju meble doskonale prezentują się w ciemnych kolorach, które wprowadzają do salonu ciepłą, przytulną atmosferę.

 

Nowoczesne ławy nie są statycznymi i nudnymi meblami przypominającymi zminiaturyzowane stoły. To ciekawe formy i różnorodne kształty, które dodają salonowi charakteru i wprowadzają dynamikę. Mnogość modeli pozwala na dobranie idealnego mebla do każdego rodzaju aranżacji. Trzeba tylko pamiętać, aby wybrać ławę nie tylko funkcjonalną, ale również pasującą do metrażu salonu, kolorystyki i wyglądu sofy czy foteli, przy których będzie stała, a także do całego wystroju.

 

Jeśli stół, to jaki będzie najlepszy?

 

Decydując się na stół zamiast ławy, pamiętajmy o kilku kwestiach. Po pierwsze mebel ten będzie zapewne zbyt wysoki do sofy czy fotela. Trzeba więc dobrać do niego odpowiednie krzesła.

 

Krzesła powinny korespondować z kolorystyką i wzornictwem stołu, aby cały zestaw stworzył jedną, spójną całość. Jeśli jednak wybieramy stół zamiast ławy ze względu na brak miejsca na oba elementy, istnieje prawdopodobieństwo, że brakuje nam też miejsca na samą sofę. Krzesła powinny więc być jak najbardziej wygodne, aby skutecznie zastąpiły meble wypoczynkowe.

 

Wielkość stołu dobierzmy do liczebności rodziny. Generalnie im większy, tym bardziej funkcjonalny. Dobrym pomysłem będzie stół rozkładany. Jego wymiary dostosujemy wtedy do aktualnych potrzeb, np. ilości gości.

 

Obecnie można spotkać nowoczesne stoły z regulacją wysokości — tzw. ławostoły. To doskonała alternatywa dla ławy i idealny kompromis do pomieszczeń, w których brak miejsce na oba meble.

 

Wybierając stylistykę, kierujmy się ogólnymi zasadami wystroju wnętrz. Pamiętajmy więc, że jasne barwy i lekka konstrukcja rozświetla i powiększa przestrzeń optycznie, a masywniejsze formy i ciemniejsze odcienie dodają przytulności, ale na małym metrażu mogą przytłaczać.

 

Stół czy ława, co ostatecznie wybrać?

 

Wybór między stołem i ławą to głównie kwestia funkcjonalności. Wysoki stół jest podstawą komfortowego spożywania posiłków na co dzień, jak i od święta, kiedy gościmy rodzinę i przyjaciół. Jeśli więc nie mamy na niego miejsca gdzie indziej, wybierzmy go do salonu zamiast ławy.

 

Ława sprawdzi się w tych domach, w których duży stół już jest w kuchni czy jadalni. Kącik wypoczynkowy z miękką, wygodną sofą, fotelami i elegancką ławą nie tylko świetnie się prezentuje, ale jest też bardzo funkcjonalny. Zapewnia znacznie większy komfort podczas długiego siedzenia niż stół z krzesłami.

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć