Warszawa

Czym kierować się wybierając materac dla dziecka?

Czym kierować się wybierając materac dla dziecka?

Dobrzy rodzice czynią wszystko, co możliwe, by zapewnić swoim dzieciom prawidłowy rozwój i szczęśliwe dzieciństwo. Elementem takiej troski powinna być również dbałość o spokojny, zdrowy sen dziecka, tym bardziej że najmłodsi sypiają dłużej niż dorośli. Skoro więc spędzają w łóżku znaczną część doby, powinni mieć jak najlepsze warunki do spania, w tym także odpowiedni materac. To ważne m.in. ze względu na prawidłowe kształtowanie kręgosłupa.

 

Pianki i sprężyny – co wybrać dla dziecka?

 

Na rynku dostępne są materace wykonane z pianek poliuretanowych oraz tzw. kieszeniowe. W tych ostatnich znajduje się duża ilość działających niezależnie od siebie sprężyn, umieszczonych w kieszonkach z materiału. Wybór powinien zależeć m.in. od wieku latorośli.

 

Najbardziej uniwersalne wydają się materace lateksowe. Można je stosować bez względu na wiek dziecka – na takim materacu wyśpi się i niemowlę, i nastolatek. Materiał pochodzenia naturalnego, jakim jest lateks pozyskiwany z roślin kauczukodajnych, ma przy tym silne właściwości przeciwalergiczne. Ponieważ w takim materacu nie gromadzi się kurz, nie rozwijają się także niebezpieczne dla alergików roztocza. Materace lateksowe są dobrze wentylowane dzięki odpowiedniej perforacji pianki. Nadają się także do łóżek, w których zdarza się sypiać nie jednemu dziecku, a rodzeństwu.

 

Godne polecenia są także materace z pianki wysokoelastycznej. To także wyroby polecane alergikom i łatwe do utrzymania w czystości. Każdy dobry materac posiada zresztą pokrowiec, który można łatwo zdejmować i prać w zwykłej pralce. Wiele zależy oczywiście od jakości materiałów i wykonania. Godne polecenia są np. materace szwedzkiej firmy Hilding. Są tak trwałe, że producent udziela na nie aż 15 lat gwarancji. Innowacyjne technologie i staranność wykonania gwarantują użytkownikom optymalne warunki do nocnego wypoczynku.

 

Jeśli dziecko skończyło już cztery lata, można też pomyśleć o materacu z pianki termoelastycznej. Najlepiej sprawdza się ona, gdy służy dzieciom sypiającym spokojnie, bez wiercenia się w nocy. Jest umiarkowanie sprężysta, natomiast reaguje na ciepłotę ciała i ugina się w zależności od niej.

 

 

Starszym dzieciom, które ukończyły już 6. rok życia, można zaproponować materace sprężynowe. Trzeba jednak bardzo starannie dobrać twardość, tak aby materac nie był zbyt miękki, ale zapewniał jednocześnie maksimum komfortu. Średnia twardość z reguły sprawdza się najlepiej. Warto przed wyborem zapoznać się z tekstem „Materace – sprawdź, jak dobrać odpowiedni rodzaj, rozmiar i twardość”.

 

Jeżeli dziecko ma problemy i moczy się w nocy, materac trzeba oczywiście zabezpieczyć. Można w tym celu rozejrzeć się za wodoodpornym pokrowcem albo specjalną nakładką na pokrowiec. Jest też i domowy sposób w postaci folii lub ceraty umieszczonej na materacu, a pod pokrowcem, ale może to nieznacznie obniżać komfort użytkowania.

 

Jak sprawić, żeby dziecko smacznie spało

 

Wygodne łóżeczko to nie wszystko. Zdrowy sen wymaga także, aby sypialnia była dobrze wywietrzona. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, okno powinno być uchylone przez całą noc. Temperatura w sypialni powinna być nieco niższa niż w pomieszczeniach do pobytu dziennego.

 

Oczywiście niezbędna jest też cisza. Ciemność? To zależy – są dzieci, które bezpieczniej czują się przy zapalonym świetle.

 

Nocnemu wypoczynkowi sprzyja kładzenie dziecka spać codziennie o tej samej porze. Jego organizm przyzwyczai się wtedy do zasypiania, gdy przychodzi na to czas. Drzemki w ciągu dnia, zwłaszcza po południu, mogą natomiast utrudniać zaśnięcie niezbyt późnym wieczorem.

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć