Warszawa

Jaki sport wybrać dla dziecka?

Jaki sport wybrać dla dziecka?

Już od najmłodszych lat należy zachęcać je do podejmowania różnych aktywności, ponieważ mają bardzo pozytywny wpływ nie tylko na kondycję dzieci, lecz także na ich ogólny rozwój psychofizyczny. Jaką dyscyplinę warto wybrać?

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by dzieci w wieku od 5 do 17 lat miały co najmniej 60 minut różnorodnego wysiłku na dobę, a 5 razy w tygodniu przez 30 minut powinien to być wysiłek intensywny.

 

Pływanie, czyli sport dla dzieci w każdym wieku

 

Zastanawiając się, jaki sport wybrać dla dziecka, warto postawić na pływanie. Ta dyscyplina jest niezwykle uniwersalna. Na zajęcia na basenie można przychodzić już z kilkumiesięcznymi niemowlakami, które doskonale odnajdują się w takim środowisku, ponieważ jeszcze do niedawna ich codziennością było życie w wodach płodowych. Należy pamiętać, że pływanie maluchów jest intuicyjne – świadomą naukę technicznych zagadnień tej aktywności mogą rozpocząć dzieci w wieku około 5 lat.

 

Zalet uprawiania tego typu sportu jest wiele. Przede wszystkim pływanie wzmacnia kręgosłup i pomaga w kształtowaniu prawidłowej postawy ciała. Oprócz tego regularne wizyty na basenie poprawiają wytrzymałość oraz pracę układu odpornościowego i oddechowego. Pozytywnie wpływają również na koordynację ruchową i ogólny rozwój fizyczny. Nie można też zapominać, że pływanie to po prostu przyjemność i świetna zabawa – mogą polubić je zarówno mniejsze dzieci, jak i nastolatki.

 

Rozwój fizyczny i trening charakteru poprzez sztuki walki

 

Karate, aikido i judo mogą wydawać się dość kontrowersyjnymi dyscyplinami sportu dla dzieci. Wbrew pozorom sztuki walki nie mają nic wspólnego z agresją czy nieuzasadnioną przemocą. Ich celem jest nauka samoobrony, a nie atakowania innych, dlatego na tego typu zajęcia zapisuje się maluchy już w wieku około 5 lat. Sztuki walki mogą pomóc im w wypracowaniu lepszej koordynacji, zwiększeniu elastyczności mięśni i zdobyciu dobrej kondycji fizycznej. Uprawianie takiego sportu umożliwia też samodoskonalenie i kształtowanie charakteru. Dzieci mają szansę nauczyć się cierpliwości, pracowitości i szacunku do innych, a także opanować umiejętność poskramiania własnych, negatywnych emocji. Sporty walki mogą również zwiększyć ich poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie.

 

W grupie raźniej, czyli sporty zespołowe

 

Dzieci doskonale odnajdą się też w sportach zespołowych, takich jak piłka nożna, siatkówka czy koszykówka. Tego rodzaju aktywności nie tylko pozwolą im na poprawienie kondycji fizycznej, lecz przede wszystkim pomogą w rozwoju umiejętności interpersonalnych i nauczą efektywnej współpracy z rówieśnikami.

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć